20.8 C
Prizren
E hënë, 20 Maj, 2024

Sekretari i OBI-t bën thirrje për njohjen e Kosovës

Ekmeleddin Ihsanoglu-sekretari OKBSekretari i Përgjithshëm i Organizatës për Bashkëpunim Islamik, Ekmeleddin Ihsanoglu, ka kërkuar nga vendet anëtare që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, ta bëjnë këtë në një të ardhme të afërt, pasi mbi 30 vende tashmë e kanë marrë këtë vendim.Sekretari Ihsanoglu këto komente i ka bërë në Sesionin e 40-të të Këshillit të Ministrave të Jashtëm që po mbahet në Republikën e Guinesë Conakry.

“Ka shumë sfida para nesh. Jo vetëm për vendet tona por edhe Organizatën që e përfaqësojmë. Më duhet ta them se është koha për njohjen e Kosovës. Tani mbi 30 vende të kësaj organizate e kanë marrë vendimin për njohjen e pavarësisë”, ka thënë Ihsanoglu.

Në këtë Samit po merr pjesë edhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj.

Më Shumë

Dy raketa hedhës me predha, granata dore – gjenden dhe konfiskohen arsenal armësh në shtëpinë e të dyshuarit në Prizren

Një person është arrestuar pasi që i njëjti pas një mosmarrëveshje ka shkaktuar dhunë fizike dhe psikike ndaj dy personave të tjerë, si dhe...

“Paratë tona, idetë tona, Prizreni ynë”, Totaj thotë se rritën buxhetin e investimeve për projektet e qytetarëve

Komuna e Prizrenit për të dytin vit me radhë ka nisur një praktikë të re të përzgjedhjes së projekteve nga qytetarët. Kryetari i Komunës së...

Lajmet e Fundit