20.2 C
Prizren
E shtunë, 4 Korrik, 2020

Fituesi i “Nobelit” arsyeton përkrahjen e tij për Serbinë

Fituesi austriak i çmimit “Nobel” në letërsi, Peter Handke, të mërkurën ka mbrojtur mbështetjen e tij të zëshme për serbët në luftërat e viteve ’90 në ish-Jugosllavi, por ka thënë se ai “asnjëherë nuk është përkulur” para Slobodan Milosheviqit.

Vendimi i muajit të kaluar i Akademisë suedeze ka nxitur zemërim në Ballkan dhe më gjerë për shkak të adhurimit që Handke kishte pasur për mujsharin e ndjerë serb.

Përveç veprave të tij letrare, Handke është kritikuar gjerësisht për fjalimin e tij me rastin e funeralit të Milosheviqit më 2006, i cili vdiq duke pritur gjykimin për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, shkruan sot Koha Ditore.

Duke folur për javoren gjermane “Die Zeit”, Handke ka thënë se ai “sigurisht” duhej të merrte pjesë në funeralin e Milosheviqit më 2006.

“Ai kishte votuar kundër shpërbërjes së Jugosllavisë në një prej zgjedhjeve të fundit. Funerali i tij ishte edhe funeral i Jugosllavisë”, ka thënë Handke. “A kanë harruar njerëzit që ky shtet ishe themeluar kundër Reichut të Hitlerit?”

Në të njëjtën kohë, Handke ka thënë se ai “nuk është përkulur asnjëherë para tij, as brenda, as jashtë”.

“Një gazetar ka shkruar se gjoja unë kam shprehur simpati për Milosheviqin. Asnjëherë!”, ka thënë shkrimtari për “Die Zeit”.

Ai ka qenë po ashtu i ftohtë për tekstet e tij, ani pse është akuzuar për minimizim të krimeve serbe të luftës në librin e tij të botuar më 1997 “Një udhëtim te lumenjtë: Drejtësi për Serbinë”.

“Asnjë fjalë që kam shkruar për Jugosllavinë nuk mund të denoncohet, asnjë e vetme. Është letërsi”, ka thënë ai.

Asokohe “raportimi për Serbinë ishte i bajatshëm dhe i njëanshëm”, ka thënë Handke për “Die Zeit”.

“Ishte drejtësi për Serbinë. Si mundi Gjermania të njihte Kroacinë, Slloveninë dhe Bosnjë-Hercegovinën kur rreth një e treta e njerëzve në ato territore ishin serbë ortodoksë ose myslimanë”, ka thënë Handke.

“Serbët duhet papritur të ishin një popull inferior në vendin e tyre? Kjo shkaktoi luftë”, ka shtuar ai.

“Pse askush nuk e thotë se Perëndimi është përgjegjës, pse nuk u thirr menjëherë një konferencë e paqes?”

Në fillim të këtij muaji gratë boshnjake nga Srebrenica – vendi i plojës më të tmerrshme gjatë zhbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë – protestuan në kryeqytet, Sarajevë, kundër dhënies së “Nobelit” për Handken.

Ato kanë thënë se do të rikthehen çdo javë tek Ambasada e Stockholmit derisa të shfaqet çmimi më 10 dhjetor.

Rreth 8 mijë burra dhe djem boshnjakë janë masakruar në Srebrenicë nga forcat serbe në korrik të vitit 1995.

Gratë nga qyteti kanë mbajtur fotografi të Handkes, për të cilat kanë thënë se janë bërë gjatë vizitës së tij më pak se një vit pas vrasjeve.

“Çmimi ‘Nobel’ për Handken është votë në mbështetje të poshtërimit tonë nga mohuesit e gjenocidit”, kanë shkruar ato në një letër drejtuar mbretit suedez, të cilën e përcollën përmes ambasadorit suedez në Sarajevë/AFP.

- Advertisement -

Më Shumë

Latifi prezanton para rahovecianëve punën e tij gjashtëmujore

Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka bërë me dije se nesër do ta prezantojë para rahovecianëve punën e tij gjashtëmujore. Ai ka thënë...

Viti i ri shkollor mund të vazhdojë online

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Likaj, paralajmëron se viti i ri shkollor mund të vazhdojë online, për shkak të situatës me pandeminë. Këtë...

ADN-ja zbulon vrasësin e një 8-vjeçareje pas 38 viteve

Pas afro 38 vjetësh agoni, familja e Kelly Ann Prosser më në fund ka marrë disa rezultate në lidhje me vdekjen e vajzës së...

Si e morën Putini dhe KGB-ja kontrollin e Rusisë

Një libër i ri ka vënë në spikamë hollësi të ngritjes së kalkuluar të carit modern rus (Foreign Policy) - Pasqyra më e qartë që...

Mbërrin në 54 numri i të vdekurve nga koronavirusi në Kosovë

Tri raste të vdekjes nga koronavirusi janë regjistruar në raportin e ri ditor të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë. Përderisa të martën...

KK i Malishevës del me deklaratë: Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka qenë e drejtë dhe e pastër

Kuvendi i Komunës së Malishevës në mbledhjen e katërt të rregullt ka dalë me deklaratë për Luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Deklaratën në emër...

Pavarësisht pandemisë COVID-19, pushuesit nga Kosova dynden drejt plazheve të Shqipërisë

Temperaturat e larta janë shoqëruar me një trafik të ngarkuar në rrugë dhe dyndje të njerëzve në bregdet këtë fundjavë të fundit të qershorit. Plazhet...

Prokurori tërhiqet nga aktakuza për korrupsion ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren

Prokurori Mehdi Sefa, në seancën gjyqësore të mbajtur të enjten, në Gjykatën Themelore në Prizren, u tërhoq nga aktakuza ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në...

Bukuroshja shqiptare ‘ndez’ Instagramin, poston foto ‘hot’

Joana Grabolli, vajza e cila në vitin 2017 është shpallur Miss World Albania dhe ka përfaqësuar Shqipërinë në konkurse ndërkombëtare bukurie, vijon të jetë...

Mediat turke zbulojnë skuadrën që ofroi 19 milionë euro për Muriqin

Vedat Muriqi ka mundur të largohet nga Fenerbahce në afatin kalimtar të janarit, pasi kishte ardhur një ofertë shumë e rëndësishme për të. Sulmuesi i...

‘E kishe të dashur?’, Fifi flet për lidhjen me Flori Mumajesin

Në korrik të vitit që lamë pas, këngëtarja e njohur Fifi u përfol për një lidhje me kantautorin Flori Mumajesi. Dyshja janë fotografuar shpesh bashkë...

Anton Quni fillon përgatitjet për ta rikthyer LDK-në në Prizren

Kryetari i LDK-së në Prizren, Anton Quni, ka filluar përgatitjet për të marrë vitin e ardhshëm qeverisjen në Prizren. Ai, paralajmëron aktivitete dhe zgjerim të...

“Hidroregjioni Jugor” në Prizren hap konkurs për kryeshef

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “ Hidroregjioni Jugor” në Prizren ka hapur konkurs për pozitën e kryshefit në këtë ndërmarrje. Konkursi është publikuar sot, shkruan “PrizrenPress”. Këtë...

Arrestohet pasi kapet me marihuanë në Xërxë të Rahovecit

Policia në fshatin Xërxë të Rahovecit ka konfiskuar një sasi prej 2.54 gram marihuanë, tek një mashkull kosovar, transmeton PrizrenPress. I dyshuari është arrestuar, sipas...

Prizren: Policia nuk respekton urdhëresën e gjykatës, dështon gjykimi ndaj të akuzuarit për posedim të paautorizuar të narkotikëve

Të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka deshtuar të mbahet gjykimi ndaj të akuzuarit për veprën penale “blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e...

21 vjet nga masakra e Pastaselit të Rahovecit

Të mbijetuarit e fshatit Pastasel të Rahovecit, bien e zgjohen me kujtimet tronditëse të masakrës së vitit 1999. Ata tregojnë se si u masakruan të...

Lajmet e Fundit

Prizren: Hapet ekspozita e artistit Shahadin Mejzini në librarinë “Altera”

Dje në librarinë “Altera” në Prizren u hap ekspozita personale e artistit Shahadin Mejzini Ilir Muharremi, kritik i artit Arti është arkeolog i mendjes dhe ndezjes...

Fernando Pessoa: Epitaf

Nuk jam asgjë E nuk do të jem kurrë asgjë, Nuk dua të jem një hiç, Megjithatë kam brenda vetes tërë ëndërrat e botës! Përktheu: Moikom Zeqo

‘Zoti nalt, Amerika poshtë’

Çdo 4 korrik shqiptarët festojnë. Kosova feston formimin e shtetit amerikan, falë të cilit Kosova edhe u çlirua në represioni dhe dhuna serbe e cila...

4 Korriku, 244 vjet nga Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara

Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara është deklarata e miratuar nga mbledhja e Kongresit të Dytë Kontinental në Filadelfia, Pensilvani më 4 korrik...

“Një mrekulli shkodrane”, Angela Martini i la të gjithë pa fjalë me foton e fundit

Është konsideruar si një nga modelet më të bukura shqiptare. Angela Martini herë pas here ka marrë vëmendje për foton shum provokative, që ndan...