18.6 C
Prizren
E martë, 7 Korrik, 2020

Alarmante: 2 mijë e 500 viktima në aksidente trafiku që nga paslufta në Kosovë

Policia e Kosovës, në shënim të ditës botërore të përkujtimit të viktimave në trafikun rrugor 17 nëntori , në bashkëpunim me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Transportit, gjegjësisht Këshillin e Sigurisë në Trafikun Rrugor dhe me Shoqatën e Sigurimeve të Kosovës, sot organizojnë tryezë për shënimin e kësaj dite.

Shoqata e Sigurimeve të Kosovës bashkërisht me Policinë e Kosovës dhe Ministrinë e Infrastrukturës ka marrë iniciativën për shënimin e “Ditës Ndërkombëtare pa Viktima në Trafik”, duke organizuar kështu fushata vetëdijësuese për të rinjtë, respektivisht studentët e universiteteve publike në Republikën e Kosovës.

Fejzullah Mustafa, nga Këshilli i Sigurisë për Siguri në Trafik në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Transportit (MIT), tha se në shërbim të kësaj dite kanë organizuar aktivitetet që kanë qëllim që të rritet vetëdijësuese për të rinjtë.

“Kemi pasur ligjërata në disa nga universitetet në Kosovë”, tha ai sot në emisionin e mëngjesit “Mirëmëngjesi Kosovë”, në Radio Televizionin e Kosovës (RTK). Sipas tij faktori për aksidentet në trafik është vet njeriu.

“Kosova është në gjendje të mesme sa i përket aksidenteve, gjendja ekonomike e bën të veten. Një problem tjetër është përdorimi i telefonit mobil dhe mos përdorimi i rripit të sigurisë, nëse do të përdoret do t kishim 30 % më pak më aksidentet, edhe telefoni mobil nëse nuk do të përdorej do të kishim më pak aksidente. Nëse krahasohet më kohën e pas luftës, sot kemi më shumë automjete”, deklaroi ai.

Numri më i madhe i aksidenteve është muaji korrik. “Në korrik ka më shumë qarkullim, edhe ardhja e mërgimtarëve ndikon në rritjen e numrit të aksidenteve”, tha ai. Sipas tij më shumë aksidentet ka në rrugët nacionale dhe rajonale, kurse në qytete më shumë më këmbësor.

Mazreku: Askush të mos jetë pjesë e statistikave

Kurse drejtori Shoqatës së Sigurimeve të Kosovës Sami Mazreku, bëri me dije se kanë qenë pjesë e aktiviteteve së bashku Policinë e Kosovës dhe Ministrinë e Infrastrukturës dhe Transportit.

“Motoja e kësaj fushate është “Jeta nuk është pjesë e veturës”. Kjo moto është globale dhe është në tri gjuhë në Kosovë. Ne kemi bërë disa prezantime nëpër universitetet. Ne si shoqatë jemi të fokusuar për statistika dhe dëmet. Që nga pas lufta kanë vdekur mbi 2500 persona nga aksidentet në trafik dhe ky është një numër alarmant. Jemi dakorduar Ne do të jemi pjesë jo vetëm këtë vit, por do të jemi edhe pjesë e aktiviteteve të tjera, dhe askush të mos jetë pjesë e statistikave. Këto aktivitete do të jenë edhe në vitin tjerë, së bashku me akterë të tjerë si Kolegjin Tempulli, AMRKS “, tha ai sot në Radio Televizionin e Kosovës (RTK).

Sipas tij qëllimi është që të rritet vetëdijesimi për uljen e aksidenteve në trafik. Mazreku bëri me diej se mbi 15 mije aksidente. “Ne kemi bashkëpunim shumë të mirë me policinë e Kosovës, për të ulur aksidentet duhet të fillojmë, nga patentë shoferi, rruga e vetëdijësimi”, tha ai.

Ai tha se edhe vendosja e kamera në Prishtinë, do të ul aksidentet. Për veturat e pa siguruara, Mazreku tha se ato shkaktojnë shumë rrezik në trafik. “Tani në Kosovë janë mbi 110 mijë vetura të pa siguruara, këto janë rrezik dhe ky numër mund të jetë rritur. Nëse dojmë të jemi pjesë e organizatave të jashtm,e duhet të ulim numrin e veturave të pa siguruara”, tha ai.

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren: Hapet ekspozita e artistit Shahadin Mejzini në librarinë “Altera”

Dje në librarinë “Altera” në Prizren u hap ekspozita personale e artistit Shahadin Mejzini Ilir Muharremi, kritik i artit Arti është arkeolog i mendjes dhe ndezjes...

Humanisti Halil Kastrati propozohet për Qytetar Nderi i Prizrenit

Humanisti Halil Kastrati është propozuar për titullin “Qytetar Nderi” i Prizrenit. Propozimi është bërë nga LDK-ja në këtë qytet, shkruan “PrizrenPress”. Shefi i grupit të këshilltarëve...

Gjykata ndalon mbesën e Trump ta publikojë librin me sekretet e presidentit

Një gjykatë e lartë e Nju Jorkut ka bllokuar përkohësisht mbesën e presidentit amerikan, Donald Trump, të publikojë librin që tregon detaje pikante dhe...

Basketbollistja seksi çmend fansat nga pishina me foto “hot” mbi kosh

Basketbollistja seksi italiane Valentina Vignali vijon të magjepsë fansat e saj me fotot “hot” që publikon në rrjetet sociale. Dy fotot më të fundit vijnë...

Ish-drejtori i Arsimit në Prizren dhe dy të tjerët lirohen nga akuzat për keqpërdorim të mjeteve për javën e dëshmorit

Gjykata Themelore në Prizren, të enjten, ka shpallur aktgjykim lirues ndaj ish-drejtorit të Arsimit në Komunën e Prizrenit, Nexhat Çoçaj, i akuzuar për keqpërdorim...

Pranon fajin, ish-polici amerikan kreu 13 vrasje dhe 50 përdhunime – plaçkiti edhe 120 shtëpi

Ish-polici amerikan i cili u shndërrua në vrasës serik të njohur si “Golden State Killer”, ka pranuar se ka kryer 13 vrasje si dhe...

Malishevë: Poston foto me armë në rrjete sociale, policia inicion rast ndaj të dyshuarit

Në Malishevë të hënën dy të dyshuar meshkuj kosovarë, janë ftuar në stacion policor për shkak se njëri prej tyre në rrjete sociale kishte...

Problemi i ri i Trumpit me Rusinë

Zbulimet e Inteligjencës se Rusia ka paguar për marrjen e jetëve të ushtarëve amerikanë në Afganistan, kanë nxitur një heshtje të çuditshme nga presidenti...

Mediat turke zbulojnë skuadrën që ofroi 19 milionë euro për Muriqin

Vedat Muriqi ka mundur të largohet nga Fenerbahce në afatin kalimtar të janarit, pasi kishte ardhur një ofertë shumë e rëndësishme për të. Sulmuesi i...

Voto 4 Ermina-Lekaj Perljaskaj

Seremb Gjergji  Voto një shqiptare e cila ka parime, cilësi dhe dituri, por mbi të gjitha, drejtësi dhe fuqinë për t’i realizuar projekte që i...

Mustafa: Pas aktakuzës ndaj Thaçit e Veselit, vendi është futur në situatë e cila nuk garanton stabilitet të institucioneve

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë se, pas propozim aktakuzës nga Specialja ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli, Kosova...

Gruaja nga Suhareka nuk respekton vetizolimin, hapet rasti në Polici

Një grua e cila ishte e infektuar me koronavirus në Suharekë nuk ka respektuar masën e vetizolimit, pra ka dalë nga shtëpia. Lënda ndaj të...

Puthje dhe përqafime me Getoarin, Marina publikon videon nga shtrati

Moderatorja Marina Vjollca është shumë aktive në rrjetet sociale, ku publikon herë pas here foto nga momente të ndryshme të ditës. Së fundmi, ajo ka...

COVID-19 nuk tremb kosovarët, dynden drejt bregdetit shqiptar! Në 2 orë hyjnë 8 mijë qytetarë në Morinë

Fundjava dhe nisja e pushimeve ka bërë që në pikën doganore të Morinës të ketë një fluks të madh automjetesh nga Kosova që hyjnë...

Shembet rruga në kilometrin 15 Prizren-Prevall, nga nesër ndalohet qarkullimi

Me qëllim të parandalimit dhe evitimit të rrezikut që paraqet rruga Prizren-Prevallë pasi ditë më parë kishte shembje të dheut dhe pjesës së murit...

Plagoset një person në Mushtisht të Suharekës

Të premten rreth orës 23:40 në fshatin Mushtisht të Suharekës, një person ka gjuajtur me armë në drejtim të viktimës të cilin e ka...

Lajmet e Fundit

Allegri i interesuar në PSG-në

Ish-trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri, është i interesuar që ta udhëheqë Paris Saint-Germain, sipas raportimeve nga L’Equipe. Trajneri aktual i kampionit të Francës, Thomas Tuchel,...

Rekord në Kosovë: Sot 195 raste të reja, 7 në Prizren

44 TË SHËRUAR DHE 195 RASTE ME COVID-19! Sot më 06 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Pamje nga Prizreni, pas hyrjes në fuqi të masave të reja kundër coronavirusit

Nga sonte kanë hyrë në fuqi masat e reja kundër coronavirusit. Edhe qytetarët e Prizrenit do të duhet të ndjekin rregullat e reja të vendosura...

Camaj dhe Koliqi agjentë të shumëfishtë?! Apo Tare një konspiracionist manipulator?

Ermal Mulosmani Në blogun letrar “Peizazhe të fjalës” sot u publikua një material mjaft voluminoz me dokumenta arkivore dhe plot arsyetime nëntekstuale që përpiqeshin të implikonin...

Çfarë po ndodh me shqiptarët?

Shkruan: Avdi Ibrahimi Çuditërisht vështir të gjejmë qetësinë, sa nga armiku i jashtëm Serbia, e sa nga armiku brendshmëm i llojit tonë neotitist, e të...