10.2 C
Prizren
E diel, 27 Shtator, 2020

Çeku-Hotit: Nuk dyshoj në qëllimin tuaj të mirë, por nuk po funksionon

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku, i është drejtuar kryeministrit Avdullah Hoti me një letër të hapur. Thotë se nuk dyshon në qëllimin e mirë që mund ta ketë Hoti për mposhtjen e virusit, por, sipas deputetit të VV’së, është fakt që s’po funksionon.

Duke i uruar shërim të shpejtë kryeministrit që doli pozitive me Covid 19, Çeku i shkruan që kohën larg “dinamikës së përditshme” ta shfrytëzoj për reflektim.

Deputeti i VV’së thotë se nuk dyshon në qëllimin e mirë që mund ta ketë kryeministri në luftimin e pandemisë, por, sipas Çekut, nuk po funksionon.

Tutje ai shkruan se Qeverisë Hoti po i mungon autoriteti dhe besimi ndaj saj, prandaj, siç thotë Çeku, nuk po kryen punë as ekspertiza që Hoti dhe partia e saj mund të kryej punë.

“Elementi thelbësor që i mungon qeverisë suaj, veç tjerash, është autoriteti për të zbatuar vendime. Dhe kjo ka një arsye të thjeshtë, quhet kriza e besimit. Kur njerëzit nuk i besojnë qeverisë së tyre, nuk bëjnë punë as ekspertiza, as vullneti e as angazhimi, të cilat ju pretendoni se i keni. Veprimet tuaja deri sot nuk kanë prodhuar efekt të dëshirueshëm. Jo vetëm që nuk po zbutet pandemia, por trendi negativ është frikshëm në rritje”, ka shkruar Çeku.

Postimi i plotë i Çekut:

I nderuar z. Hoti,

Fillimisht ju uroj shërim të shpejtë, shpresoj ta kaloni sa më lehtë dhe të gëzoni shëndet të plotë.

Së dyti, më lejoni t’ju përcjell një lutje njerëzore. Kohën e shërimit, larg përditshmërisë dinamike, uroj ta shfrytëzoni edhe për reflektim serioz. Qeverisja është sistem kompleks, një lloj inxhinieringu që ka sukses vetëm nëse të gjitha pjesët përbërëse funksionojnë si duhet.

Partia juaj mund t’i ketë ekspertët më të mirë, siç krenoheni shpesh. Nuk e vë në dyshim as qëllimin tuaj të mirë, jam i bindur që edhe ju dëshironi që pandemia të përfundojë sa më parë. Bile, mund të jetë e vërtetë edhe që po e bëni më të mirën tuaj në këtë betejë. Por, është fakt i pamohueshëm që nuk po funksionon.

Elementi thelbësor që i mungon qeverisë suaj, veç tjerash, është autoriteti për të zbatuar vendime. Dhe kjo ka një arsye të thjeshtë, quhet kriza e besimit. Kur njerëzit nuk i besojnë qeverisë së tyre, nuk bëjnë punë as ekspertiza, as vullneti e as angazhimi, të cilat ju pretendoni se i keni. Veprimet tuaja deri sot nuk kanë prodhuar efekt të dëshirueshëm. Jo vetëm që nuk po zbutet pandemia, por trendi negativ është frikshëm në rritje.

Nëse shifrat e muajit të fundit nuk po ju bindin, cili është momenti kur do të kuptoni që jeni duke dështuar. Refuzimi për të pranuar paaftësinë dhe dështimin po na kushton shtrenjtë. Nuk mund të priten rezultate të ndryshme me (mos)veprime të njëjta.

Duhet ta kuptoni që shëndeti publik dhe jeta e njerëzve është në dorën tuaj. Çdo ditë vonesë është me pasoja dërrmuese. Heqni dorë sa më parë, pranojeni dështimin dhe hapni rrugë për të tjerët që mund ta bëjnë këtë punë si duhet. Sot, më shumë se kurrë, besoj e kuptoni rëndësinë e shëndetit, si dhe përgjegjësinë që lidhet me mbrojtjen e shëndetit publik kur jeni në pozitë vendimmarrëse.

Besimi i qytetarëve në qeveri nuk është vetëm një aspekt i tërësisë, por parakusht i domosdoshëm. Pa besim nuk ka qeverisje.

- Advertisement -

Më Shumë

Masat që pritet të lehtësohen

Sot është mbajtur mbledhja e Komitetit për koordinimin dhe vlerësimin e situatës emergjente ku është diskutuar rreth situatës epidemiologjike me COVID0-19. Në takimin e kryesuar...

Sa bukur duket Kumrije Mustafa në dallam të arit

Këngëtarja e njohur Kumrie Mustafa është një emër i dalluar për zërin që ka. Ajo përveç karrierës, vëmendje merr edhe për pozat e veçanta që...

Zafir Berisha e sheh të mirën nga emërimi i tij, thotë se është bërë reklamë e mirë për sigurinë kibernetike

Koordinatori Nacional për Siguri Kibernetike, Zafir Berisha, ka thënë në emisionin dPt te Fidani në T7 se emërimi i tij në pozitën e re...

Ky është personi që u vra sonte nga policia në Prizren (Foto)

Gazeta Sinjali ka siguruar fotografi të Besnik Shalës i njohur me nofkën “qorri” që u vra sonte nga policia në Prizren. Ai po kërkohej për...

Arrestohet një person në Prizren pasi kërcënoi Policinë e Kosovës

Një person është arrestuar dje në Prizren pasi ka kërcënuar Policinë e Kosovës, përmes rrjetit social Facebook. Ngjarja raportohet të ketë ndodhur rreth orës 10:00,...

Talljet me Zafir Berishën për pozitën e koordinatorit, reagon MPB

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha është emëruar dje Koordinator për Siguri Kibernetike të Kosovës. Pas emërimit të tij në këtë pozitë, ka pasur...

Kjo është “autostrada” më e shkurtër në botë

”Autostrada” më e shkurtër në botë? Është e gjatë vetëm një metër, shkruhet në faqen italiane today.it. Në pamundësi për të përballuar pamjaftueshmërinë e rrjetit...

Komuna e Prizrenit vazhdon ta injorojë Bekim Fehmiun

Shkruan: Fahri Musliu Po vërtetohet për të satën herë, që nga shuarja (15.06.2010), se pushtetarët e Komunës së Prizrenit (ish PDK dhe tash LVV) po...

Zyrtare: Hajdari prezantohet te KB Prizreni

Arti Hajdari është basketbollist i ri i KB Prizrenit. Lajmi është konfirmuar nga faqja zyrtare e prizrenasve në Facebook. Së fundi Hajdari ishte pjesë e Pejës...

63 raste të reja me COVID-19 sot në Kosovë, 4 në Prizren

Në Kosovë në 24 orët e fundit janë regjistruar 63 raste të reja me koronavirus, ndërsa nuk është regjistruar ndonjë rast me fatalitet. Numri total...

Suharekë, kamionin e kaplon zjarri

Policia e Kosovës ka njoftuar se në mbrëmjen e ditës së djeshme është raportuar për një incident zjarri në Suharekë. Raportohet se në rrethana të...

Prizren, 7 persona rrahen mes vete

Shtatë të dyshuar meshkuj janë përfshirë në një përleshje fizike në Prizren. Sipas raportit 24 orësh të Policisë, të njëjtit kanë pësuar lëndime trupore dhe...

Lirohet nga burgu ish-pjesëtari i UÇK-së Xhemshit Krasniqi

Ish-pjesëtari i UÇK-së Xhemshit Krasniqi, është liruar të premten nga burgu, pasi një trup gjykues i Gjykatës Themelore të Mitrovicës, i përbërë nga gjyqtarë...

Ka filluar rregullimi i shkallëve të stacionit policor në Malishevë

Investimet e Komunës së Malishevës, përkatësisht projektet e planifikuara nga Drejtoria e Urbanizmit, që një ndër to është edhe rregullimi i infrastrukturës së shkallëve...

Mungon i pandehuri dhe i dëmtuari, shtyhet seanca për vjedhje në Suharekë

Në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Suharekë, të hënën ka dështuar të vazhdojë gjykimi ndaj të akuzuarve Arian Përzhaku dhe Erlind Gegaj për...

Tuna uron Yllin: Gëzuar ditëlindjen Idiot

Dy artistët e njohur Tuna dhe Ylli Limani kanë dëshmuar se gëzojnë një miqësi të sinqertë me njëri-tjetrin. E kur Ylli feston ditëlindjen nuk mund...

Lajmet e Fundit

Shënohet Dita Botërore e Turizmit

Sot në mbarë botën shënohet Dita Botërore e Turizmit. 27 shtatori është datë që është zgjedhur për të përkuar me një moment të rëndësishëm në...

Hotelierët dhe gastronomët e Prizrenit e mirëpresin vendimin e qeverisë

Zgjatja e orarit të punës dhe lejimi i klienteles në ambiente të mbyllura është mirëpritur nga të gjitha shërbimet hoteliere dhe gastronomët e Prizrenit. Për...

Përmbysje spektakolare, Inter fiton në 2 minuta

Inter dhe Fiorentina kanë dhuruar spektaklin e radhës në Serie A. Dy përmbysje rezultatesh, por në fund triumfon skuadra zikaltër 4-3. Një ndeshje vërtet...

S’ka shujta falas për nxënësit në Prizren, Komuna arsyetohet e opozita e quan dështim të pushtetit

Edhe ky vit i ri shkollor në Komunën e Prizrenit ka filluar pa ofrimin e shujtës ushqimore dhe qumështit falas për nxënësit deri në...

Nisma në Prizren planifikon zgjerimin me anëtarë të rinj

Kryesia e Nismës në Prizren ka diskutuar për planin e veprimit të zgjedhjeve të brendshme. Në këtë takim është kërkuar nga kryetarët e nëndegëve hapja...