10.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Tahiri, Vuçiçit: Lexoje mirë marrëveshjen e Brukselit

Edita TahiriZëvendëskryeministrja, Edita Tahiri, ka përsëritur qëndrimin e saj se nuk do të ketë zgjedhje të Serbisë në Kosovë, të organizuara nga Serbia. Ajo e porosit zëvendëskryeministrin e parë në Qeverinë e Serbisë, Aleksandar Vucic, ta lexojë mirë marrëveshjen e 19 prillit të nënshkruar në Bruksel. “Një shtet nuk mund të organizojë zgjedhje në shtetin tjetër, aq më tepër që marrëveshja e Brukselit i ka dhanë fund çfarëdo ndërhyrjeje të Serbisë në punët e brendshme të Kosovës”, thotë Tahiri për KosovaPress.

Ajo ka porositur Vucicin ta lexojë mirë marrëveshjen e Brukselit “që vetë e ka nënshkruar”.

Me praktikat ndërkombëtare ata që kanë dyshtetësinë kanë mundësi të japin kontribut në këto çështje.

“Mund të realizohet përmes një metodologjie të grumbullimit të votave dhe që grumbullimi të bëhet me ndihmën e OSBE-së. Dallimi është që Serbia nuk organizon zgjedhje, por procesi i votimit nëpërmjet grumbullimit të votave është metodë që bëhet për shkak të aty-këtu qytetarëve serb që mund të kenë dyshtetësinë”, shprehet Tahiri.

Çështjen e mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare të Serbisë, e pati komentuar edhe ambasadorja amerikane në Kosovë, Tracey Jacobson, duke thënë se për këtë janë duke u përgatitur modalitetet dhe format, të cilat do të lejonin një gjë të tillë. Dhe, nëse diçka e tillë ndodh, sipas saj kjo do të jetë një shenjë e mirë për demokracinë e Kosovës.

Për analistin Ardian Arifaj, nuk mund t’ju mohohet atyre që kanë nënshtetësi serbe të drejtën për me votu, por se duhet të shikohen mekanizmat se si do t’i mundësohet kjo.

“Çdo mënyrë tjetër ka me qenë në kundërshtim edhe me frymën e normalizimit të marrëdhënieve”, thotë Arifaj, duke shtuar se kjo do të jetë “edhe në kundërshtim me frymën e dialogut, edhe në kundërshtim me marrëveshjet që janë arritur në Bruksel, edhe në kundërshtim me ligjet e Kosovës, edhe në kundërshtim me vendimet e Këshillit të Sigurimit të OKB-së”.

Në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të vitit 2012 në Serbi, OSBE-ja ka ndihmuar që të lehtësojë votimin e qytetarëve më të drejtë vote, bazuar në një marrëveshje mirëkuptimi ku ishin të përfshirë zyrtarë nga Prishtina dhe Beogradi.

Sipas zyrtarëve Komisionit Zgjedhorë në Serbi, me përkrahje të OSBE-së më 16 mars në Kosovë do të hapen 90 vendvotime. Roli i OSBE-së, sipas tyre, do të jetë transportimi i materialit zgjedhor nga Rashka e Vranja deri te vendvotimet, si dhe sigurimi i votuesve në vendet zgjedhore dhe transportimi i materialit zgjedhor pas votimeve.

Më Shumë

Duda Balje zhgënjehet me Kurtin, Lumir Abdixhiku ia hapë dyert e bashkëpunimit

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka pritur sot në zyrat e LDK-së deputeten e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje. Sipas njoftimit të...

Ish-komandanti i UÇK-së ftohet nga Specialja, reagon fshati Mushtisht

Ish-komandanti i Zonës Operative të Pashtrikut, të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sadik Halitjaha, disa ditë më parë ka pranuar ftesën që të paraqitet në...

Bota sot

Lajmet e Fundit