17.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Nexhat Daci: Gjykata Speciale do të ndikoj pozitivisht në imazhin e Kosovës

Daci-lddIsh kryetari i Kuvendit të Kosovës, Nexhat Daci, i ka kritikuar liderët e institucioneve të Kosovës dhe deputetët se nuk kanë ditur të sillen si duhet në raport me opinionin në Kosovë sa i përket themelimit të Gjykatës Speciale.

Ai ka thënë se po të ishte deputet i këtij institucioni do të votonte pro themelimit të Gjykatës Speciale pasi, sipas tij, themelimi i kësaj gjykate ka ardhur si pasojë e dokumentit të votuar në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

“Është dashur t;i themi po Gjykatës Speciale sepse është dokument i një institucioni, pjesë e të cilit Kosova lufton të jetë qe dhjetë vjet. Bindja ime ka qenë e qartë se Kosovës nuk i është dashur Gjykata Speciale, por kur është bërë dokumenti zyrtar i institucionit më të lartë të Evropës, është dashur një përgjigje adekuate”, ka thënë Davci për gazetën “Epoka e Re”.

Ai tha se kjo Gjykatë nuk do të dëmtoj imazhin e Kosovës.

Më Shumë

Ylli e barazon sërish serinë – Kampioni merret vesh në Minatori

Ylli ka arritur të korri fitore ndaj Trepçës në ndeshjen e katërt finale që po zhvillohet në palestrën “13 Qershori”. Kjo fitore i barazon ata...

Ku do të shkojë titulli sonte, në minierë apo në qiell?

Pas një rrugëtimi të gjatë, ky edicion do të përfundojë të enjten mbrëma në Mitrovicë. Trepça dhe Golden Eagle Ylli do të ndeshen në sfidën...

Lajmet e Fundit