-4.2 C
Prizren
E hënë, 24 Janar, 2022

Midis luftës, për të shpëtuar jetë

Kinematografia e luftës graviton rreth epshit vizual për brutalitet dhe beteja të gjakosura. Mel Gibson mbase është ekzemplar historik në trupëzimin e kësaj ideje.

Me Hacksaw Ridge, Gibson ndërmorri një mision ndryshe nga jeta filmike e tij. Atë të mos-shkrepjes së asnjë plumbi. Atë të shpëtimit të jetëve, përkundër luftës që “merr jetë”.

Lufta si sipërmarrja e fundit e dhunës dhe standardet morale të krishterimit si sipërmarrja e fundit e ndalimit të dhunës, e sidomos vrasjes, bëjnë që kundërthënia të jetë e atillë, sa që përmes këtij filmi, bëhet një betejë morale mes të mirës dhe të keqes, ashtu siç e njohim nën kriterin më të lartë evaluues të saj, atë mes vazhdimit të jetës, dhe shkëputjes të saj.

Hacksaw Ridge është inskenimi i mu kësaj përplasje fundamentale, se si një njeri ia del ta vendos veten në mesin e pamëshirësisë së luftës dhe dhembshurisë së tij për jetën.

Hacksaw Ridge (2016)

Desmond Doss, hero i luftës dhe pacifist, arrin t’i përbashkojë të dyja brenda vullnetit të tij të pastër, atë të patriotit amerikan dhe trupëzimit të urdhëresës së perëndisë “Thou shallt not kill”.

Kontrasti mes marrjes së jetës dhe shpëtimit të saj, është lëkundja periodike në Hacksaw Ridge, dhe martesa mes dualitetit kozmik të forcave të përjetshme njerëzore, atë mes të mirës dhe të keqes.

Lufta, nëse siç thotë Clausewitz, është vazhdimi i politikës përmes mjeteve tjera, atëherë, Desmond Doss është vazhdimësia e mirësisë njerëzore midis shpërthimit të ligësisë së luftës.

Doss refuzon të kap armë në dorë, por të plagosurit i shpëton me dy duart e tij.

I vetmi mjet i mprehtë në duart e Doss është maja e gjilpërës me morfinë, ajo e ndaljes së dhimbjes fizike, e cila shkon paralel me ndalimin e dhimbjes së tij të ndërgjegjës. Atë të kërkesë-urdhëresës morale të tij: “Zot më lejo të shpëtoj edhe një më shumë”.

Hyrja pa armë në luftë është esenca që përbën rrëfimin e filmit. Lufta, e cila për qëllim ka shkatërrimin e palës tjetër, armikun, dhe si sipërmarrje misantropiste e të marrit jetë, kthehet në filantropizëm jetë-shpëtues.

Nëse lufta, siç thuhet, i bën njerëzit maçineri vrasëse, Desmond Doss është prekja e fundit e humanitetit të pamekanizuar me gisht në këmbëzën vrasëse të pushkatimit.

Thesari moral për t’u eksploruar në Hacksaw Ridge, është pasuri shpirtërore, e rrallë, që jetën e sheh si vlerë në vetvete, dhe jo instrumentalizim të ushtarëve në lufta për të cilat askush s’e di për kë dhe çka po lufton.

Doss është përgjigja dhe e vërtetësia vlerore e jetës.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Spitali i Prizrenit, 3 pacientë po trajtohen me COVID -19

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, ka njoftuar se trajtim mjekësorë aktualisht janë duke marr 111 pacientë të gjithë të pozitiv me COVID-19. Përveç...

Deputeti i LVV-së – opozitës: Kemi me jua përmend 20-vjetëshin për 4 vjet t’lume

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ka thënë se do t’ua përmendin opozitës 20 vjet qeverisjeje për katër vjet, raporton Gazeta Express. Abrashi tha se...

Gjyqtari nga Prizreni Fahret Vellija zgjedhet anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës

Gjyqtari i Gjykatës Themelore të Prizrenit, Fahret Vellija, ka marr besimin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, për anëtar të Këshillit Gjyqësor të Kosovës...

Bill Gates paralajmëron për pandemi potencialisht shumë më të këqija se Covid-19

Ndërsa rastet me Covid-19 të nxitura nga varianti Omicron po rriten në të gjithë botën, Bill Gates ka paralajmëruar për pandemi më të këqija...

Dy të arrestuar në Suharekë për posedim të substancave narkotike

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy të dyshuar për posedim të 119.56 gram, substancave narkotike, të llojit marihuanë. Kjo ngjarje ka ndodhur...

Artan Abrashi: Shumë shpejt do të rikthehet Kosova B

Deputeti i VV-së, Artan Abrashi tha Kosova B shumë shpejt do të rikthehet në funksionim. Abrashi në ‘dPt te Fidani’ në T7 tha se nuk...

Letër nga burgu e Pjetër Arbnori për mbesën

Pjetër Arbnori lindi më datë 18 janar të vitit 1935. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, forcat partizane vranë babain e tij. Në këtë ditë kujtojmë...

Një muaj paraburgim për dy prizrenasit, ua morën qytetarëve deri në 500 euro për t’i pajisur kinse me vizë

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë ndaj të pandehurve H.B., dhe Z.D., për shkak të dyshimit të...

Messi do të mbetet te PSG-ja

Lionel Messi do të qëndrojë te Paris Saint-Germaini. Mediat spanjolle kanë raportuar se ylli argjentinas mund të largohet nga Parisi pasi nuk është i...

Të gjitha rrugët në Malishevë janë të kalueshme

Të gjitha rrugët në Komunën e Malishevë janë të kalueshme përfshi edhe rrugët në vendbanimet malore. Të gjitha rrugët kryesore që lidhin fshatrat e Komunës...

Hajnat ia vjedhin armën një qytetari në Gjonaj të Hasit

Një qytetari nga fshati Gjonaj në Prizren, mbrëmë dyshohet se persona të panjohur ia kanë vjedhur një armë në shtëpinë e tij. Sipas Policisë, viktima...

Haradinaj i pikëlluar për ndarjen nga jeta të aktivistit të AAK-së, Kristë Dulaj

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka njoftuar për vdekjen e aktivistit të kësaj partie në Prizren, Krist Dulaj nga Zymi i Hasit. Haradinaj është shprehur...

Çifti “ngjiten” duke bërë seks, largohen me batanije nga banesa për në spital

Kjo ngjarje e rrallë ka ndodhur në një fshat të Afrikës. Siç shkruanin mediat lokale atje, ky nuk është fenomen edhe shumë i rrallë në...

Në 27 shkolla të Kosovës po mbahet mësim online, një e mbyllur

Janë 27 shkolla të vendit që do të zhvillojnë mësim online për shkak të rritjes së rasteve pozitive me COVID-19. Kështu tregoi zëvendësministri i Arsimit,...

Mbi 2 mijë të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës informon se nga 9.194 testime, 2.050 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Porto kërkon të largojë mbrojtësin që gënjeu për moshën, Milan-i synon transferimin

Portugezët e Porto-s kërkojnë të largojnë nga skuadra e tyre mbrojtësin, Chancel Mbemba. Futbollisti afrikan ka gënjyer për moshën e tij, pasi nuk është...

Lajmet e Fundit