18.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Reagon LDK-ja në Prizren, lidhur me konkursin për drejtorë të shkollave

LDK-logo5-23Grupi i eksperteve të LDK-së, dega në Prizren, për çështje të arsimit konsideron se qeveria lokale në Prizren në krye, sipas LDK-së, me të dënuarin Muja, nuk ka të drejt ligjore e as morale të marrë vendime, lidhur me konkursin për drejtorë të shkollave. Këto dite qeveria lokale ka përshpejtua procedurat, për zgjedhjen e drejtoreve, krejt në funksion të fushatës parazgjedhore.

“Kjo urgjencë e ndërmarre e qeverisjes në Prizren këto dy ditë thellësisht e motivuar politikisht dhe në kundërshtim me Udhëzimin Administrativ 8/2014 në përzgjedhjen e drejtorëve të shkollave fillore dhe të mesme të Prizrenit.

Në këtë kontekst grupi i eksperteve për arsim i degës së LDK-së, në Prizren ka vërejtur këto abuzime dhe shkelje Ligji:

1. Përbërja e anëtarëve te Komisioneve intervistuese, një është bartës i funksioneve politike Shukri Quni – anëtar i Asamblesë Komunale, ndërkaq Afrim Topcideri – ish inspektor komunal i arsimit ne vitin 1990 e këndej ne Prizren, në kohen e regjimit te Millosheviqit, i cili në atë kohë ka bëre trysni nëpër shkolla shqipe që të punojnë me ligje te Serbisë.

2. Për te krye ketë kampanje me sukses ,janë formuar dy komisione intervistuese,dhe nuk është bëre Lista e ngushte e kandidateve, dhe për tre ditë intervistohen afër 300 kandidat.

3. Nuk konsultojnë as Këshillat e Shkollës,e as Këshillin e Prindërve që është obligim ligjor.

Bazuar në ketë veprim të radhës kundërligjor, të shkaktuar nga qeveria e të dënuarit Muja, Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Prizren nuk do te njohë ketë përzgjedhje tashme veç të verifikuar politike e të kundërligjshme,dhe si pasoj e kësaj në rast ndërrimi të pushteteve pas zgjedhjeve për kryetar te Komunës se Prizrenit, që tash më priten te përsëriten brenda këtij viti te gjitha këto emërime politike e te kundërligjshme do të anulohen”, thuhet në reagimin e LDK-së dega në Prizren. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Xhaka për sekretin e suksesit të Leverkusen-it: Pimë gjak çdo mëngjes

I pyetur për të zbuluar sekretin e suksesit të Bayer Leverkusen-it këtë sezon, Granit Xhaka tha me shaka se ata “pijnë gjak çdo mëngjes”. I...

Masakra e ‘Tusuzit’, Selmanaj thotë se nuk do të ndalet thirrja për drejtësi

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj ka thënë se “Lagjja e Trimave”, e meriton këtë emër, për faktin se dha shumë për...

Lajmet e Fundit