17.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Ndaloi pesë aeroplanë të ngriten në ajër, breshka shkakton situatë kaotike në aeroport

Punonjësit e aeroporteve kohë pas kohe largojnë macet e rakunët nga pistat e aeroplanëve, por breshkat janë të rralla.

Megjithatë breshkat në pistat e aeroplanëve nuk do të mund të “pushojnë”, por një e tillë ka arritur të shëtitet nëpër asfalt në aeroportin më të madh në Japoni – madje ka detyruar autoritetet përkatëse që të shtyjnë fluturimin e pesë aeroplanëve, transmeton Telegrafi.

Breshka që peshonte rreth dy kilogramë, është parë duke u larguar nga pista në aeroportin ndërkombëtar Nartia në afërsi të Tokios, ku piloti po bënte përgatitjet e fundit për fluturim.

Punonjësit larguan breshkën me ndihmën e një rrjete dhe u siguruan që në 4.000 metra katrorë tjera nuk ka ndonjë kafshë tjetër – duke bërë që pesë fluturime të shtyhen për 15 minuta.

 

Reklamë
 

 

Një prej aeroplanëve që e goditi “shtyrja” është i All-Nippon Airways, që në trup të fluturakes ka të vizatuara breshka të bardha dhe të kaltra që u prezantuan muajin e kaluar në Havai, pasi që atje breshkat konsiderohen kafshë të shenjta.

Më Shumë

Vonesat në ekzekutimin e pagave për mësimdhënësit, Kusari-Lila: Ligji e përcakton qartë – s’ka kompensim për grevistët

Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila, ka folur për çështjen e mosekzekutimit të pagave për mësimdhënësit. Në një deklarim për media pas mbledhjes...

Hapet aplikimi për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit 2011

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve njofton qytetarët se që nga sot është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga 1 janari i...

Moti sot

Lajmet e Fundit