0.5 C
Prizren
E premte, 3 Prill, 2020

Drejtësia nuk ka fotografi

Muhamet Mavraj

Varësisht se në cilën parcelë të planetit
T’i kanë shkërmoçur fëlçitë
T’i kanë çmontuar brinjtë
Të kanë tretur në acid
Apo kafkën ta kanë bërë llampadarë
Dhe bashkë më të u tërhoqën në atë vrimën e minit

Ke fajin e vetëm që s’je si ata
Drejtësia kurrë s’ka pas fotografi

Varësisht se çfarë feje ndoqi gruaja jote
Se në cilin varr masiv ka njërën këmbë
Ta kanë bërë hi
E nga hiri sapun për fytyrën e humbur të Alfredit
Dhe bashkë më të u tërhoqën në atë zgavrën e dhelprës

Mos u ligshto Luftëtar i Dritës
Drejtësia kurrë s’ka pas fotografi

Varësisht se çfarë ngjyre ke ti çifti i ri
Të kanë la me tush gazi
T’i kanë zgjidhë dhëmbët
T’i kanë nxjerrë flokët
T’i kanë vjedhë unazat e martesës
Dhe bashkë më to u tërhoqën në atë zgavrën e bunkerit

Mos u ligshto Luftëtar i Dritës
Drejtësia kurrë s’ka pas fotografi

Vitet ngjeshen si fishekë plumbash
Dekadat palohen si kuti bombash
Mileniumi zgërdhihet me të qeshura atomike
Çmenden, plaken a vdesin dëshmitarët
Vejushat shqyejnë rrobat, grrithin fytyrën a hidhen nga shkëmbijtë
bijtë e gjahtarëve duan t’u ngjajnë etërve
mohuesit e gjenocidit marrin Nobelin për Paqen
duro,

Luftëtar i Dritës
E njohim trakullimën e këtij soji të çekanit
Drejtësia kurrë s’ka pas fotografi

Se
Fajet i kanë gratë dhe fëmijët
Civilët e ngujuar në faltore me kokë në duar
kolonat e refugjatëve
Të sëmurët që operohen pa anestezion
Mjekët e bombarduar
Karrocieri që shtyn bukën e gojës në pazar
Ndërsa nënës ia shpie kokën e vet të prerë

Pa panik

Nuk u dridh planeti, e njohim këtë tingullore
Sapo ra çekani i monstrës
Drejtësia kurrë s’ka pas fotografi

Luftëtar i Dritës
Mos u ligshto
Ti ke pas, ke dhe do të kesh gjithmonë diçka
që ata nuk dinë as ta ëndërrojnë:
Dinjitet

15.12.2019

- Advertisement -

Më Shumë

Në tri ditët e fundit, 14 lindje u kryen në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, për tri ditët e fundit kanë ardhur në jetë 14 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Shërohet edhe personi dytë nga Malisheva, i prekur me COVID-19

Bazuar në raportet dhe kontaktet e rregullta me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, sonte në ora 21:02, përmes postës elektronike, është konfirmuar...

Malishevë: I prekuri i parë me koronavirus është shëruar

Sipas të dhënave të konfirmuara në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, një pacient nga Komuna e Malishevës, që ishte prekur me COVID-19, është shëruar...

Ministrja Dumoshi bisedoi me përfaqësues të skenës së pavarur kulturore të Kosovës

Sot, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, zhvilloi një takim virtual me përfaqësues të organizatave të skenës së pavarur kulturore, në kuadër...

Quni uron homologen maqedonase për pranimin e Maqedonisë në NATO

Ministri i mbrojtjes së Kosovës, Anton Quni i ka shkruar letër urimi, ministres së Mbrojtjes të Republikës së Maqedonisë Veriore Radmila Shekerinska, me rastin e...

E tepron Olivia, tregon gjoksin nga karantina

Olivia Buckland ka bërë disa foto tepër të nxehta në të brendshme të tejdukshme derisa po kalon ditët në vetizolim. Fotot po shkonin mirë...

Thaçi takon ambasadorët e QUINT-it, insiston në qeveri gjithëpërfshirëse

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka pritur në takim ambasadorët e QUINT-it dhe atë të Bashkimit Evropian, për t’i informuar për hapat që...

Më shumë se 800,000 të infektuar globalisht nga coronavirusi

Numri i rasteve të konfirmuara nga coronavirusi në të gjithë botën ka shkuar mbi 800,000, me më shumë se 38,000 vdekje, në bazë të...

Arrestohet suharekasi, vodhi revolen brenda një shtëpie

Në Suharekë është arrestuar një person i dyshuari, i cili në një shtëpi kishte vjedhur revolen me një karikator me 55 fishekë. Pas intervistimit, personi...

Besnik Bislimi tregon se si dhe kush mund të përfitojë nga pakoja e emergjencës

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi, ka treguar se kush dhe si mund të jetë përfitues i kësaj pakoje. Qeveria e Kosovës...

E konfirmon menaxheri i Muriqit: Jemi në bisedime, Vedati synon të luajë në Itali

Sulmuesi i Fenerbahces, Vedat Muriqi, e ka për qëllim kryesor të luajë në Serie A dhe është në bisedime me disa klube për një...

Haskuka njofton se i infektuari që rezultoi pozitiv sot në Prizren, kishte ardhur nga një shtet tjetër

Sot u raportuan edhe dy raste me koronavirusin Covid-19 në Kosovë, duke çuar numrin në 108. Njëri prej tyre ishte nga Prizreni, që edhe shënoi...

Qendrat e mjekësisë familjare në Prizren, do të fillojnë konsultimet me pacientë nëpërmjet telefonit

Nga data 6 prill në Prizren, do të fillojë shërbimin online në kujdesin parësor shëndetësor. Vendimi është marrë nga Drejtoria e Shëndetësisë, me qëllim të...

Ronela emocionon me fjalët kushtuar babait të ndjerë

Ronela e kujtoi me fjalë prekëse babanë e ndjerë. Ronela Hajati është një nga artistet, e cila tenton që jetën private ta mbajë larg vëmendjes...

Eqrem Kryeziu përcaktohet se cilin krah në LDK e mbështet

Ish-zyrtari i lartë i LDK’së, Eqrem Kryeziu, mbështet qëndrimin e Vjosa Osmanit në Kuvend, ditë kur u rrëzua Qeveria Kurti, mocionin ndaj të cilës...

Komuna e Rahovecit liron bizneset nga qiraja edhe nga taksa komunale

Komuna e Rahovecit, në mbledhjen e mbajtur gjatë ditës së sotme, ka marrë vendim që t’u krijohet lehtësira bizneseve që operojnë në këtë komunë,...

Lajmet e Fundit

Quni: Një pjesëtar i FSK-së me mision jashtë vendit është infektuar me COVID-19

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni ka thënë se asnjë pjesëtarë i FSK-së në Kosovë nuk rezulton i prekur me COVID-19. Megjithatë Quni, në...

Fshati Korishë i Prizrenit futet në karantinë

Pas tri rasteve pozitive me Covid-19 në Prizren, dy prej të cilave ishin nga fshati Korishë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që ky...

Qeveria Kurti emëron deputetin Artan Abrashi në komisionin qeveritar

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen elektronike sot ka emëruar Artan Abrashin anëtar të komisionit qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të...

Pandemia, qeveria dhe buxheti i Kosovës

Faik MIFTARI Në këtë vështrim do të ndalem në efektet e rënduara që do të shkaktojë pandemia e korona virusit buxhetit të Kosovës, të cilin...

Besnik Bislimi tregon se si dhe kush mund të përfitojë nga pakoja e emergjencës

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi, ka treguar se kush dhe si mund të jetë përfitues i kësaj pakoje. Qeveria e Kosovës...