16.7 C
Prizren
E mërkurë, 15 Korrik, 2020

A po hapen shkollat, ekspertët përmendin si mundësi shtatorin

Që nga 11 Marsi, për shkak të rrezikut nga pandemia COVID-19, Qeveria e Republikës së Kosovës mori vendim për mbylljen e institucioneve shkollore.

Kanë kaluar më shumë se dy muaj prej kur nxënësit e studentët mësimin po e mbajnë në distancë, përmes aplikimit të metodës online. Ndërsa, ende s’ka ndonjë datë se kur të njëjtit do t’i kthehen procesit të rregullt mësimor.

Eksperti i arsimit, Dukagjin Pupovci për IndeksOnline thotë se në kushtet aktuale, mësimi në distancë ka qenë një domosdoshmëri, sepse e ka kompensuar, as sa ka qenë e mundur, mësimin e rregullt që zhvillohet në shkollë.

“Përndryshe, në asnjë vend të botës nuk parashihet që nxënësit e moshës së vogël të ndjekin mësimet në distancë, prandaj kalimi nga mësimi i rregullt në këtë formë të mësimit nuk ka qenë hap aspak i lehtë, jo vetëm për një vend të vogël si Kosova, por edhe për vendet e zhvilluara. Nga ana tjetër, pandemia ka ardhur pa paralajmërim, kështu që nuk ka pasur kohë të bëhen përgatitjet e duhura. Për këtë arsye, unë e konsideroj sukses vet faktin se është organizuar mësimi në distancë”, thotë ai.

Pupovci shton tutje se përkundër vështirësive është vërejtur një angazhimi madh, si i Ministrisë, ashtu edhe i mësimdhënësve që mësimi në distancë të zhvillohet sa më mirë.

“Me siguri se ka mundur të bëhet edhe më mirë, por duhet të kemi parasysh se te ne mungon përvoja për këtë lloj të mësimit, plus pamundësia për t’i bërë përgatitjet e duhura. Akoma nuk mund të thuhet se ç’ lloj efekti ka pasur mësimi në distancë tek nxënësit. Është fakt se mundësia e përcjelljes së nxënësve nga ana e mësimdhënësve ka qenë më e vogël, ndërsa roli i prindit dhe familjes më i madh.

Në kontekste të caktuara kjo mund të shkaktojë përmbysje të rezultateve të nxënësve, ndërsa në disa të tjera ndikon më pak. Pastaj, duhet të kemi parasysh se ekziston një numër i nxënësve që, për shkak të mungesës së pajisjeve teknologjike, nuk kanë mundur të përfshihen në masën e duhur. Megjithatë, mendoj se çdo boshllëk eventual që ka lëmë mësimi në distancë mund të kompensohet me një organizim më të mirë kur të rifillojë mësimi i rregullt në shkolla”.

Derisa qeveria në detyrë sot mbajti një mbledhje për lehtësimin e masave për Fazën e Tretë që do të nis nga nesër. Përmes një konference të mbajtur për media kryeministri Kurti dhe ministri i Shëndetësisë njoftuan se nga nesër do të hapen çerdhet publike e private nga mosha 0 deri në 5 vjeç dhe niveli parashkollor.

Ndërsa nga data 8 qershor deri më 19 qershor bëhet kthimi klasëve të nënta nëpër shkolla dhe organizohet testi i arritshmërisë i cili do të mbahet me 23 qershor.

Sakaq nga data 15 qershor deri më 30 qershor bëhet kthimi i klasëve të dymbëdhjeta nëpër shkolla dhe organizohet testi i maturës i cili do të mbahet me 4 korrik.

E, Pupovci thotë se ende ekziston rreziku që shkollat të shndërrohen në vatra të përhapjes së infeksionit, ndërsa mendon se muaji shtator do të ishte i përshtatshëm për hapjen e shkollave dhe të njëjtat të mbylleshin më vonë.

“Kjo është pyetje për epidemiologët, sepse shkollat fare lehtë mund të shndërrohen në vatra të përhapjes së infeksionit dhe nuk besoj se kjo është strategjia që ka zgjedhur Kosova.

Është paralajmëruar se një lloj rihapje mund të bëhet në qershor kur organizohen testet kombëtare, por, me respektimin e të gjitha masave të sigurisë që minimizojnë mundësinë e infeksionit. Personalisht, do të isha i kënaqur nëse krijohen kushtet që shkollat të hapen në shtator dhe fëmijët të shkojnë pa merak se do të infektohen.

Por, situata duket ende e paqartë, jo vetëm në Kosovë, por në mbarë botën. Mund të ndodhë që shkollat hapen në shtator dhe mbyllen pak më vonë, askush nuk e di këtë. Prandaj, edhe duhet shfrytëzuar kohën që të bëhen përgatitje cilësore për vazhdimin e mësimit në distancë në rast nevoje”.

- Advertisement -

Më Shumë

Hidhet shorti deri në finalen e Champions, rruga e ‘ferrit’ për në Lisbonë

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti për fazën më të rëndësishme të sezonit 2019-2020 të Champions League. Aktualisht janë 4 skuadra që e kanë...

Zyrtarët komunalë të Prizrenit dyshojnë se numri i të infektuarve është më i madh sesa tregojnë shifrat zyrtare

Autoritetet komunale të Prizrenit vlerësojnë se situata sa i përket pandemisë COVID-19 është serioze, marrë parasysh shtimin e rasteve në javët e fundit. Përfaqësues të...

Grupi Parlamentar i NISMA’s nuk ekziston më, Haxhi Shala iu bashkua grupit të AAK-së

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se Haxhi Shala është tërhequr nga posti i tij si shefi i grupit Parlamentar të...

Ndahen çmimet për dramë shqipe “Katarina Josipi”, fitues Osman Goranci

  Osman Goranci fitoi çmimin e vendit të parë për Dramë Shqipe “Katarina Josipi” për dramën “Gratë dhe Napoloni”. Ndërkaq, Ibush Arifi fitoi vendin e...

Deputeti i LDK-së Xhavit Ukaj, i vërsulet Vjosa Osmanit

Deputeti i LDK-së, Xhavit Ukaj i është vërsulur kryetares së kuvendit, Vjosa Osmanit. Menjëherë pas veprimit të tij është ndërprerë senaca e Kuvendit të Kosovës. “Ndërpritet...

Shpallën të pafajshëm dy policë në Prizren, u dyshuan për keqtrajtim dhe lëndim të një qytetari

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën, i ka shpallur të pafajshëm dy zyrtarët policor, Isak Sopa dhe Arben Kabashi, të cilët akuzohet se në...

Zjarr në Malishevë, digjen dy ara me grurë

Një zjarr ka kapluar dy ara në fshatin Bubavec të Malishevës, transmeton PrizrenPress. Në raportin 24 orësh të policisë thuhet se të premten rreth orës...

Para katër muajsh ia kishte vrarë qenin në Dragash, policia e arreston shtetasin shqiptar

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në fshatin Restelicë të Dragashit më 31 mars të këtij viti. Një shtetas i Shqipërisë kishte vrarë me armë...

Prizren: Burri dhe vjehrri e bëjnë gruan për spital

Gjatë ditës së djeshme në Prizren është raportuar një rast i dhunës në familje, transmrton PrizrenPress. Policia e Kosovës ka bërë të ditur se të...

Për dhjetë vjet në rrugët e Kosovës kanë vdekur 1317 persona

Është prezantuar raporti “Dekada e sigurisë 2010-2019”. Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi tha se nga viti 2010 deri në vitin 2019 në rrugët e...

Dhjetë të ndaluar në Prizren për mosrespektim të masave kufizuese

Dhjetë persona janë ndaluar nga policia në Prizren të enjten për mosrespektim të masave kufizuese të vendosura për të parandaluar përhapjen e pandemisë COVID-19,...

Fetah Rudi po shpreson se Specialja e zbardh atentatin ndaj tij

Sfida e deputetit të LDK’së, Fetah Rudit, për të hyrë në Kuvendin e Kosovës, po vazhdon edhe pas shtatë muajsh prej kur është votuar...

Dosjet si puzzle shpifjesh e denigrimesh

Shkruan: Enver Sulaj Shërbimi sekret amerikan CIA këto vitet e fundit ka vënë në dispozicion të publikut miliona faqe dokumentesh të deklasifikuara, që nga Lufta...

Prizreni me 16 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të premten në Komunën e Prizrenit janë konfirmuar 16 raste të reja...

Për një javë, 43 të vdekur nga Covid-19 në Kosovë

Nuk arritën ta mposhtin virusin. 4 persona ndërruan jetë të shtunën në Klinikën Infektive si pasojë e Covid-19. E numri i të vdekurve nga ky...

Haskuka ankohet se Qeveria kufizoi orarin e lëvizjes pa e lajmëruar

Masat e marra të dielën e javës që shkoi për kufizim të lëvizjes në Prishtinë, Prizren, Ferizaj e Vushtrri nuk janë konsultuar me kryetarët...

Lajmet e Fundit

Nusja me alergji nga frutat e thata vdes pasi hëngri ëmbëlsirë në pritjen e dasmës

Një nuse e re ka vdekur në pritjen e martesës së saj pasi pësoi një krizë anafilaktike të shkaktuar nga alergjia prej frutave të...

Prizren, mungon prokurori, shtyhet gjykimi ndaj policit kufitar

Të martën, ka dështuar të mbahet shqyrtimi gjyqësor në Gjykatën Themelore të Prizrenit, në rastin kundër polici kufitar, Avni Ajdini, i akuzuar për keqpërdorim...

“Diçka po më vret”/ Blogerja shtatzënë vdes tragjikisht bashkë me të birin, pasi paralajmëroi fansat

Vlogerja e njohur në Youtube Nicole Thea ka vdekur bashkë me fëmijën që mbante në bark si pasojë e një ataku në zemër, kanë...

Osman Hajdari: Reformimi i Administratës kurseu mbi 150 mijë euro të qytetarëve

Drejtori i Administratës Komunale në Prizren, Osman Hajdrai, tregon se falë reformimit, për një vit janë kursyer mbi 150 mijë  euro të qytetarëve. Postimi në...

Për dhjetë vjet në rrugët e Kosovës kanë vdekur 1317 persona

Është prezantuar raporti “Dekada e sigurisë 2010-2019”. Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi tha se nga viti 2010 deri në vitin 2019 në rrugët e...