18.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Rexhaj: Përmes shpërfilljes institucionet po i shtypin pensionistët

VV-prizren9-19Përfaqësuesit e Federatës Sindikale të Pensionistëve dhe Invalidëve të Punës, sot vizituan Qendrën e  Lëvizjes Vetëvendosje! në Prizren. Në këtë takim u diskutua për nevojën e sensibilizimit politik dhe shoqëror për gjendjen e vështirë të kësaj kategorie.

Arbër Rexhaj theksoi se VV-ja mbështet plotësisht kërkesat dhe protestat e fundit të pensionistëve. “Edhe neglizhenca dhe mospërfillja janë shtypje. Institucionet e vendit përmes shpërfilljes së kërkesave të kësaj kategorie, pensionimin si një proces normal dhe të dëshiruar të jetës, po e shëndrojnë në një makth pasigurie për qytetarin pikërisht në moshën kur nevoja për përkujdesje është më e madhe”, tha Rexhaj.

Ndërsa në emër të Federatës Sindikale të Pensionistëve dhe Invalidëve të Punës, kryetari ?emsedin Lalo?, i dha mbështetje të plotë alternativës qeverisëse të Lëvizjes Vetëvendosje! duke theksuar se deri më tash, vetëm kjo alternativë e publikuar përmban hapa konkret për rregullimin dhe zgjidhjen e çështjes së pensionistëve në Kosovë.

Palët u pajtuan për domosdoshmërinë e punës së përbashkët me qëllim të rregullimit dhe zgjidhjes së çështjes së pensionistëve./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Kërkesat e fundit për paraburgime të Prokurorisë në Prizren: Të arrestuarit dyshohen për vepra të ndryshme penale

Prokuroria Themelore në Prizren ka paraqitur një kërkesë për caktim të paraburgimit kundër një personi, dyshuar për veprat penale "Tentim vrasje", "Mbajtja në pronësi,...

Trepça – Ylli, nesër finalja vendimtare

Pas një rrugëtimi të gjatë, ky edicion do të përfundojë të enjten mbrëma në Mitrovicë. Trepça dhe Golden Eagle Ylli do të ndeshen në sfidën...

Lajmet e Fundit