11.5 C
Prizren
E diel, 7 Qershor, 2020

Familjari i Blerim Kuqit punësohet në QKMF-në e Suharekës

Në pozitën e zyrtarit ligjor në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Suharekë është punësuar Faton Kabashi. Ai është nipi i deputetit të Kuvendit të Kosovës nga AAK-ja, Blerim Kuqi.

Suhareka udhëhiqet nga Bali Muharremaj, që vije nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës.

Në listën e ngushtë të kandidatëve që do të intervistoheshin, të publikuar me 9 mars të këtij viti, për këtë pozitë ishin gjithsej gjashtë kandidatë. Faton Kabashi ishte renditur si i dyti në listë.

Por. në njoftimin e 11 qershorit thuhet se tre kandidatë nuk ishin paraqitur në intervistë, e mes tyre edhe kandidati që figuronte si i pari në listën e ngushtë të kandidatëve.

Në këtë intervistë, Faton Kabashi ishte poentuar më së shumti nga anëtarët e komisionit vlerësues, duke grumbulluar 219 pikë. Kandidatja e dytë kishte marrë gjithsej 208 pikë.

KALLXO.com ka kontaktuar me Faton Kabashin, tashmë zyrtar ligjor në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Suharekë. Ai vlerëson se procesi i rekrutimit të kandidatëve ka shkuar në mënyrë të rregullt.

Kabashi thotë se kishte disa kundërkandidatë për pozita që ka dal fitimtar.

“Këtu është bërë përzgjedhja në bazë të përgatitjes profesionale që është lypë për këtë pozitë edhe për këtë vend pune. Edhe sa i përket konfliktit të interesit, kryetari i komunës është Bali Muharremaj, nuk ka të bëj kurrgjë këtu me konflikt interesi”, ka thënë Kabashi.

Ish kryetari i Suharekës, njëherësh edhe nënkryetar i AAK-së, Blerim Kuqi e ka pranuar se lidhje familjare me kandidatin e pranuar.

“Faton Kabashin e kam nip por jo bash nip, ma larg se sa nip. Se nipi i bie djali i motrës por nuk është ai djali i motrës, është ma larg. Unë nuk e ndërlidhi me veten se unë kam shumë të njohshëm që ndoshta edhe ndonjë tjetër ka hy në punë edhe para pesë apo nëntë vjetëve por s’kam lidhje me këtë punë unë”, tha Kuqi.

Ndërsa, drejtoresha e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Sale Bytyqi tha për KALLXO.com se nuk është e informuar përse nuk kanë ardhur në intervistë tre kandidatë që ishin pjesë e listës së ngushtë për këtë pozitë.

Sipas Bytyqit, punësimi i Faton Kabashit nuk është konflikt interesi sepse konkursi për pozitën e zyrtarit ligjor ishte publik.

“Në këtë rast nuk kemi konflikt interesi, pasi që konkursi ka qenë i hapur, publik dhe ka pasur të drejtën çdo person që i plotëson kushtet sipas konkursit të aplikoj për pozitën e kërkuar. Kandidatin më të suksesshëm e ka zgjedhur një komision profesional i cili sipas vlerësimit të dokumentacionit, intervistës me shkrim dhe intervistës me gojë është zgjedhur kandidati me i suksesshëm”, tha Bytyqi.

Pas punësimit të tij, Kabashi tregoi se kandidati që figuronte si i pari në listën e ngushtë kishte shtruar ankesë, por Inspektorati i Punës me 16 korrik të këtij viti kishte marrë vendim që ta refuzojë si të pabazë ankesën e tij sepse ai nuk ishte paraqitur në pjesën e dytë të testimit, gjegjësisht në intervistë.

“Informacione kam pasur që një kundër kandidat ka paraqitur ankesë. Vendimi ka qenë që inspektorati i shkallës së dytë e ka rikthyer në shqyrtim, e ka kthy konkursin pjesërisht me gojë. Ndërsa në bazë të atij vendimi kundër kandidati nuk iu ka përgjigje, nuk ka ardhur në intervistë”, tha Kabashi për KALLXO.com.

- Advertisement -

Më Shumë

Disa fshatra të regjionit të Prizrenit mbesin pa ujë

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Gjakova”, ka njoftuar konsumatorët e saj për një defekt në gypin furnizues fi 400, në fshatin Fortesë të Rahovecit. Përmes një...

Në Prizren bizneset kërkojnë t’u lejohet organizimi i dasmave

Vendimi i Kuvendit të Komunës së Prizrenit për lirimin e bizneseve nga taksa komunale, nga pagesa e qirasë për lokalet që janë pronë komunale...

Ekskluzive: Tërhiqet Fatmir Limaj, nuk do të jetë zëvendëskryeministër

Kryetari i NISMA Socialdemokrate, Fatmir Limaj, nuk do të jetë zëvendëskryeministër në Qeverinë e re që pritet të votohet nesër. Klankosova.tv mëson se kjo ndodhi...

Zyrtarët e Inteligjencës së SHBA: Rusia po nxit përplasjet raciale

Protesta të dhunshme kanë shpërthyer në 30 qytetet të SHBA-ve pas vrasjes së një personi me ngjyrë George Floyd të paarmatosur nga një polic...

Pirja e duhanit në vende publike, qytetarët të pakënaqur me punën e institucioneve

Qendra Kosovare për Avokim dhe Zhvillim (KADC) ka publikuar hulumtimin “Niveli i ekspozimit ndaj tymit të duhanit dhe qëndrimet e qytetarëve lidhur me politikat...

Rrihen keq dy persona në Rahovec

Dy persona në Rahovec, janë rrahur mes vete aq shumë sa janë detyruar të kërkojnë trajtim mjekësor. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovar, pasi...

Tre Librat që Universiteti i Standfordit ua kërkon të gjithë studentëve të rinj

Të freskët nga motivimi dhe kënaqësia e fitimit për pranimin në universitetin më konkurrues në Amerikë, studentët e Universitetit të Stanfordit do ta donin...

Plaçkitet një shkollë në Prizren

Persona të panjohur kanë hyrë me forcë të hënën në objektin e një shkolle në Prizren dhe kanë vjedhur pajisje shkollore. Kjo është bërë e...

Në prag të martesës, ndahet çifti i showbizit shqiptar

Në janar të këtij viti në të gjithë mediat e rrjetet sociale mori vëmendjen propozimi romantik që moderatori Ardit Roshi i bëri partneres së...

Vdekje e dyshimtë në Zliptok të Dragashit

Një person në fshatin Zliptok të Dragashit është dërguar pa shenja jete në spital. Ndërkaq vdekjen e tij Policia e ka konsideruar të dyshimtë. Sipas...

Të bukura, komode dhe plot stil. Disa këshilla nga Adrola Dushi si të dukeni joshëse në plazh

Modelja e njohur Adrola Dushi ka postuar së fundmi në Instagram disa foto ku si gjithmonë duket mjaft tërheqëse. E veshur me bikini, Adrola ka...

Pas ndërprerjes, sot rifillon Superliga e Kosovës

Superliga e Kosovës rifillon sot sezonin pas ndërprerjes për shkak të Covid19. Ndeshja e parë në Superligën e Kosovës, është ajo mes KF Llapit dhe...

Klopp iu thotë lojtarëve të veshin maska dhe doreza

Trajneri gjerman Jurgen Klopp iu ka kërkuar lojtarëve të Liverpool-it që t’i veshin maskat dhe dorezat si masë preventive ndaj pandemisë Covid-19. Premier League do...

Caktohet data e mbajtjes së Testit të Arritshmërisë

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit njofton nxënësit e klasave të nënta, mësimdhënësit dhe të gjithë akterët arsimor në Republikës së Kosovës se...

Si e pritën bashkëvendësit e Avdullah Hotit emërimin e tij si kryeministër

Banorët e fshati Ratkoc të Komunës së Rahovecit përkrahin kryeministrin Avdullah Hoti, që vjen nga ky vendbanim.   Kjo rrugë të qon për në shtëpinë...

Prizren: Thyen shishe në një lokal, përleshet me kamerierët

Një person është nxjerrë nga lokali nga kamerierët, pasi i njëjti kishte thyer shishe. Pas daljes nga lokali kishte filluar përleshja në mes tyre dhe...

Lajmet e Fundit

Rreth 50 raste aktive me Covid-19 por Prizreni plot me qytetarë

Qe shtatëdhjetë vite ky është vendi i tij i punës. Nëntëdhjetë vjeçari, Emin Ballakadri stacion e ka këtë shatërvan që nga mëngjesi deri në...

Ish-drejtorët e shkarkuar në Prizren thonë që do jenë opozitë e fortë në asamble

Stuhia e përplasjes së Lëvizjes Vetëvendosje e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka mbërritur edhe në Shtëpinë e Bardhë të Prizrenit. Edhe në komunës e...

Prizren: Prokuroria liron shkelësit e masave anticovid? (VIDEO)

Pikërisht për mos respektimin e vendimeve të qeverisë për parandalimin e përhapjes së virusit, policia e Prizrenit ishte lider në inicimin e rasteve ndaj...

36 raste me COVID-19, asnjë nga Prizreni

TRIDHJETË E GJASHTË RASTE ME COVID-19 DHE TETË TË SHËRUAR! Sot më 06 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR,...

Vdes një person nga koronavirusi në Klinikën Infektive

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se një pacient i infektuar me koronavirus ka vdekur në Klinikën Infektive. Pacienti është me origjinë nga Vushtrria. 71-vjeçari përveç...