10.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Tërmeti në Kinë, mbi 400 të vdekur

Tërmeti ne KineMijëra punonjës shpëtimi në Kinë, po përpiqen të gjejnë të mbijetuarit nga një tërmet i fuqishëm që goditi provincën jugperëndimore Yunnan dje, duke shkaktuar vdekjen e afro 400 vetëve.

Policia, zjarrfikësit dhe ushtarët po hasin vështirësi nga shirat e dendura, ndërsa kërkojnë në rrënojat e mijëra ndërtesave që u rrëzuan nga tërmeti, që shkakoi gjithashtu plagosjen e mbi 1 mijë e 800 vetëve. Shumë të tjerë figurojnë ende të humbur.

Agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua thotë se tërmeti prej 6.1 ballësh shkatërroi 80 mijë shtëpi dhe dëmtoi 124 mijë të tjera. Autoritetet kineze thanë se ky ishte tërmeti më i fortë që ka goditur krahinën Yunnan në 14 vjet.

Më Shumë

Babai i Ansu Fatit kërcënon se do ta largojë djalin nga Barcelona për shkak të mungesës së kohës së lojës

Babai i Ansu Fati-t nuk është aspak i kënaqur me numrin e minutave që djali i tij po kalon në fushë për Barcelonën këtë...

Tony Adams pretendon se vetëm Messi është më i mirë se Saka momentalisht

Ish-lojtari i Arsenal-it, Tony Adams, ka bërë një pretendim shumë të guximshëm për yllin aktual të Gunners, Bukayo Saka, duke sugjeruar se ai është...

Lajmet e Fundit