9.8 C
Prizren
E premte, 14 Maj, 2021

Përplasje e re, mospajtime të vazhdueshme

Mospajtimet publike të partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë vazhdojnë të jenë evidente, e që sipas analistit politik Artan Muhaxhiri, ato janë pasojë e mungesës së një programi të harmonizuar qeveritar.

“Kjo qeveri është krijuar si rrufe, pa ndonjë harmonizim apo koordinim të programeve, prandaj aleatët nuk kanë homogjenitet”, tha Muhaxhiri për Radion Evropa e Lirë.

Shkas për këtë përplasje të re, është bërë emërimi i Konsullit të Përgjithshëm të Republikës Kosovës në Pragë të Çekisë, Flakron Shala. Ky i fundit është djali i deputetit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Haxhi Shala, vota e të cilit ka qenë vendimtare për formimin e Qeverisë Hoti më 3 qershor.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se askush nuk është koordinuar me të për emërimin e Konsullit të Përgjithshëm të Republikës Kosovës në Pragë të Çekisë. Ai shtoi se qeveria është në proces të analizimit dhe rishikimit funksional të rrjetit të misioneve diplomatike.

Ky reagim i Hotit, erdhi pasi ushtruesja e detyrës së presidentit së Republikës, Vjosa Osmani tha se do ta “shfuqizojë këtë dekret të nënshkruar nga ish-presidenti Hashim Thaçi”, gjë të cilën e bëri më 25 nëntor.

Emri i Flakron Shalës ishte dërguar në zyrën e ish-presidentit Hashim Thaçi për dekretim, nga ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, e cila është nga radhët e AAK-së.

A mund të mbijetoj koalicioni aktual?

Analisti Artan Muhaxhiri vlerëson se ka pak gjasa që qeveria aktuale të vazhdojë mandatin, pasi pos tjerash, nuk ka as shumicë parlamentare për kalimin e ligjeve.

“Kryeministri Hoti nuk e ka përkrahjen e plotë të aleatëve dhe për këtë shkak, atij i duhet të bëjë edhe kompromise në mënyrë që ta ruajë koalicionin. Kjo situatë nuk mund të vazhdojë për një kohë të gjatë, prandaj edhe imponohen ndryshimet, ose rikonfigurimi i koalicionit qeveritar ose shkuarja në zgjedhje të reja”, tha Muhaxhiri.

Analisti Fitim Salihu po ashtu është skeptik në jetëgjatësinë e këtij koalicioni qeverisës.

“E para, ata (koalicioni) kanë problem me numrat në Kuvendin e Kosovës. Edhe në rast se partnerët kanë harmoni të plotë, unë i kam dyshimet e mia që ky koalicion i ka votat për të kaluar ligje të thjeshta. Po ashtu, problem është mungesa e koordinimit, e cila ka dëshmuar se mund të prishë edhe koalicione më stabile. Kjo mungesë po vërehet në koalicionin aktual”, tha Salihu.

Qeveria e Avdullah Hotit është votuar më 3 qershor me 61 vota të deputetëve, aq sa nevojitet për votimin e qeverisë. Ndërkohë, njëri nga deputetët i cili e ka përkrahur votimin e qeverisë, Etem Arifi, i është dorëzuar autoriteteve në Kosovë për vuajten e një dënimi me burg, për mashtrim me subvencione, prej një vit e tre muaj.

Më Shumë

Mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e presidentit Ilir Meta

Komisioni Hetimor për shkarkimin e presidentit Ilir Meta do të zhvillojë sot mbledhjen e dytë që është parashikuar të nisë në orën 10:00, ku...

NISMA në Prizren mesazh urimi për Fitër Bajram

NISMA Socialdemokrate në Prizren ka uruar të gjithë besimtarët islam me rastin e Festës së Fitër Bajramit. "Fitër Bajrami vjen pas muajit të madhërishëm të...

Për tre muaj, 62 raste të dhunës në familje në Prizren

Gjatë periudhës janar-mars të këtij viti, 489 persona në Kosovë kanë qenë viktima të dhunës në familje, ku prej tyre, 390 janë të gjinisë...

873 qytetarë u gjobitën për 24 orë nga policia për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Policia e Kosovës në vazhdimësi është dukë shqiptuar tiketa për të gjithë qytetarët të cilët nuk i kanë respektuar masat antiCOVID-19 nga institucionet shëndetësore...

Të mërkurën në Kosovë pritet të arrijnë mbi 62 mijë vaksina të AstraZenecas

62 mijë e 400 doza të vaksinave anti-Covid 19, të llojit AstraZeneca, do të vijnë në Kosovë. Ato do t`i sjell falas “Gavi Covaxi”, një...

Shtohet konkurrenca për Camavingan

Pas Real Madridit, edhe Arsenali e Barcelona janë futur në garë për mesfushorin francez Eduardo Camavinga, ka raportuar të martën gazeta spanjolle “Mundo Deportivo”....

Haskuka: Jemi duke e pritur drejtësinë e vonuar për vrasjen e ‘Drinit’

Me rastin e shënimit të 21 vjetorit të vrasjes tinëzare të Ekrem Rexhës - komandant Drinit, kryetari i komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka së...

Muharremaj angazhohet në mbjelljen e luleve në qytetin e Suharekës

Kreu i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj ka njoftuar përmes një postimi në facebook se ka kontribuar në mbjelljen e luleve në qytet. Muharremaj poashtu...

Përfshihet nga zjarri ish-kooperativa bujqësore në Studenqan të Suharekës

Në rrethana ende të pa njohura është përfshirë nga zjarri ish-kooperativa bujqësore në Studenqan të Suharekës e cila është pronë e Agjencisë Kosovare të...

Haradinaj kujton ‘Drinin’: Vrasja e tij ishte humbje e madhe për vendin

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, kujton Ekrem Rexhën, me rastin e 21 vjetorit të vdekjes së tij. Haradinaj tha se Komandant Drini u...

Ylli për të shkruar historinë, Peja për ta ngushtuar epërsinë, takohen sot në përballjen e tretë të finales

Sot do të zhvillohet përballja e tretë e finaleve të “Play-offit” në Superligën e Kosovës në basketboll ndërmjet Pejës dhe Golden Eagle Yllit, raporton...

UEFA pritet ta ndryshojë logon e Champions Leagues

UEFA do të ndryshojë logon e UEFA Champions League këtë vit, zbulon FootyHeadlines. Logoja origjinale dhe tani ikonike e Ligës së Kampionëve është lëshuar në...

Peja-Golden Eagle Ylli, finalja e madhe

Peja dhe Golden Eagle Ylli do të përballen në finale të “Play-offit” në FIVE STAR Superligën e Kosovës në basketboll. Sfida e parë zhvillohet sonte...

Latifi i AAK-së: Qeveria Kurti karakterizohet me një lloj anemie dhe pagjakësie

Smaj Latifi, kryetar i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë që deri tani e sheh Qeverinë Kurti 2 si “anemike”, pasi sipas tij...

Kënga e vitit 1886 që flet për shitësin e misrave nga Prizreni në rrugicat e Kostandinopojës

“La Tradition” ka botuar, me 1 janar 1906, në faqet 15-17, një këngë të veçantë popullore shqiptare, kënduar asokohe rrugicave të Kostandinopojës nga një...

Kurti uron Bajramin: Le të shumëfishojmë lumturinë duke e ndarë me të tjerët

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka uruar Fitër Bajrami, duke thënë se mbarësia e kësaj dite le të vulos besimin se çdoherë mund të...

Lajmet e Fundit