9.8 C
Prizren
E enjte, 18 Prill, 2024

Paralajmërohet shtrenjtimi i këtij produkti

Çmimet ndërkombëtare të orizit po rriten për të pestin muaj radhazi për të arritur nivelin më të lartë në 12 muaj.

Çmimet e ushqimeve kanë qenë në rritje gjatë muajve të fundit. Dhe orizi, një ushqim kryesor në pjesën më të madhe të Azisë, mund të jetë i radhës, thanë vëzhguesit e industrisë.

Çmimet e shumë ushqimeve, duke filluar nga gruri dhe drithërat e deri te mishi dhe vaji, janë rritur. Kjo është nxitur nga një mori faktorësh, duke përfshirë rritjen e kostos së plehrave dhe energjisë në vitin e kaluar, si dhe nga lufta Rusi-Ukrainë.

Ndalimet e eksportit të ushqimit ose ndërprerjet serioze kanë përfshirë ato nga India (gruri), Ukraina (gruri, tërshëra dhe sheqeri, ndër të tjera) dhe Indonezia (vaji i palmës).

Orizi mund të jetë i radhës. Indeksi i Çmimeve të Ushqimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë tashmë tregon se çmimet ndërkombëtare të orizit po rriten për të pestin muaj radhazi për të arritur nivelin më të lartë në 12 muaj, sipas të dhënave më të fundit të majit të publikuara javën e kaluar.

Për të qenë të sigurt, prodhimi i orizit është ende i bollshëm, thanë ekspertët. Por rritja e çmimeve të grurit, dhe kostot përgjithësisht më të larta të bujqësisë, do t’i bëjnë çmimet e orizit të vlejnë për t’u monitoruar më pas.

“Ne duhet të monitorojmë çmimet e orizit në vijim, sepse rritja e çmimeve të grurit mund të çojë në një zëvendësim të orizit, rritje të kërkesës dhe ulje të stoqeve ekzistuese,” tha Sonal Varma, kryeekonomist në bankën japoneze Nomura.

Rreziku i proteksionizmit

Masat proteksioniste “në të vërtetë përkeqësojnë presionet e çmimeve në nivel global për arsye të ndryshme”, tha ajo për “Street Signs Asia” të CNBC. Kostot e ushqimit dhe plehrave për bujqësinë tashmë po rriten dhe çmimet e energjisë po shtojnë kostot e transportit të mallrave, shtoi ajo.

“Pra, ekziston rreziku që ne të shohim më shumë proteksionizëm nga vendet,” tha Varma.

Megjithatë, ajo pohoi se rreziqet për orizin janë ende të ulëta pasi inventarët globalë të orizit janë të bollshëm dhe të korrat në Indi pritet të jenë të mira këtë verë.

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës ka rritur çmimet e grurit. Të dy vendet janë eksportuesit kryesorë të grurit dhe pushtimi i Rusisë ka ndërprerë bujqësinë dhe ka bllokuar eksportet e grurit nga vendi. Çmimet e grurit janë rritur më shumë se 50% që një vit më parë.

Tajlanda dhe Vietnami ishin në bisedime për një marrëveshje për të rritur çmimin e eksporteve të tyre të orizit, sipas një raporti të Reuters duke cituar një zyrtar të qeverisë tajlandeze në fund të majit.

Katër eksportues i thanë Reuters se tregtarët e orizit kanë blerë më shumë oriz indian në dy javët e fundit, sipas një raporti të 6 qershorit.

“Tani për tani, unë do të shqetësohem shumë më tepër nga India që do të ndalojë eksportin e orizit në javët e ardhshme, pasi ata po mendonin për grurin dhe sheqerin,” tha për CNBC David Laborde, studiues i lartë në Institutin Ndërkombëtar të Kërkimeve të Politikave Ushqimore.

India dhe Kina janë dy prodhuesit kryesorë në botë të orizit, duke zënë më shumë se gjysmën e totalit global, sipas Forumit Ekonomik Botëror. Vietnami është i pesti më i madhi, ndërsa Tajlanda është në vendin e gjashtë.

India vendosi ndalime të eksportit të grurit në maj, duke përmendur nevojën “për të menaxhuar sigurinë e përgjithshme ushqimore të vendit”. Ai gjithashtu vendosi kufizime për sheqerin vetëm disa ditë pas ndalimit të grurit./Scan Tv/ Albinfo.ch

Më Shumë

Barnetta: Xhaka është lider i vërtetë

Bayer Leverkuseni luan sot prej orës 17:30 ndaj Ëerder Bremenit. Me fitore, skuadra e Granit Xhakës shpallet kampione e Bundesligës. Dhe merita të mëdha...

Shtyhen ndeshjet gjysmëfinale të Kupës së Kosovës

Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka vendosur për shtyrjen e ndeshjeve gjysmëfinale të Kupës së Kosovës. Ky vendim vije pasi Presidentja e vendit tonë...

Lajmet e Fundit