17.7 C
Prizren
E diel, 7 Qershor, 2020

Haskuka: I kemi marrë të gjitha masat kundër pandemisë COVID-19

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka demantuar pretendimet se Prizreni nuk ka marrë masat e duhura ndaj COVID-19.

Sipas tij, Komuna e Prizrenit, i ka marrë të gjtha masat duke u bazuar në rekomandimet e përgjithshme të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik.

Postimi në Facebook

Disa shushunja të sistemit të kapur edhe në këtë kohë pandemie po gjejnë kohë të përhapin dezinformata, e këto pastaj me copy-paste plasohen nëpër portale për një përdorim për lajme të rreme.

Mosni, me mocion keni rrezikur veten dhe familjet e juaja me këto dezinofrmata jeni duke penguar punën e institucioneve në parandalimin e virusit COVID-19.

Për informim të opinionit:

1. Komuna e Prizrenit ka qenë ndër Komunat e para që ka formuar shtabin emergjent duke përfshirë të gjitha insitucionet relevante që veprojnë në Komunë. Shtabin emergjent e kemi formuar me 11 mars.

2. Është analizuar situata dhe janë bërë planet për aktivitetet e Komunës për vazhdimin e punës në ofrimin e shërbimeve në distancë, ofrimin e mësimit në distancë, kemi marrë masa për zvogëlimin e grumbullimit të njerëzve, masat për të ndihmuar familjet në nevojë, masat për parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19…

3. Shërbimi urgjent komunal nga ditët e para të pandemisë (nga data 8 shkurt) ka qenë në pikën kufitare në Morinë për skanimin e udhëtarëve që kanë hyrë në Kosovë (janë skanuar mbi 4,000 të ardhur).

4. Është riorganizuar shërbimi parësor shëndetësor për pandeminë COVID-19.

5. Kemi organizuar shërbimet komunale në distancë, komuna ofron të gjitha shërbimet në formë digjitale dhe përmes uebfaqes.

6. Me drejtorinë e Arsimit nga dita e parë kemi punuar në organizimin e mësimit nga distanca. Pa e pritur MASHT-in shumë shkolla në komunën tonë kanë filluar mësimin nga java e parë.

7. Kemi organizuar ndihma në pako higjienike dhe pako ushqimore për familjet në nevojë. Deri më tani kemi shpërndarë gjithsejt 432 pako për familjet në nevojë, ndërkohë shpërndarja e pakove të tilla po vazhdon. Një pjesë e këtyre ndihmave janë siguruar edhe nga bizneset dhe organizatat bamirëse lokale e ndërkombëtare.

8. Jemi në proces të lansimit të patformës për këshillim psikologjik online e cila fillon javën e ardhshme.

9. Me policinë dhe inspektoratin, kemi bërë inspektimin e respektimit të masave të ndërmarra nga qeveria, kemi pasur edhe raste të arrestimeve të personave që nuk kanë respektuar masat. Inspektoriati ka koncentruar punën në respektimin e masave për parandalimin e virusit COVID-19. Janë mbyllur restorantet dhe shitoret hoteliere, janë mbyllur bizneset të cilat nuk kanë respektuar masat, janë mbyllur parqet si dhe tregjet ku ka pasur grumbullim të banorëve.

10. Kemi bërë dezinfektimin e të gjitha objekteve publike në komunën e Prizrenit në bazë të rregullt.

11. Kemi bërë dezinfektimin e të gjitha Qendrave të Mjekësisë Familjare dhe vazhdojmë ta bëjmë.

12. Vazhdon dezinfektimi i hyrjeve dhe i ashensorëve të të gjitha ndërtesave kolektive në komunën tonë.

13. Kemi mbajtur takime me biznese për të shikuar masat e mundshme për tejkalimin e situatës së vështirë ekonomike. Qeveria një pjesë të rekomandimeve tanimë ka paraqitur si masa.

14. Kemi pastruar, gëlqerosur, dezinfektuar dhe pajisur me shtretër dhe gjitha pajisjet përcjellëse për pushimoren në Nashec, si një vend për karantinë të mundshme nëse paraqitet nevoja në të ardhmen. Të gjitha me mjete vetanake!

Gjatë kësaj pandemie globale, krahasuar me vendet e rajonit por edhe me Evropën (përkundër vështirësive), Kosova dhe Prizreni është duke punuar e u përballur mjaft mirë. Këtë vlerësim po e bëjnë organizatat botërore, por kjo përballje bazohet në bashkëpunimin qytetarë-institucione. Këtë bashkëpunim e kemi të bazuar në mirëkuptim. Të gjitha masat që jemi duke i ndërmarr janë për të mirën tonë dhe familjeve tona, prandaj të respektojmë udhëzimet dhe të vazhdojmë me ato çka mund të bëjmë ne për të luftuar koronovirusin. Pra, të rrimë në shtëpi, kur kemi emergjencë dhe dalim jashtë të ruajmë distancën, dhe kur kthehemi në shtëpi të pastrohemi.

Falënderoj çdo qytetar për bashkëpunimin dhe ndihmën e çdonjërit në luftën tonë për të parandaluar pandeminë!

Mytaher Haskuka
Komuna e Prizrenit

- Advertisement -

Më Shumë

Prej 4 infeksioneve të reja me COVID-19 në Prizren, dy prej tyre nuk iu dihet burimi infeksionit

Në Prizren edhe sonte janë paraqitur raste të reja me coronavirus. IKSHPK ka njoftuar se nga kjo komunë edhe katër persona kanë rezultuar pozitiv me...

Haskuka thotë se qeveria Hoti nuk do t’i sjell asnjë të mirë Kosovës, paralajmëron protesta

Anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Mytaher Haskuka, ka thënë se qeveri Hoti nuk do të mund të sjell dobi për Kosovës pasi puna...

“Koronavirusi mund të ketë qenë në Evropë që në nëntor”

“Koronavirusi mund të ketë mbërritur në Evropë në fillim të nëntorit të vitit të kaluar”. Ky eshte zbulimi i bere nga shkencëtarët francezë, saktesisht...

Zafir Berisha thotë se nuk ka pasur interesim që të jetë pjesë e Qeverisë Hoti

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka shprehur pakënaqësitë e tij rreth emërimeve të fundit nga partia në pozita të ekzekutivit. Shala në “Debat Plus”...

Kurti nënshkruan peticionin: Zgjedhjet janë qëllimi ynë politik

Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka nënshkruar peticionin e iniciuar nga partia e tij Lëvizja Vetëvendosje, nëpërmjet të cilit po kërkohen zgjedhje. Kurti tha se...

Gashi i LDK’së i kërkon Hotit të mos i shkarkojë anëtarët që i emëroi VV në borde

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së, Arben Gashi, ka mbajtur fjalën e tij në Kuvendin e Republikës së Kosovës, prej ku ka dhënë një...

Në Prizren dy burra sulmojnë fizikisht bashkëshorten e vëllait

Një rast i ri i dhunës familjare është raportuar të hënën në Prizren, transmeton PrizrenPress. Policia ka njoftuar se dy meshkuj kosovarë pas një mosmarrëveshje...

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve

Deputetja boshnjake Duda Balje do t’ia jep votën e saj Qeverisë Hoti nesër në seancë. Ajo për klankosova.tv tha se beson që kjo qeveri do...

Punëtorët e Kurtit largohen nga zyra e Kryeministrisë

Disa punëtorë që kanë qenë pjesë e kabinetit të ish-kryeministrit Albin Kurti, janë parë teksa kanë liruar zyrat e kryeministrisë. Me dokumente në dorë, Ekonomia...

Haxhi Shala tregon çfarë mospajtime ka me Limajn dhe çka do ta bindë ta japë votën

Deputeti i NISMA’së për Kosovën, Haxhi Shala, deri tani ende nuk ka një qëndrim të qartë nëse do të votojë Qeverinë e Avdullah Hotit. Shala...

Kosova nuk bën teste për COVID-19 për ata që udhëtojnë jashtë

Qytetarët e Kosovës që duan të udhëtojnë jashtë vendit dhe u duhet testi nëse janë të sëmurë me sëmundjen COVID-19, nuk mund ta bëjnë...

“Koronavirusi ka humbur fuqinë”, mjeku italian: Klinikisht nuk ekziston më

Mjekët në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Pittsburgh thonë se koronavirusi duket se po dobësohet gjithnjë e më shumë. Dr Donald Yealy, kryetar i...

Bordi i përkohshëm i Postës: Ulëm pagat e menaxhmentit, limituam përdorimin e veturave zyrtare

Përmes një komunikate për media Bordi i Përkohshëm i Postës së Kosovës ka prezantuar të arriturat për periudhën prill – maj 2020. Sipas kësaj komunikate,...

Fillon një shërbim i ri në kujdesin parësor shëndetësor në Prizren

Komuna e Prizrenit nga sot ka filluar të ofrojë edhe një shërbim të ri në Kujdesin Parësor Shëndetësor. Analizat e vitaminës D, B dhe B12,...

Haxhi Avdyli e lë befasi votën e tij për Qeverinë Hoti

Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, ka vendosur që para seancës për votimin e Qeverisë Hoti të mos e bëjë publike votën e tij. Për Avdylin...

Kolona të gjata në Morin, vëllezërit shqiptar ia mësyjnë Kosovës (Video)

Qindra qytetar nga Shqipëria me automjetet e tyre i janë drejtuar Kosovës duke shfrytezuar hapjen e kufinjeve pas një periudhe izolimi thuajse tre mujore....

Lajmet e Fundit

Rrahje dhe gjuajtje me armë në Prizren

Katër persona janë përleshur në Prizren. Policia njofton se ka pasur edhe të shëna me armë. “Dy viktima meshkuj kosovarë për shkaqe ende të panjohura ishin...

Prizren: EC Ma Ndryshe përsërit kërkesën për shkarkimin e drejtorëve që dyshohen për shkelje të ligjit

Kryetari i Komunës së Prizrenit ka njoftuar opinionin se “si pasojë e zhvillimeve të fundit, mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë LVV-LDK dhe krijimit të...

Nesër fillon mësimi për klasat e nënta: Këto komuna konfirmojnë respektimin e vendimit

Që nga dita e hënë, më 8 qershor, me vendim të Ministrisë së Arsimit, fillon mësimi plotësues për të gjithë nxënësit e klasëve të...

Rrëfimi tronditës i 27 vjeçares: Mësuesi na rreshtonte në bodrum, abuzonte me të gjitha ne

27-vjeçarja, me emrin, Adriana e cila është rritur në shtëpinë e fëmijës në Shkodër, ka bërë sot një rrëfim tronditës. Vajza ka rrëfyer se në...

Zeka kërkon të zbatohet Pakoja Emergjente

Rikuperimi ekonomik pas dëmeve të shkaktuara nga Covid-19, mund të bëhet deri në vitin 2021 nëse nuk përsëritet ky virus gjatë këtij viti. Kështu ka...