-6.1 C
Prizren
E diel, 17 Janar, 2021

Totaj: PDK-ja nuk e ka prioritet përfshirjen në qeveri

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Shaqir Totaj, ka thënë se ky subjekt politik nuk e ka prioritet përfshirjen në qeverinë Hoti

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka theksuar se PDK-ja do të qëndrojë në opozitë. “PDK-ja nuk e ka prioritet çështjen e hyrjes në qeveri.

Ne e respektojmë vendimin e qytetarëve që është dhënë më 7 tetor si dhe deklaratën e kryetarit Veseli, i cili ka thënë se PDK-ja do të qëndrojë në opozitë”, është shprehur ai.

Totaj ka thënë se zgjedhjet e reja duhet të jenë opsioni i fundit për Kosovën. Ai ka thënë se të gjithë aktorët politikë duhet të kenë një qasje konstruktive për një zgjidhje tjetër para se të mendojnë për zgjedhje të reja

“Epoka e re”: Z. Totaj, PDK-ja është duke mohuar përfshirjen në këtë qeveri, ndërkaq ka zëra që do të negocioni për postin e kryeministrit. Cila është e vërteta?
Totaj: PDK-ja për momentin nuk e ka prioritet çështjen e hyrjes në qeveri. Ne e respektojmë vendimin e qytetarëve që është dhënë më 7 tetor si dhe deklaratën e kryetarit Veseli, i cili ka thënë se PDK-ja do të qëndrojë në opozitë. Zhvillimet që kanë ndodhur më tutje kanë treguar se PDK-ja di të jetë parti opozitare konstruktive. Tani, pas zhvillimeve që kanë ndodhur, asaj të Gjykatës Speciale, ne nuk e kemi fare prioritet hyrjen në qeveri. Prandaj kjo temë nuk është duke u diskutuar në kryesi të PDK-së. Me këtë temë po merren mediat dhe analistët. Edhe një herë po them se për momentin nuk është temë me të cilin ne jemi fokusuar si subjekt politik.

“Epoka e re”: Po nëse vjen puna në mes të hyrjes në qeveri dhe ofrimit të postit të kryeministrit dhe shkuarjes në zgjedhje, cili do të ishte opsioni optimal për PDK-në?
Totaj: Në politikë është vështirë t’i definosh opsionet sepse ka shumë opsione dhe shumë variante. Konsideroj se si shoqëri dhe si shtet për momentin zgjedhjet do të duhej t’i lëmë të fundit, në mënyrë që të kërkojmë zgjidhje para se të shkojmë në zgjedhje. Keni parasysh, jemi në kohë pandemie. Nuk kemi luksin që qytetarët t’i çojmë në zgjedhje çdo vit, sepse vitin e kaluar kemi pasur zgjedhje dhe të shkojmë sërish në zgjedhje është ngarkesë. Gjithashtu, kemi të bëjmë me shpenzime të mjeteve monetare. Prandaj konsideroj se do të duhej të tentojmë të gjejmë një zgjidhje tjetër para se të shkojmë në zgjedhje. Mendoj se me një qasje konstruktive të të gjithë aktorëve politikë, një gjë e tillë është e mundshme.

“Epoka e re”: Kemi qëndrime konsistente nga ju dhe nga LV-ja, po ashtu asnjëra palë nuk po e voton Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike?
Totaj: Besoj se do të mund të gjendet zgjidhja nga kjo situatë. Sa i përket Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, nuk e përjashtoj mundësinë që duhet të analizohet në mënyrë më konkrete, pasi qytetarët po e kërkojnë votimin e këtij projektligji. Në PDK e kemi diskutuar këtë dhe kemi pasur propozime. Z. Bedri Hamza i ka dhënë propozimet për një ligj gjithëpërfshirës i cili kap një vlerë prej 320 milionë eurosh, kurse tani kemi një mungesë të fleksibilitetit nga ana e qeverisë për të biseduar, pra që t’i shoh sugjerimet dhe rekomandimet tona. Tek atëherë ne mund të jemi të gatshëm ta votojmë këtë projektligj.

“Epoka e re”: Mbase lideri i PDK-së gjendet në Hagë dhe, sipas njohësve të çështjeve juridike, ky proces mund të zgjasë deri në dhjetë vjet, sa është e modifikuar PDK-ja në këtë situatë?

Totaj: Nuk besoj se ky proces do të zgjasë kaq. Jam i sigurt se z. Veseli do të kthehet i pafajshëm, sepse Ushtria Çlirimtare nuk mund të dënohet. Sa i përket momentumit tjetër, mendoj se jemi të gatshëm që këtë sfidë ta shndërrojmë në energji. PDK-ja nga kjo sfidë do të dalë akoma më e fortë dhe më e unifikuar dhe më e përgjegjshme karshi sfidave që na presin. Të gjithë ata që presin se PDK-ja do të dorëzohet dhe do ta ngrehë flamurin e bardhë, e kanë gabim. Zhvillimet e ardhshme do të dëshmojnë se cila është forca e PDK-së. Në Podujevë ndoshta do ta japim mesazhin e parë që PDK-ja nga të gjitha këto sfida do të dalë më e fortë.

“Epoka e re”: Në qarqe të nivelit lokal sa jeni duke punuar, meqë tash Enver Hoxhaj është ushtrues detyre i kryetarit?

Totaj: Z. Hoxhaj është ushtrues detyre i kryetarit të PDK-së. Në këtë drejtim i ka të gjitha kompetencat dhe përkrahjen nga të gjitha strukturat e PDK-së, përfshirë këtu edhe strukturën e ngushtë. Besoj se sa i përket funksionimit nuk do të kemi ndonjë pengesë. Hoxhajt i është dhënë detyrë e rëndësishme dhe është person i dëshmuar. Besoj se PDK-në do ta udhëheqë në mënyrën më të mirë të mundshme. Po ritheksoj se të gjitha këto sfida do t’i shndërrojmë në energji të re. Ka pasur shumë kritika në adresë të PDK-së dhe tani po vërehet mungesa e PDK-së. Po shihet se pa PDK-në në qeveri nuk ka vendime të mëdha dhe nuk ka lëvizje në proceset e mëdha.

“Epoka e re”: Nëse vendi shkon në zgjedhje, sa jeni të përgatitur si parti?

Totaj: PDK-ja çdoherë është e gatshme, mirëpo ne marrim vendime racionale dhe tentojmë të bëjmë selektimin e metodave dhe të mjeteve që tentojmë t’i aplikojmë për ta dhënë kontributin tonë. Besoj se PDK-ja do të ketë rritje.

“Epoka e re”: Sa i përket nivelit lokal, si e vlerësoni punën e kryetarit Haskuka në Prizren?
Totaj: Jo që ka dështuar në qeverisjen lokale, por është koritur. Kur e them këtë kam shumë argumente. Po jua përmend vetëm një që lidhet me natyrën e profesionit tim. Vetëm në vitin 2020 nga investimet kapitale, Komuna e Prizrenit i ka 13 milionë euro suficit buxhetor, që është 60 për qind e totalit të mjeteve të ndara për investime kapitale. Në tre vjetët e fundit kemi suficit prej 19 milionë eurosh. Nëse kësaj ia shtojmë shumën prej 5 milionë eurosh e gjysmë që i ka humbur Komuna e Prizrenit për shkak të mosvotimit të buxhetit të vitit 2021, mbërrimë te shuma prej 25 milionësh, para që janë larguar nga qarkullimi. Ky është një dëm i madh që i është shkaktuar ekonomisë së Prizrenit. Të bëjmë një matematikë të thjeshtë, 25 milionë euro janë 25 projekte me nga 1 milion apo 250 projekte me ka 100 mijë euro. Pra është një humbje e madhe kur kësaj ia shtojmë investimet në DKA, në shëndetësi si dhe në keqmenaxhim të qendrës kulturore historike. Pres që në vitin e ardhshëm, në zgjedhjet lokale, LV-ja përfundimisht do të largohet nga pushteti. Ndoshta ka qenë një e mirë që ka ardhur në pushtet dhe ka treguar se sa vlen dhe është mirë që edhe komunat e tjera t’i marrin këto informacione dhe në zgjedhjet e ardhshme lokale, ta eliminojnë si opsion LV-në, pasi është parti e axhamive. LV-ja nuk ka kuadro. Krejt çfarë sheh, është sot për nesër!

- Advertisement -

Më Shumë

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit kërkon urgjentisht lirimin e masave, paralajmëron edhe padi

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës ka mbajtur konferencë të jashtëzakonshme për medie, duke kërkuar urgjentisht lirimin e masave anti-Covid, raporton Ekonomia Online. Ata...

Lista e plotë e LDK-së

Lidhja Demokratike e Kosovës, pas përfundimit të afatit për aplikim në Komisionin Qëndror Zgjedhor për zgjedhjet e 14 shkurtit, ka publikuar listën e kandidatëve...

Nisma publikon listën, këta janë kandidatët për deputetë

Nisma Socialdemokrate ka publikuar listën e kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 14 shkurtit. Pas partive të tjera politike të cilat publikuan dje listën e...

Tayna konfirmon duetin me artistin me famë botërore

Prej kohësh, Tayna ka paralajmëruar disa bashkëpunime me artistë të huaj por që për shkak të pandemisë ishin shtyrë për një moment të dytë. Por...

Komuna reagon pas njoftimit të IKSHPK’së se vdiqën tre qytetarë të Malishevës nga Covid-19

Në 24 orët e fundit, në Komunën së Malishevës, 3 persona kanë vdekur, ndërsa janë regjistruar edhe 21 raste të reja me Covid-19. Këto...

Arrestohet edhe një person i kërkuar në Prizren

Policia ka arrestuar edhe një person të kërkuar në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës së Gjykatës, është...

Një i vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, 299 raste të reja

Një vdekje nga COVID-19 është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në raportin e së...

45 620 libra për nxënësit e komunës së Prizrenit

Drejtoria Komunale e Arsimit në Prizren, ka realizuar shpërndarjen e 240 titujve të lekturave shkollore në 56 shkolla fillore dhe të mesme të Komunës...

Partitë e vjetruara dhe Lëvizja Vetëvendosje

Shkruan:Azem Ramadani Siç dihet partitë tradicionale apo partitë e vjetruara në Kosovë, janë Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Partia Demokratike e Kosovës. Ndërsa sa i...

AKR-ja thotë se LDK-ja nuk e respektoi marrëveshjen për renditje në listën zgjedhore

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca Kosova e Re kishin marrëveshje për renditje të kandidatëve në listën për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Mirëpo, AKR-ja po...

Pandemia godet rëndë bizneset e Prizrenit

Ndikimi i pandemisë në ekonominë lokale të Prizrenit, sipas përfaqësuesve të bizneseve të kësaj komune, ka qenë mjaft i rëndë, me ç’rast janë dëmtuar...

Kuvendi i Prizrenit ka larguar zyrat e partive nga lista e pronave komunale që jepen në shfrytëzim

Rekomandimi i Zyrës Kombëtare të Auditimit që dhënia e pronës publike me qira të realizohet sipas legjislacionit në fuqi nuk është jetësuar ende nga...

Limaj shpreh ngushëllime për vdekjen e ish- ushtarit të UÇK-së nga Malisheva

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e Shefqet Dragobilit, ish ushtar i UÇK-së. “Me dhimbje te? thelle? mora lajmin pe?r...

E dhimbshme: Futbollisti i skuadrës angleze vuan nga kanceri

Një lajm aspak i mirë ka ardhur nga Anglia ku futbollisti Sol Bamba vuan nga një sëmundje e rëndë.Lajmi vjen nga klubi i tij,...

Ish-kryeprokurori i rikthehet politikës, flet për aktivitetin e tij brenda LDK-së

Ish-kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Sylë Hoxha, më pas prokuror në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, i është rikthyer aktivitetit të tij politik në...

Në Prizren vijnë në jetë 22 fëmijë

Në Spitalin Rajonal të Prizrenit, gjatë tre ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 22 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, ka bërë...

Lajmet e Fundit

10 thasë duhan i grirë gjenden në bagazhin e veturës në Vërmicë

Policia e Kosovës ka gjetur 10 thasë duhan të grirë në një veturë në pikëkalimin kufitar në Vërmicë, të dielën rreth orën 18:00. Pas dyshimeve...

Haradinaj prezanton edhe dy kandidate? nga Suhareka

Kreu i Aleance?s pe?r Ardhme?rine? e Kosove?s (AAK), Ramush Haradinaj, ka prezantuar edhe dy politikane te? reja nga Suhareka. Bëhet fjalë për juristen Albana Bytyqi,...

Zafir Berisha fushatën paraelektorale e fillon nga vendlindja

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha ka filluar sot fushatën paraelektorale të zgjedhjeve nga vendlindja. “Zgjedhjet e 14 shkurtit janë më shumë se zgjedhje...

Nisma publikon listën, këta janë kandidatët për deputetë

Nisma Socialdemokrate ka publikuar listën e kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 14 shkurtit. Pas partive të tjera politike të cilat publikuan dje listën e...

Prishtina dhe Prizreni me numrin më të madh të rasteve të reja me Covid

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) ka njoftuar se 353 rastet e reja me Covid janë nga Prishtina, Prizreni, Gjilani, etj. “Rastet pozitive...