12.2 C
Prizren
E hënë, 6 Prill, 2020

Dymbëdhjetë dështime në 12-vjetorin e pavarësisë

Kosova e ka shpallur pavarësinë nga Serbia më 17 shkurt të 2008-s, prej së cilës kohë, ka humbur shumë vjet. Në shumë fusha ka stagnuar.

“Koha Ditore” sjell dështimet më kryesore. Shteti i ri mban rekorde të zeza në rajon për një numër problemesh. Ka ekonominë më të pazhvilluar e papunësinë më të lartë. Veç këtyre, e ka edhe korrupsionin në vlim, raporton “Koha Ditore”.

Këta janë super-filmat që mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx

Ngecje pati në shumë sektorë dhe më të vërejtshmet janë në shëndetësi e arsim. Në anën tjetër, duke qenë i ndikuar nga politika, sistemi i drejtësisë ndodhet larg përmbushjes së misionit.

Kufijtë në tavolinë

Vetëm tre vjet pas shpalljes së pavarësisë, Kosova i ka dhënë start një dialogu për “normalizim të marrëdhënieve” me Serbinë, nëpërmjet të cilit, fqinji verior edhe formalisht, u bë faktor në trajtimin e shumë temave që do të duhej të përbënin çështje të brendshme të shtetit të ri. Dialogu nuk është përmbyllur ende.

Procesi është zhvilluar në Bruksel, nën drejtimin e autoriteteve të Bashkimit Evropian dhe fillimisht ishte i karakterit teknik e më pastaj, avancoi në politik. Marrëveshjet e deritashme ekskluzivisht trajtojnë tema që kanë të bëjnë me rregullimin e brendshëm të Kosovës. Por, në masën më të madhe, ato nuk janë zbatuar.

Faza përfundimtare e dialogut, që synon të përmbyllet me marrëveshje ligjërisht detyruese për të dyja vendet, ka nisur në mandatin e shkuar. Në takimet e para, Kosova është përfaqësuar nga presidenti Hashim Thaçi, i cili proklamoi opsionin e dakorduar me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq, për “korrigjim kufijsh”. Ideja është kundërshtuar gjerësisht në Kosovë.

Ka një vit që procesi ndodhet në ngërç. Por, tani ka një presion ndërkombëtar për t’i riulur palët në tryezë. Opsioni që prek kufijtë ende nuk është shpallur i vdekur, mirëpo pushteti i ri që drejtohet nga Albin Kurti është zotuar për dialog pa harta e pa presidentë…

- Advertisement -

Më Shumë

Lansohet faqja psiko-edukuese për shëndetin mendor gjatë pandemisë COVID-19

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka njoftuar se sot është lansuar faqja psiko-edukuese për shëndetin mendor gjatë pandemisë COVID-19. Ai ka bërë të...

Ambasada e ShBA-së: Duke ndjekur udhëzimet, e mposhtim COVID-19

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Kosovë, ka përgëzuar përpjekjet e vazhdueshme të profesionistëve të shëndetësisë dhe të të tjerëve që po...

Malisheva përfituese e grantit për performancë të mirë

Dje, Ministria e Adminsitrimtit të Pushteti Lokal (MAPL), ka bërë publik raportin e performancës së komunave, e në mesin e komunave të cila tjanë...

Arrestohet dy persona në Korishë, nuk e respektuan orën policore

Dy persona janë arrestuar në fshatin Korishë të Prizrenit, pasi nuk kanë respektuar orën policore. “Janë shoqëruar në stacionin policor dy të dyshuar pasi që...

Arrestohen dy persona në Krushë të Madhe

  Dy persona janë arrestuar në Krushë të Madhe të Rahovecit, për mosrespektim të orës policore. “Janë arrestuar dy të dyshuar pasi që të njëjti nuk...

Ish-kryeministri i Somalisë vdes nga koronavirusi

Somalia ka hyrë në një periudhë zie triditore pasi Nur Hassan Hussein, ish-kryeministri, vdiq në një spital në Londër pas infektimit me koronavirus. Ai ishte...

Rebbeca as në karantinë nuk i harron pozat seksi me bikini

Është një nga femrat më seksi dhe më provokative njëherish. Rebecca Chen këtë e ka dëshmuar përmes një fotografie që e ka hedhur në Instagram. Ajo...

Smajl Latifi: S’kemi asnjë rast me koronavirus, tash nuk kërcënohemi nga paraqitja e tyre

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se gjendja sa i takon situatës me Koronavirusin është stabile. “Nuk kemi asnjë rast të dyshuar...

12 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se nga 69 mostrat e marra për testim, 12 prej tyre kanë dalur pozitive, shkruan Gazeta Online...

Në Shqipëri shërohen 13 pacientë me COVID-19, në total janë shëruar 89 persona

Në 24 orët e fundit, në Shqipëri janë testuar 112 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 27 raste të reja me COVID-19. Ministria...

Gjashtë të shëruar nga koronavirusi pritet të lirohen sot, dy vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë

Gjashtë persona pritet të lirohen sot pasi të njëjtit kanë rezultuar negativ edhe pas testit të dytë për koronavirus. Këtë e ka konfirmuar për KOHËN,...

Instituti i Medias në Kosovë letër Kurtit: Gazetarët të konsiderohen vijë e parë e frontit kundër Covid-19

Instituti i Medias në Kosovë, sot i ka dërguar letër Kryeministrit në detyrë Albin Kurtit, Ministrit të Financave Bislim Bislimi dhe Komisionit të Pavarura...

Në Prizren babai rrah vajzën, arrestohet

Në Prizren është arrestuar një burrë, pasi që i njëjti ka sulmuar fizikisht vajzën e tij, transmeton PrizrenPress. Nuk raportohet për të lënduar, ndërsa me...

Temperaturat në javën e ardhshme do të shkojnë deri në 20 gradë celsius

Dita e hënë do të vijoj me mot të vranët dhe vende–vende me riga lokale shiu. Gjatë ditës parashihet të ketë intervale me diell. Nga dita...

Limaj: Presidenti s’ka të drejtë ta shpërbëjë Kuvendin, mund të jemi pjesë e Qeverisë gjithëpërfshirëse

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka kërkuar nga presidenti që të respektojë në çdo pikë Kushtetutën e vendit, raporton Ekonomia Online. Limaj pas takimit...

Presidenti Thaçi përcaktohet për formimin e qeverisë së re, ia kërkon LV-së mandatarin (Dokument)

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i është drejtuar përmes një letre kryeministrit në detyrë dhe liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke kërkuar nga...

Lajmet e Fundit

20 persona paraqiten në QKMF në Krushë të Madhe, pas njoftimit se dy shitës janë infektuar me koronavirus

Deri më tash janë lajmëruar rreth 20 persona në QKMF në Krushë të Madhe. Kjo, pas njoftimit që është bërë se dy shitës nga Malisheva...

Shitësit e fidanëve në Krushë të Madhe konfirmohen me koronavirus, kërkohet që blerësit të paraqiten në QKMF

Kryetari i Këshillit të fshatit Krushë e Madhe, Selami Hoti, ka njoftuar qytetarët se dy shitës të fidanëve në Malishevë kanë rezultuar pozitivë për...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Një person i kërkuar është arrestuar në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës së lëshuar nga Gjykata është...

De Rossi: Çfarë pasioni, çdo tifoz duhet të vizitojë Bombonerën një herë në jetë

Daniele De Rossi vendosi të transferohej te Boca Juniors verën e kaluar dhe ky vendim u prit mirë dhe emocionoi shumë tifozë. Rrallë ndodh...

Moderatorja Rudina Dembacaj, rrëfen si i propozoi ish deputeti Mark Frroku

Aktorja dhe moderatorja Rudina Dembacaj është gjithmonë në qendër të mediave rozë. Që në momentin kur ajo pranoi lidhjen me ish-deputetin Mark Frroku, çdo hap...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!