14.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Protestë kundër së keqes së madhe

Protesta ne Prishtine15Duke vlerësuar protestat e fundit, analistët politikë dhe njohësit e sundimit të ligjit konsiderojnë se përtej dy problemeve që nuk duhen injoruar, shkarkimi i ministrit serb, Jabllanoviq dhe zgjidhja e problemit të ‘Trepçës’, është koha e duhur që protestat qytetare të kanalizohen në gjëra shumë më konkrete dhe tepër të dhimbshme.

Luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit, nepotizmit, klientilizimit, grupeve të ngushta të interesit të klaneve politike e karteleve mafioze duhet të jenë motivi dominues për të protestuar, vlerësojnë njohësit e rrethanave në vend, shkruan Kosova sot.

Eksperti i fushës së sundimit të ligjit, Riza Smaka konsideron se edhe pse këto protesta të ftuara nga subjektet politike në opozitë nuk e kanë fokusin kryesor shprehjen e pakënaqësisë me dështimin e institucioneve në luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit, por adresë e parë e motivimit të tyre janë bërë çështjet Jabllanoviq dhe Trepça, megjithatë pakënaqësia me qeverisje të keqe që pamundëson një perspektivë më të mirë zhvillimore, është shtytësi kryesor i protestave.

Më Shumë

Oleksandr Usyk zbulon se kur dhe ku do të pensionohet nga boksi profesionist

Boksieri ukrainas, Oleksandr Usyk ka pohuar se ka në plan të tërhiqet pas tre ndeshjeve të ardhshme. Ai mbetet i pamposhtur në karrierën e tij...

Deschamps: Franca e Botërorit do të jetë ndryshe

Franca pësoi humbje nga Danimarka në ndeshjen e fundit të grupit 1 në Ligën A në Ligën e Kombeve (2-0).  Trajneri Didier Deschamps pas kësaj...

Lajmet e Fundit