30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

PDK-ja s’e negocion postin e kryeministrit

Thaci ne festPosti i kryeministrit nuk do të përbëjë temë në bisedimet për koalicionin e ardhshëm qeveritar që Partia Demokratike do të zhvillojë me subjektet politike që kanë fituar mjaftueshëm vota për t’u përfaqësuar në Kuvend. Kjo pozitë i është rezervuar Hashim Thaçit.

Enver Hoxhaj, nënkryetar i PDK-së, i ka thënë “Kohës Ditore” të hënën se subjekti politik që ka për lider Thaçin do të presë certifikimin e rezultatit zgjedhor dhe do të nisë negociatat për koalicion, shkruan Koha Ditore.

Ai ka bërë të ditur se nuk ka ndonjë vijë të kuqe për subjektet me të cilat mund të lidhet partneriteti qeverisës. Megjithëkëtë, ka theksuar se vija e kuqe do të mbetet në fuqi për postin e të parit të Ekzekutivit.

Më Shumë

Brenda javës hiqen kontrollet në të gjitha pikat kufitare me Shqipërinë

Sezoni turistik ka rritur ndjeshëm fluksin në pikën e kalimit të kufitar në mes të Shqipërisë dhe Kosovës në Qafë Morinës. Ndryshe nga regjimi i...

Edicioni i ri i Superligës nis më 10 gusht

Federata e Futbollit e Kosovës ka njoftuar se edicioni i ri garues në futbollin e Kosovës, 2024/25, do të nisë më 10 gusht. Do të...

Lajmet e Fundit