10.9 C
Prizren
E diel, 31 Maj, 2020

Hasani sfidon Thaçin

NaitHasani-Thaci-prizrenpressDeputeti i PDK-së, Nait Hasani  sfidon liderin e PDK-së, Hashim Thaçin. Ai tashmë ka shpallur publikisht kandidaturën e dyfishtë për të udhëhequr Degën e PDK-së në Prizren dhe për t’i hyrë garës zgjedhore për kryetar të Komunës. Hasani pa marrë mbështetjen e liderit të PDK-së, Hashim Thaçi, ka vendosur të promovohet si pretendent për të udhëhequr me Partinë dhe me Komunën e Prizrenit.“Po unë jam kandidati kryesor për kryetar të PDK-së dhe për kryetar të Prizrenit”, ka thënë Hasani, javën e kaluar për media.

Përveç, Hasanit kandidaturën për kryetar të Degës së PDK-së në Prizren, e ka shpallur edhe Nijazi Kryeziu. Brenda PDK-së, gara për kryetar të Degës, por edhe për Prizren, ka filluar të zgjerohet. Ramadan Muja publikisht nuk e ka shpallur kandidaturën, por ai ka pranuar se për “këtë punë vendosin ata naltë”.

Të gatshëm për të marrë pozitat e dyfishta të PDK-së janë shprehur edhe ish-kryetari i Degës, Skënder Berisha dhe shefi i Grupit Parlamentar në Asamblenë Komunale,Afrim Avdaj. Të dytë kanë thënë se nëse Kryesia ua beson pozitat, do të jenë të gatshëm të marrin përgjegjësit. Skënder Berisha në një intervistë të më hershme për “PrizrenPress”, ka thënë se nëse Kryesia e PDK-së, vendosë t’ia besojë pozitat e mbetura vakant, ai do të jetë i gatshëm që t’i marrë përgjegjësit.” Qëndroj prapa atyre që kam thënë”, tha shkurt Berisha.

Edhe shefi i Grupit Parlamentar i PDK-së në Prizren, Afrim Avdaj, javën e kaluar është shprehur i gatshëm të garojë për kryetar të Degës dhe të Prizrenit, nëse një gjë të tillë ia beson Kryesia e Partisë.

Për shkak të përçarjeve, Dega e Prizrenit ende nuk e ka zgjedhur kryetarin e saj, e as kandidatin për kryetar të Prizrenit.

Lideri i PDK-së Hashim Thaçi, ndërkaq në zgjedhjet e brendshme të partisë, ka thënë se cilido kandidat që do të zgjedhet kryetar i Degës së PDK-së në Prizren, nuk do të gëzojë të drejtën që në zgjedhjet lokale të jetë edhe kandidat për kryetar të Prizrenit.

Thaçi këtë vendim e ka prezantuar edhe para anëtarëve të Këshillit Drejtues të PDK-së në Prizren. “Thaçi e ka bërë të ditur në mbledhjen e Këshillit Drejtues se kryetari i Degës nuk do të jetë kandidatë për kryetar të Prizrenit. Këtë e dinë të gjithë anëtarët e Këshillit që kanë qenë prezentë atë natë në Prevallë“, tregon burimi i “PrizrenPress-it”.

Megjithëkëtë, Nait Hasani ka thënë se do të jetë kryetar i Degës së PDK-së dhe i Prizrenit dhe se për këtë do ta ketë mbështetjen e Hashim Thaçit.”Jemi në kontakt me Kryetarin. Në momentin që do të zyrtarizohet kandidatura ime do ta kem edhe përkrahjen e z. Thaçi”, ka thënë Hasani javën e kaluar për media.

LDK-ja, AAK-ja –LDD-ja, BD-ja, dhe  PK-ja i kanë publikuar kandidatët e tyre për kryetar të Prizrenin. Edhe pse qeverisë me Prizrenin, PDK-ja është subjekti i vetëm politik  që ende nuk e ka shpallur kandidaturën për kryetar të Prizrenit./PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

NISMA në Prizren: Urime dhe për shumë vite festa e Fitër Bajramit

NISMA Socialdemokrate në Prizren, ka uruar të gjithë besimtarët islam, me rastin e festës së Fitër Bajramit. "Urime dhe për shumë vite Festa e Fitër...

Sylë Hoxha: Nëse dikush ka hyrë në dhomën e përgjimeve të PTK-së, duhet të përgjigjet

Ish- prokurori i shtetit, Sylë Hoxha, ka deklaruar se qasje në dhomën e përgjimeve të Postës së Kosovës ka vetëm kryeprokurori i shtetit dhe...

“Nudo”, tregim nga Ismail Kadare

Nga Ismail Kadare Po sidomos ata të dy lëshuan klithma të vogla admirimi, kur ai, mes punëve të tij, u tregoi një pikturë të madhe...

Familja Jahaj nga Gjonaj i Hasit kërkon ndihmë (Video)

Familja 5 anëtarshe Jahaj nga Gjonaj i Hasit jeton në kushte të rënda ekonomike. Në qershor, kjo familje do të mbetet në rrugë. Kryefamiljarja Shpresa Jahaj...

Sot testohen 37 zyrtarë policorë nga Prizreni

Mbrëmë në Prizren janë konfirmuar edhe pesë raste të reja me coronavirus. Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka ka njoftuar se të infektuarit e ri...

Napoli, Gattuso nxit lojtarët: Le të fitojmë Kupën!

"Le të fitojmë Kupën". Tre fjalë që Rino Gattuso i përdori shumë thjesht për t’i dhënë zemër djemve të tij, në prag të ndeshjes...

Ngërçi aktual politik dhe kushtetues

SHKËLZEN MALIQI 1. Insistimi i LVV-së se Neni 84. pika 2 i Kushtetutës së Kosovës është Neni i vetëm përcaktues se si do të duhej...

Dritëro Agolli: Kur në Kosovë takova Azem Shkrelin

Azem Shkreli ishte nga shkrimtarët e parë të Kosovës që njoha nga afër. Nga ai kisha lexuar poezi dhe kisha dëgjuar të më tregonte...

Një shtetas i Shqipërisë u ndalua në Vermicë pasi hyri ilegalisht në Kosovë

Një shtetas i Shqipërisë është arrestuar të hënën, pasi që kishte kaluar ilegalisht në këmbë kufirin nga Shqipëria për në Kosovë, është njoftuar në...

Vitia: Për hapjen e kufirit me Shqipërinë do të njoftoheni me kohë

Ministri në detyrë, Arben Vitia së bashku me u.d së ministrit në detyrë të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike Xhelal Sveçla, kanë mbajtur...

Qeveria Kurti mbrëmë vonë mori vendim, a do të ketë sot protesta?

Qeveria në detyrë Kurti mbrëmë vonë në mesnatë ka marrë një tjetër vendim që legjitimon protestat e thirrura në sheshin e Prishtinës. Kryeministri në detyrë,...

Presidenti i klubit argjentinas: Lautaro e ka marrë rrugën drejt Barcelonës

Transferimi i mundshëm i Lautaro Martinez te Barcelona është kthyer në një temë dite në mediat italiane dhe ato spanjolle. Sëfundmi për këtë çështje...

Ylli i Juventusit befason të gjithë, e ka menduar pensionimin

Braziliani, Douglas Costa, thotë se ai ka menduar për pensionimin nga futbolli për shkak të lëndimeve të tij të vazhdueshme. Braziliani ka munguar 17 ndeshje...

Kina po bëhet gati për luftë… por kundër kujt?!

Sado e pazakontë që mund të tingëllojë, Presidenti Kinez Xi Jinping i ka kërkuar Ushtrisë së saj Çlirimtare të Popullit (PLA) të përgatitet për...

Vitia konfirmon lehtësimin e masave, ky do të jetë orari i ri i lëvizjes nga data 28 maj

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konferencë për media ka bërë të ditur se nga dita e enjte do të shtohet liria e...

Aksion vullnetar për riparimin e memorialit të dy ushtarëve amerikanë në Prizren

Drejtori i Drejtorisë së Inspektorateve, Islam Thaqi së bashku me veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës sot kanë realizuar një aksion vullnetar për riparimin...

Lajmet e Fundit

EKSKLUZIVE: Koalicioni LAN po synon ta votojë Qeverinë Hoti të martën

Pas shpalljes së aktgjykimit nga Gjykata Kushtetuese ku iu dha drita e gjelbër Kuvendit për ta formuar Qeverinë e re pa shkuar vendi në...

Hasi i Prizrenit do të mbes pa ujë të pijes për katër ditë

Kompania e Ujësjellësit në Komunën e Prizrenit “Hidroregjioni Jugor“ ka njoftuar se për katër ditë 11 fshatrave  në zonën e Hasit në Prizren do...

Të gjitha testet e sotme për COVID-19 në Malishevë, rezultuan negative

Sot në territorin e Komunës së Malishevës, janë bërë nëntë teste të rasteve të kontaktit për COVID-19, dhe të gjitha testet kanë rezultuar negative....

Gjashtë raste të reja me COVID-19, asnjë nga Prizreni

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe gjashtë raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të...

Malisheva për pak të shpëtojë nga COVID-19 (Video)

Me pandeminë e koronavirusit po ka telashe edhe Malisheva, ani se ditëve të fundit ndjehej e lehtësuar dhe e gatshne ta shpallte fitoren mbi...