21.9 C
Prizren
E hënë, 3 Gusht, 2020

Haskukës nuk i mjafton ngritja e aktakuzës ndaj drejtorit për ta shkarkuar

Haskukës nuk i mjafton ngritja e aktakuzës ndaj drejtorit për ta shkarkuar
Ka disa ditë që disa organizata të shoqërisë civile në Prizren përmes një reagimi i kanë kërkuar kryetarit të Prizrenit që të shkarkojë drejtorin e Ekonomisë dhe Financave, ndaj të cilit ka aktakuzë për keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Por, Kryetarit të Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskukës, nuk i ka mjaftuar ngritja e aktakuzës që të ndërmarrë masa ndaj tij.

Haskuka thotë se para se ta marrë vendimin që ta shkarkojë drejtorin e akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare, do të analizojë gjithë dokumentacionin për çka ai akuzohet, raporton KTV.

Derisa Haskuka thotë se të gjitha këto vendime që pagesat të kryheshin pa procedura tenderime, ishin vendime të ish-kryetarit Ramadan Mujës dhe kryesuesit të Kuvendit.

Sipas Haskukës, drejtori, Ertan Simitçi, ishte vetëm zbatues i këtyre vendimeve.

Haskuka thotë se nuk ky është rasti i parë që prokuroria në Prizren po ngrit akuza ndaj zyrtarëve, të cilët vetëm kanë zbatuar vendimet derisa ata që i morën dhe i nënshkruan këto vendime nuk hetohen fare.

E, për këto shqetësime, Haskuka thotë t’i ketë shkruar edhe Këshillit Prokurorial të Kosovës.

Për të gjitha këto akuza të Haksukës, Prokuroria Themelore në Prizren përmes një përgjigje me shkrim ka thënë se Komuna, në vazhdimësi është duke ndërhyrë në mënyrë të kundërligjshme në pavarësinë e organeve të drejtësisë. Derisa kjo prokuroria ka thënë se ajo është e vendosur në luftimin e krimit pavarësisht pozitës së zyrtarëve.

“Prokuroria Themelore në Prizren, është e vendosur në luftimin e krimit dhe do t’i hetoj dhe akuzojë të gjithë personat që shkelin ligjin pavarësisht pozitës apo dallimeve tjera. Në bazë të Kodit të Procedurës Penale, nenit 47 “Pavarësia e prokurorit të shtetit“ thuhet se: Organet publike nuk mund të ndikojnë në mënyrë formale apo joformale, e as të drejtojnë veprimet e prokurorit të shtetit në trajtimin e çështjeve individuale penale apo në hetime”, thuhet në përgjigjen e Prokurorisë Themelore në Prizren.

Prokuroria po e akuzon Ertan Simitçin për keqpërdorim të detyrës zyrtare në qeverisjen e kaluar në Prizren.

Sipas aktakuzës, në periudhën janar – dhjetor 2016, në cilësinë e drejtorit të Ekonomisë dhe Financa, ka lidhur kontratë pa ndonjë procedurë të tenderimit me disa media.

Ai dyshohet se kishte lidhur kontratë me TV Opinion, TV Besa dhe me TV Prizreni, ashtu që për tri televizionet, kontratat kanë arritur shumën prej 11.800 euro në vit për të transmetuar materiale të ndryshme për nevoja të Komunës.

- Advertisement -

Më Shumë

BIK vendos: Nuk do të falet Namazi i Kurban Bajramit

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim Tërnava, në mesazhin drejtuar qytetarëve me rastin e festës së Kurban Bajramit, ka njoftuar se BIK...

Gastronomët e Kosovës nga e mërkura fillojnë me shpërndarjen e shujtave për punonjësit shëndetësor

Pak ditë më para Shoqata e Gastronomëve të Kosovë njoftoi se do të ndihmojnë punonjësit shëndetësor me shujta ushqimore, shkruan KultPlus. Kryetari i Shoqatës së...

Aksident i rëndë në Prizren, shpëton foshnja një muajshe

Një aksident i rëndë ka ndodhur në autostradën “Ibrahim Rugova”, në Prizren, ku pas përplasjes së dy makinave mes vete, nuk dihet për numrin...

Nuk do të ketë vetizolim për kosovarët që kthehen nga Shqipëria

Qeveria e Kosovës ka miratuar vendimin për masat e reja antiCOVID-19, në të cilat nuk përfshihet edhe ai për vetizolim një javë për kosovarët...

Vendime drastike të Qeverisë për aktivitetet kulturore e sportive: Mësoni ndryshimet

Nga nesër në vendin tonë, Qeveria ndalon aktivitetet rekreative kulturore sportive në ambiente të mbyllura dhe të hapura në të gjithë territorin e Republikës...

Thaçi e dekoron Halil Kastratin me Medaljen Presidenciale “Shën Tereza”

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekoruar Halil Kastratin me Medaljen Presidenciale “Shën Tereza” “Humanizmi ka qenë me shekuj shtyllë e shoqërisë sonë. Në ditë...

Kryeministri Hoti sot do të vizitojë Komunën e Dragashit

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, sot viziton Komunën e Dragashit. Gjatë vizitës në Dragash, Kryeministri Hoti do të zhvillojë këto aktivitete: 10:00- Inspektim i punëve në...

Aksident i rëndë në Prizren: Çiklisti goditet nga një veturë dhe e hedh disa metra larg

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Prizren, derisa një shofer me veturën e tij ka goditur një çiklistë derisa ishte duke kaluar rrugën,...

Pulmologu tregon se cilat barna mund t’i përdorin ata që rezultojnë pozitivë për COVID-19

Pulmologu Flamur Marku ka thënë se personat që janë të prekur me Coronavirus dhe kanë probleme në mushkëri, duhet të lajmërohet te mjeku dhe...

Gjeopolitika e shëndetit publik: Pse SHBA-ja nuk duhet ta braktisë OBSH-në

Autor: Alex Berezow Kjo fitore e shëndetit publik – ndoshta më e madhja në historinë e njerëzimit – nuk do të ishte e mundur pa përpjekjet...

Fillon haxhillëku, shumë më ndryshe se viteve të kaluara

Pelegrinët myslimanë e kanë filluar pelegrinazhin e haxhillëkut në qytetin e Mekës. Ky ritual sivjet dallon shumë në krahasim me vitet e kaluara për...

S’ndalet Zemaj, pak para mesnatës shfaqet në Prizren, në aksion me Inspektorët

Armend Zemaj po bën gjithçka që të stabilizohet situata me koronavirus në vend. Ministri i Shëndetësisë sapo është parë në Prizren. Bashkë me Inspektorët, Zemaj...

TikTok i kundërpërgjigjet Trumpit: Nuk do të shkojmë askund

Një zyrtare e lartë e aplikacionit të famshëm, TikTok, është kundërpërgjigjur ndaj planit të presidentit amerikan, Donald Trump, për ndalimin e kësaj platforme në...

Hoti shpreh ngushëllime për vdekjen e vëllait të kryetarit të Rahovecit

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e Adem Latifit, vëllait të kryetarit të Komunës së Rahovecit, Smalj Latifit. “I pikëlluar nga...

Vidhet një automjet në Prizren

Një banor i Prizrenit ka raportuar se i është vjedhur automjeti, transmeton PrizrenPress. Nga raporti 24 orësh i policisë bëhet e ditur se rasti i...

Finalja e Kupës së Kosovës: Ballkani dhe Prishtina luftojnë për një vend në Evropë

Sonte prej orës 17:45 në stadiumin “Fadil Vokrri”, do të përballen Ballkani dhe Prishtina, në finalen e Kupës së Kosovës. Kjo ndeshje nuk do të...

Lajmet e Fundit

Prizren, 33 fëmijë vijnë në jetë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit Rajonal në Prizren, gjatë katër ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 33 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse...

Me 8 000 vetura e me 50 autobusë, 30 mijë shtetas të Kosovës në fundjavë në Shqipëri

Gjatë fundjavës rreth 30 mijë qytetarë të Kosovës zgjodhën ta vizitojnë bregdetin e Shqipërisë. Atje të gjithë këta vajtën me 8 000 vetura dhe...

Policia ndërpret një aheng familjar në Peqan të Suharekës

Policia e Kosovës ka inicuar procedurë ndaj një personi në fshatin Peqan të Suharekës, pasi që kishte organizuar aheng familjar në shtëpinë e tij,...

Kryetari i Rahovecit me mesazh prekës për vëllanë që i vdiq nga coronavirusi

Pas vdekjes së vëllait të tij si pasojë e Covid-19, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se nuk e besuan se...

Kryeministri Hoti doli pozitiv me Covid-19, sot bëri disa vizita në Dragash

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka dalë pozitiv me virusin Covid-19. I njëjti tregoi se nuk kishte simptoma, përpos një kollë të lehtë. Sot, Hoti...