16.8 C
Prizren
E shtunë, 10 Qershor, 2023

Qytetarët ia mësyjnë Prevallës, ndalohen nga policia (Foto-Video)

Përkundër thirrjeve të vazhdueshme që të qëndrohet në shtëpi, disa qytetarë edhe sot ia kanë mësy Prevallës e cila ndodhet vetëm 30 km larg Prizrenit,

Kolona të gjatë janë parë përgjatë rrugës Prizren-Prevallë, ani pse rreptësisht janë të ndaluara tubimet e tilla nëpër parqe të ndryshme.

Persona kompetent janë shprehur se javët në vazhdim janë vendimtare sa i përket përhapjes së COVID-19 në Kosovë, disa qytetarët nuk po i marrin seriozisht thirrjet për mos-dalje, andaj sot ata janë ndaluar nga Policia e Kosovës, pikërisht në hyrjen për në Prevallë, shkruan Insajderi.

Qytetarët duhet ta kuptojnë se me tubime të tilla nëpër parqe të ndryshme nuk mund të ‘luftohet’ koronavirusi.

Nga 33 rastet e konfirmuara mbrëmë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në Kosovë me COVID-19, 3 janë me vendbanim në Prizren. Teksa numri total i të prekurve ka arritur në 283, ndërsa janë shëruar 53 dhe kanë vdekur 7 nga ky virus.

Pas konfirmimit edhe të tre rasteve nga Prizreni, Kryetari Haskuka u ka bërë me dije qytetarëve se nëse vazhdohen daljet e tilla edhe Prizreni mund të futet në karatinë.

Në karatinë deri tani ndodhen Prishtina, Ferizaj, Malisheva, Klina, Vitia, Zveçani, Suhareka dhe Mitrovica e Veriut./Insajderi.com

Në pamjet e publikuar nga “RTV Besa”, shihet se si patrulla të policisë janë në vendin e ngjarjes, si rrjedhojë qarkullim nga Prizreni për në Prevallë është ndalë.

Më Shumë

Lëndohet në vendin e punës një punëtor në Rahovec

Policia e Kosovës njofton se një person ka mbetur i lënduar në vendin e punës të shtunën në Rahovec, si pasojë e rënies nga...

Deputeti gjerman: Jam i dëshpëruar, BE-ja duhet ta kritikojë Serbinë

Deputeti gjerman, Peter Beyer, ka thënë se është i dëshpëruar me Bashkimin Evropian, me mënyrën qysh po sillet ndaj Serbisë. Beyer, tregoi se Serbia po...

Lajmet e Fundit