25.8 C
Prizren
E premte, 2 Qershor, 2023

Vetëm 4 nxënës prizrenas kthehen nga emigrimi

Vetëm katër nxënës nga ata që patën emigruar jashtë vendit janë kthyer ta vazhdojnë procesin mësimor në shkollat e komunës së Prizrenit.

Sipas zyrtarëve arsimorë lokalë, në 23 raste të braktisjes së shkollës nga nxënësit nuk dihen shtetet në të cilat ata kanë emigruar.

Dukuria e emigrimit të popullatës jashtë vendit, që ishte karakteristikë e fundvitit të kaluar dhe e fillimit të këtij viti, ka prekur edhe komunën e Prizrenit.

Shifrat nga Drejtoria komunale për Arsim flasin për 56 nxënës nga kjo komunë që kanë braktisur shkollimin për të emigruar bashkë me familjarët e tyre.

Drejtori i DKA-së, Nexhat Çoçaj, ka thënë se në bazë të informacioneve nga drejtoritë e institucioneve edukative në nivel të komunës janë 23 raste të braktisjes së shkollës për të emigruar, por që nuk dihet lokacioni i vendosjes së tyre…/Zëri/

Më Shumë

A është përrallë çdo tregim?

Nga: Gabriel García Márquez (Revista Cambio, 24 korrik 2000) Përktheu: Bajram Karabolli Të shkruash një roman do të thotë të bësh mur me tulla. Të shkruash një...

AAK kërkon që paga minimale të jetë 370 euro

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka propozuar që paga minimale në vendin tonë të jetë 370 euro. AAK po ashtu ka propozuar që pensioni i...

Lajmet e Fundit