3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Vdes poeti dhe aktivisti britanik Benjamin Zephaniah

Poeti Benjamin Zephaniah ka vdekur në moshën 65-vjeçare.

Lajmi është bërë i ditur në faqen e tij në Instagram, të mërkurën.

 

Vdekja e tij vjen vetëm tetë javë pasi ishte diagnostifikuar me tumor në tru.

“Benjamini ishte një pioneer dhe inovator i vërtetë, ai i dha botës aq shumë”, thuhet mes tjerash në letrën e njoftimit.

“Përmes një karriere të mrekullueshme që përfshinte një grumbull të madh poezish, letërsisë, muzikës, televizionit dhe radios, Benjamini na lë neve me një trashëgimi fantastike dhe të gëzueshme”. / KultPlus.com

Më Shumë

Limaj takon aktivistët e Nismës në Malishevë: Bashkërisht i arritëm për një dekadë

Në prag të 10-vjetorit të themelimit të Nismës Socialdemokrate, kryetari i saj, Fatmir Limaj, ka takuar aktivistët në Malishevë dhe drejtuesit e udhëheqjes komunale...

Policia e Kosovës shqipton 2314 gjoba në trafik në 24 orët e fundit

Policia e Kosovës ka shqiptuar 2314 gjoba në trafik gjatë 24 orëve të fundit. Ndërkaq aksidente me të lënduar në këto 24 orë janë gjithsej...

Lajmet e Fundit