11.6 C
Prizren
E shtunë, 30 Maj, 2020

Çiçi

Edison Ypi

Më bëhet Çiçi. Dua të lirohem nga çiçi. Duhet të zbraz çiçin. Sa më shpejt, se s’e mbaj dot. S’do rri duke u marrë gjithë ditën me çiçin dhe rrushin. Por jam në mes të qytetit ku kënaqësinë e nxjerrjes së rrushit e ndalojnë moralistat dhe qefin e derdhjes së çiçit e pengojnë ambientalistat. Le ta ndalojnë moralistat nxjerrjen e rrushit në mes të mixhlizit.

Le të protestojnë ambientalistat për bërjen e çiçit në mes të qytetit. Le t’i bëjnë ata ç’të duan me rrushat dhe çiçat e tyre. Unë çiçin t’im do ta bëj tani dhe këtu.

Shqiptari rrushin e ka nxjerrë ku ka dashur, çiçin e ka lëshuar ku i ka ardhur. Në luftra, në llogore, në zborre, në punë vullnetare. Edhe unë ashtu do bëj. Si të parët. Të cilët do t’i respektoj. Në gjurmët e të cilëve do shkel. Sepse jam konservativ. Traditën nuk e tradhëtoj. Kanunin e zbatoj. Rrushin e nxjerr.

Çiçin e bëj. Rrushin mu këtu do ta nxjerr. Çiçin këtu do ta lëshoj, këtu do ta zbraz, këtu do ta derdh. Jo si femrat që e bëjnë çiçin ulur. Shqiptari çiçin e bën më këmbë, si burrat. Me rrush në dorë dhe çiç përpjetë. Në mes të qytetit. Në mes të mixhlizit. Ku të ketë sa më shumë spektatorë, sa më tepër kureshtarë. Që të ma kqyrin sa më mirë edhe rrushin edhe çiçin.

Bota ta shohi sa përpjetë dhe sa larg e hedh shqiptari çiçin. Populli ta vlerësojë ngjyrën dhe viskozitetin e çiçit të trimit. Të kqyret sa më mirë trajektorja e lëngut të çiçit nxjerrë nga tyta e topit të azganit. Të vërehet trashësia e rrjedhës së çiçit të intelektualit. Të shihet si gjarpëron çiçi i gazetarit. Me të vetmin qëllim. Të nxirren konkluzione për aftësitë spërkatëse të çiçit të qytetarit.

Fjala, pështyma, shpulla, grushti, janë inflacionuar si mjete goditëse dhe turpëruese dhe s’bëjnë më asnjë efekt. S’ka mbetur mënyrë tjetër veç asaj me rrush dhe çiç. S’ka mjet më të përshtatshëm se rrushi për të goditur. S’ka lëng më të mirë se çiçi për të lagur. Por duhen përdorur me nikoqirllëk.

Çiçi im nuk duhet të iki kot. Çiçi im duhet derdhur në një vend sa më të përshtatshëm, mundësisht në ndonjë surrat që çiçin t’im e meriton. Përndryshe do ishte çiç i vajtur dëm. Ku dhe cilët duhet të godas unë me çiçin t’im ? Ja ku po kalojnë një analist, një regjizor, një profesor. Plehra që nuk e meritojnë çiçin tim. Po duroj edhe pak. Po kalon një historian. Këtë rrenacak do ta godas me çiç. Partizanët Asamblenë e bejlerëve me top. Unë historianin e partizanëve me çiç.

- Advertisement -

Më Shumë

Prizreni ndër komunat më të prekura me COVID-19, sot dalin testet edhe për 32 persona

Në komunën e Prizrenit deri më tani janë identifikuar 134 raste me Covid-19, ku 54 prej tyre janë raste aktive, 75 të shëruar kurse...

Policia ndaloi dy persona në Prizren për mosrespektim të masave

Policia e Kosovës ka ndaluar dy persona në Prizren për mosrespektim të masave të parapara për parandalim të përhapjes së koronavirusit. Në raportin e policisë...

“Jam pak e mërzitur”, Jennifer Lopez flet për shtyrjen e dasmës me të fejuarin e saj

Këngëtarja Jennifer Lopez në një intervistë për “Today Show” ka folur rreth shtyrjes së dasmës së saj të shumëpritur me të fejuarin Alex Rodriguez,...

Kurti: Duhet të kemi zgjedhje, është në pyetje shëndeti i demokracisë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka kërkuar sërish zgjedhje, duke thënë se ngërçi institucional shfaqet vetëm kur përjashton zgjedhjet. Përmes një postimi në Facebook, Kurti...

Provimi i Maturës Shtetërore do të mbahet më 4 korrik

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka njoftuar të enjten se Provimi i Maturës Shtetërore do të mbahet më 4 korrik. “Në dokumentin ‘Informata,...

Quni uron festën e Bajramit: Paqe, suksese, respekt dhe dashuri në familjet tuaja

Ministri në detyrë i Mbrojtjes Anton Çuni, i ka uruar gjithë qytetarët me rastin e festës së Fitër Bajramit. "Të gjithë pjesëtarëve të Ministrisë së...

Prizren, dy nëna sjellin në jetë fëmijë binjakë

Dy nëna kanë sjellë në jetë fëmijë binjakë gjatë ditës së djeshme në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, shkruan PrizrenPress. Njëra lindje gemellare...

Ragip Begaj: Presim ndihmë nga niveli qendror

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka konfirmuar se nga 76 rastet e regjistruara me koronaviurs, 73 prej tyre tashmë janë shëruar. “Malisheva është...

Vetëvendosje në Prizren uron festën e Fitër Bajramit

Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren të gjithë besimtarëve muslimanë ua ka uruar festën e Fitër Bajramit. "Në këtë ditë feste e gëzimi, le të mbretërojë dashuria...

COVID-19, mbi 1 200 persona në Prizren rrezikojnë të mbesin pa punë

Pas përhapjes së COVID-19 numri i atyre që kanë vizituar qytetin historik të Prizrenin ka rënë dukshëm. Ekonomia e këtij qytetit varet kryesisht nga zhvillimi...

Napoli, Gattuso nxit lojtarët: Le të fitojmë Kupën!

"Le të fitojmë Kupën". Tre fjalë që Rino Gattuso i përdori shumë thjesht për t’i dhënë zemër djemve të tij, në prag të ndeshjes...

Vitia konfirmon lehtësimin e masave, ky do të jetë orari i ri i lëvizjes nga data 28 maj

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konferencë për media ka bërë të ditur se nga dita e enjte do të shtohet liria e...

Malishevë: Kanos me armë gjuetie, arrestohet i dyshuari

Një burrë në Malishevë ka raportuar për një mosmarrëveshje të datës 19.05.2020 me datën 26.05.2020 është kanosur me armë gjuetie nga i dyshuari mashkull...

KB Bashkimi mbledh arkivin, thërret për përkrahje

Klubi i Bashkimit që është më i vjetri në Kosovë, themeluar që në 1945,ka lluar të bëj grumbullimin e dokumenteve, fotograve, artikujve dhe gjërave...

Historia që përloti botën/ Filmi “Mrekullia në qelinë nr.7” thyen rekord

Filmi turk “Mrekullia në qelinë nr.7” ka përlotur të gjithë ata që e kanë ndjekur dhe vazhdon të ketë sukses në shumë shtete të...

Malishevë: Shënohet viti i shtatë që nuk ka vdekje nga rriqrat, falë dezinfektimit nga “Zona Parak”

Dezinsektimi po tregohet i suksesshëm Tani e 7 vite nuk ka pasur raste me fatalitet nga pickimi i rriqrave që shkaktojnë ethe hemorragjike. Komuna e Malishevës...

Lajmet e Fundit

Hasi i Prizrenit do të mbes pa ujë të pijes për katër ditë

Kompania e Ujësjellësit në Komunën e Prizrenit “Hidroregjioni Jugor“ ka njoftuar se për katër ditë 11 fshatrave  në zonën e Hasit në Prizren do...

Të gjitha testet e sotme për COVID-19 në Malishevë, rezultuan negative

Sot në territorin e Komunës së Malishevës, janë bërë nëntë teste të rasteve të kontaktit për COVID-19, dhe të gjitha testet kanë rezultuar negative....

Gjashtë raste të reja me COVID-19, asnjë nga Prizreni

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe gjashtë raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të...

Malisheva për pak të shpëtojë nga COVID-19 (Video)

Me pandeminë e koronavirusit po ka telashe edhe Malisheva, ani se ditëve të fundit ndjehej e lehtësuar dhe e gatshne ta shpallte fitoren mbi...

PDK-ja kërkon hetime për shembjen e shtëpisë së vjetër në Prizren

Partia Demokratike e Kosovës(PDK) në Prizren kërkon nga organet e drejtësisë që të hetojnë rastin e shembjes së shtëpisë ku u lënduan dy pronarët...