5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Mbi pesë mijë nxënës migruan jashtë vendit

Nxenesit6-16Azem Guri, këshilltar politik në Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka thënë se numri i nxënësve që kanë lënë bankat shkollore për t’u nisur drejt vendeve të perëndimit gjatë muajve të fundit është bërë shumë shqetësues.

Ai ka konfirmuar për ‘Epokën e re’, se sipas statistikave të fundit që ka Ministria e Arsimit është një shifër alarmuese e nxënësve që kanë lënë bankat shkollore.

“Janë rreth 5200 nxënës nga e gjithë Kosova që tashmë kanë emigruar”, ka thënë Guri. /Telegrafi/

Më Shumë

Rexhaj i LVV-së: Nëse SBAShK-u e bën këtë veprim, pagat iu dalin automatikisht

Qeveria Kurti i ka vetëm dy kërkesa ndaj Sindikatës së Arsimit, raporton Paparaci. Sipas tij, më e rëndësishmja prej tyre është zëvendësimi i orëve të...

I akuzuari mungon për shkaqe shëndetësore, shtyhet gjykimi për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Inspektoratit në Prizren

Në mungesë të akuzuarit Bujar Nerjovaj, është shtyrë seanca e paraparë për të hënën në Gjykatën Themelore ne? Prizren. Mbrojtësi i të akuzuari Nerjovaj, avokati...

Vdekja e turpit!

Vranët dhe me shi

Lajmet e Fundit