15.8 C
Prizren
E enjte, 1 Tetor, 2020

Haskuka e quan “ProntoProkurori” atë të Prizrenit, pas arrestimit të zyrtarëve komunalë

Këtë të premte, në Prokurorinë Themelore në Prizren, janë dëgjuar 4 dëshmitarë për rastin e dy zyrtarëve ligjorë të Komunës së Prizrenit, Arben Krasniqi dhe Shqipron Krasniqi, të cilët janë në paraburgim që nga 16 janari.

Ata dyshohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare, lidhur me një rast të këmbimit të pronës komunale me atë private, raporton KTV.

Opozita në këtë komunë thotë se procesi i këmbimit të parcelave të pronës publike me atë private, do të duhej të kalonte përmes procedurave, për të marrë miratimin e Kuvendit komunal, gjë që në këtë rast nuk ka ndodhur.

Mbrojtja e dy zyrtarëve të arrestuar ka kërkuar që ata të mbrohen në liri, e një kërkesë e tillë më herët ishte hedhur poshtë nga gjykata.

Prokuroria dyshon se dy zyrtarët ligjorë kanë keqpërdorur detyrën në dëm të Komunës së Prizrenit.

Me këtë rast, ata kanë anashkaluar procedurat që do të duhet të inicioheshin nga kryetari i Komunës dhe Kuvendi, kur shkëmbehet prona publike me persona privatë.

Sipas dyshimeve, ata gjithashtu kanë hequr dorë nga e drejta e ankesës ndaj vendimit.

Fillimisht, ky rast ishte raportuar në Prokurorinë Themelore në Prizren, nga AAK-ja.

KTV-ja ka provuar të flasë edhe me kryetarin e Prizrenit, Mytaher Haskuka, për këtë, por ai nuk është përgjigjur në thirrjet e televizionit.

Në faqen e tij në Facebook, institucionin e ndjekjes e ka quajtur “Pronto Prokurori”.

- Advertisement -

Më Shumë

ISIS-i i bën atentat guvernatorit nigerian me gomar

ISIS ka përdorur një gomar të lidhur me eksploziv për t’i zënë pritë një karvani të guvernatorit nigerian. Kafsha u bë copë-copë kur rojet qëlluan...

Historia e veturës së Bekim Fehmiut që po pret shpëtimin

Në vitin 1967, me honorarin e serialit “Odisea”, ku portrizonte heroin homerik, Bekim Fehmiu do ta blente një veturë. Veturën “Pezho 404” aktori ia bëri...

Aksident në Suharekë, 4 të lënduar

Katër persona janë lënduar në një aksident trafiku në Suharekë. Aksidenti ka ndodhur për shkak pakujdesisë së vozitësit të një veture. Raporti i Policisë së Kosovës I...

Naim Qelaj zgjedhet Avokat i Popullit

Kuvendi i Kosovës ka zgjedhur Naim Qelën si Avokat të Popullit.Në seancë gjatë votimit kanë marrë pjesë 93 deputetë, 69 kanë votuar pro tij...

Dafina Zeqiri shkëlqen edhe pa grim, ja si duket

Dafina Zeqiri, një ndër këngëtaret më të dashura për shqiptarët anë e mbanë botës , kësaj here ka vendosur të tregojë bukurinë pa grim. Gjithmonë...

Largimi nga Real Madrid, Casillas rikthehet pas në kohë dhe tregon arsyet

Portieri legjendar spanjoll, Iker Casillas, është rikthyer pas në kohë dhe ka folur për largimin e tij nga Real Madrid, të cilin e cilësoi...

VIDEO: Vetura godet 3 fëmijë që po shkonin në shkollë në Romajë të Prizrenit

Një aksident i rëndë ka ndodhur në fshatin Romajë të Prizrenit. Një qytetar ka dërguar në adresë të KALLXO.com pamjet nga ky aksident. Në pamje shihet...

Vrau arbitërin dhe të dashurën e tij, arrestohet 21 vjeçari

Ditë më parë qyteti i Leçes u gdhi me një ngjarje të pazakontë. Gjyqtari i futbollit, Daniele De Santis, së bashku me të dashurën e...

Ndihmohen me pako emergjente mbi 5000 familje në nevojë në Prizren

Kryetari i komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka bërë të ditur se deri më tani janë shpërndarë 2666 pako emergjente në fazën e dytë. Sipas...

Zëvendëskryeministri Selmanaj tregon pse LDK ka ndryshuar qëndrim rreth Mini-Shengenit

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Driton Selmanaj është deklaruar rreth procesit të dialogut me Serbinë dhe qëndrimit të Lidhjes Demokratike të Kosovës për Mini-Shengenin. Selmanaj në intervistën...

Ekipi i mjekëve gjerman vizton spitalin e Prizrenit

Një ekip i mjekëve gjermanë, i udhëhequr nga Dr. Stefan Schmiedel, të premten, ka qëndruar në Spitalin e Përgjithshëm “Prim.Dr. Daut Mustafa” në Prizren. Ekipi...

Sulm seksual në Prizren

Një person ka raportuar në Polici se vajza e tij është sulmuar seksualisht nga një i dyshuar. Policia ka raportuar se i dyshuari është arrestuar...

Dy të vdekur nga COVID-19, njëri nga Prizreni

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë shënuar dy të vdekur e 43 raste të reja. Gjithashtu, janë shëruar 123 persona. "Gjatë 24 orëve të...

Hetuesit e Speciales marrin edhe Nasim Haradinajn

Hetuesit e Speciales kanë marrë edhe nënkryetarin e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Nasim Haradinaj. Haradinaj është ndaluar pas fjalimit të tij para...

Infektohen me COVID-19 tre mësimdhënës në Suharekë, Muharremaj: Jam pro vazhdimit të mësimit

Gjatë 24 orëve të fundit në mesin e 47 rasteve pozitive me COVID-19 janë edhe tre mësimdhënës nga komuna e Suharekës. Këtë e bëri të...

FOTO/ Politikani filmohet duke konsumuar kokainë: Isha nën ndikimin e alkoolit

Kryefjala e mediave evropiane është bërë një politikan suedez për shkak se është filmuar duke konsumuar lëndë narkotike të llojit kokainë. Politikani i droguar është...

Lajmet e Fundit

Policia bastis një mishtore në Prizren, dyshohet për mish të kontrabanduar

Gazeta Sinjali mëson se disa zyrtarë policorë, inspektorë të policisë dhe oficer të doganës, të asistuar nga ATK-ja dhe AVUK-u kanë zbarkuar edhe në...

Camila Cabello dhe Shawn Mendes janë ndarë? Këngëtarja i jep fund të gjitha dyshimeve

Ata të dy nuk e kaluan së bashku karantinën dhe nuk postonin foto në rrjetet sociale me njëri-tjetrin. Mediat e huaja rozë raportuan se Camila...

Hoti premton mbështetje për komunitetin boshnjak në Prizren

Në vazhdën e vizitave në Prizren, kryeministri Avdullah Hoti ka qëndruar sot për vizitë në Reçan, me ç’rast ka shprehur mbështetjen e vazhdueshme të...

Inaugurohen punimet për zgjerimin e rrugës Arbanë-Landovicë

Hyrja për në qytetin e Prizrenit tashmë pritet të jetë më e lehtë për gjakovarët. Kjo pasi të enjten janë inauguruar punimet për zgjerimin...

Dy të vdekur nga COVID-19, njëri nga Prizreni

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë shënuar dy të vdekur e 43 raste të reja. Gjithashtu, janë shëruar 123 persona. "Gjatë 24 orëve të...