9.3 C
Prizren
E martë, 26 Maj, 2020

KDI: Pesë kuvendarët “memecë” të Dragashit

KDI-NaimCahanaj-ArbenHoxhaInstituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka publikuar Fletënotimin i cili përmban analizë dhe notim për punën individuale të 27 anëtarëve të Kuvendit të Komunës së Dragashit dhe subjekteve politike të përfaqësuara në këtë kuvend për periudhën Janar-Qershor 2013.

Sipas KDI-së anëtarët që kanë treguar rezultate më të mira në të gjitha kategoritë janë: Ymer Ademi (LDK) me 16.2 %, Naim Ramadani (LDK) me 14.0 %, Qamil Kolloni (LDD) me 10.7 % të vlerësimit të përgjithshëm. Anëtarët që nuk kanë treguar asnjë rezultatet në të gjitha kategoritë janë: Ymredin Fetahu (PDK) me 0.0 %, Arbnora Kryeziu (PDK) me 0.0 % , Lulbardha Berisha (PDK) me 0.0 %, Arjeta Skeraj (LDK) me 0.0 % derisa Hebib Osmani (PDK) gjatë kësaj periudhe nuk ka treguar asnjë rezultat dhe ka munguar në njërën nga seancat e mbajtura në këtë periudhe duke treguar rezultat tejet të dobët me – 0.1 % të notimit të përgjithshëm.

“Gjatë seancave të mbajtura në periudhën Janar-Qershor 2013 nga anëtarët e Kuvendit të Komunës së Dragashit janë ngritur gjithsej 142 çështje prej të cilave 50 % nga fushat me interes për qytetarët e Dragashit ndërkaq 50 % e çështjeve të iniciuara kanë qenë të lidhura me aspekte procedurale të punës së organeve të Komunës së Dragashit. Anëtarët e LDK-së prijnë edhe për nga inicimi i çështjeve me gjithsej 41.5 % të çështjeve të ngritura, të përcjellë nga anëtarët e LDD-së dhe VAKAT me nga 15.5 % të çështjeve të iniciuara, -tha Cahanaj, duke shtuar se anëtari i Kuvendit të Komunës së Dragashit Qamil Kolloni (LDD) ka shënuar numrin më të lartë të çështjeve të ngritura me gjithsej 15.5 %, i përcjellë nga Naim Ramadani (LDK) i cili ka ngritur gjithsej 14.8 % të çështjeve”, tha Naim Cahanaj, përfaqësues i KDI-së.

Ndërsa përfaqësuesi tjetër i KDI-së, Arben Hoxha, duke shpalosur me tej performancën tha se në seancat e mbajtura në gjashtëmujorin e parë, Kuvendi i Komunës së Dragashit ka shqyrtuar dhe miratuar Rregulloren për ndarjen e subvencioneve, Rregulloren për lartasin e taksave, ngarkesave dhe gjobave komunale si dhe ka shqyrtuar Rregulloren për mbrojtjen e mjedisit lokal. Krahas kësaj, asnjë nga 27 kuvendarët nuk kanë propozuar rregullore pranë këtij institucioni.

“Anëtarët në këtë periudhë kanë bërë gjithsej 62 pyetje ndaj ekzekutivit të kësaj komune prej të cilave 60 % nga fushat me interes për qytetarët e Dragashit ndërkaq 40 % e pyetjeve kanë qenë të lidhura me aspekte procedurale të punës së organeve komunale. Anëtarët e LDK-së prijnë me numrin e pyetjeve të bëra gjatë kësaj periudhe me gjithsej 58.1 % të pyetjeve të pasuara nga GIG dhe VAKAT me nga 16.1 % përkatësisht 11.3 % të pyetjeve të përgjithshme derisa anëtarët më aktiv në parashtrimin e pyetjeve janë Ymer Ademi (LDK) me 29 % dhe Deir Jelmazi (GIG) me 16.1 % të pyetjeve të përgjithshme, -tha Hoxha, duke shtuar me tej ai theksoi se qëllimi i publikimit të këtij Fletënotimi është informimi i paanshëm dhe objektiv i qytetarëve për punën e të zgjedhurve të tyre gjatë mbajtjes së seancave të Kuvendit të Komunës së Dragashit në periudhën Janar-Qershor 2013, notim ky i bazuar në nëntë shtylla të vlerësimit”, tha Arben Hoxha.

Fletënotimi për periudhën Janar-Qershor 2013 është përgatitur në kuadër të projektit “Pjesëmarrja qytetare dhe principet për një qeverisje të mirë” projekt i mbështetur nga ‘The Olof Palme Centre’ (OPIC). /PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Zbulohet propozimi i Juventusit për të ‘rrëmbyer’ Pogban

Juventusi po negocion me agjentin Mino Raiola për të rikthyer Paul Pogban në Torino. Sipas “Le10sport”, bisedimet kanë filluar me seriozitet pas muajsh flirtim me...

Dumoshi në Prizren, pritet në takim nga kryetari Haskuka

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi gjatë së mërkurës po qëndron për vizitë në komunë e Prizrenit, raporton Ekonomia Online. Fillimisht ajo është...

Agim Hoxha nga Randobrava e Prizrenit është personi që humbi betejën me COVID-19

Mësuesi Agim Hoxha nga Randobrava e Prizrenit, humbi sot jetën nga COVID-19. Hoxha ka qenë aktivist i LDK-së. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i...

Ministrja Bajrami tregon si do të bëhet testimi dhe notimi i nxënësve

Ministrja në detyrë e arsimit, Hykmete Bajrami ka folur rreth notimit të nxënësve të cilët po ndjekin mësimet nga shtëpia. Bajrami deklaroi se nota e...

PDK-ja në Prizren uron besimtarët islam për Fitër Bajram

Pas përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit dhe pas përmbushjes së obligimit të agjërimit, Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prizren dhe...

Rifillimi i Bundesligës merr kritika nga komuniteti sportiv gjerman

Rinisja e Bundesligës fundjavën e kaluar ka tërhequr kritika të mëdha nga komuniteti sportiv në Gjermaninë e çmendur pas futbollit, me kampionin botëror Oliver...

Rahoveci në hall me virusin dhe breshërin, mblidhet Shtabi Emergjent

Komuna e Rahovecit përveç pandemisë Covid-19 është duke u përballur edhe me fatkeqësi natyrore, rrebeshe intensive, vërshime dhe breshër. Për këto probleme mbrëmë është mbajtur...

Presidenti i klubit argjentinas: Lautaro e ka marrë rrugën drejt Barcelonës

Transferimi i mundshëm i Lautaro Martinez te Barcelona është kthyer në një temë dite në mediat italiane dhe ato spanjolle. Sëfundmi për këtë çështje...

NISMA në Prizren: Urime dhe për shumë vite festa e Fitër Bajramit

NISMA Socialdemokrate në Prizren, ka uruar të gjithë besimtarët islam, me rastin e festës së Fitër Bajramit. "Urime dhe për shumë vite Festa e Fitër...

Mamushë, bie breshër sa topat e borës (Foto)

Ditëve të fundit në vendin tonë moti ka qenë tejet i mirë dhe me temperatura të larta. Pas një dite të nxehtë, sot gjatë mesditës...

Policia i kthehet orarit të vjetër të punës

Policia e Kosovës që nga nesër i kthehet orarit tetë orësh të punës. Dy muaj të plotë, prej kohës kur u shfaq pandemia COVID-19, ata...

Nis shpërndarja e pagesave për përfituesit e ndihmave sociale

Posta e Kosovës ka njoftuar se ka filluar me shpërndarjen e pagesave për qytetarët përfitues të skemës së ndihmës sociale mujore në vlerë prej...

Paraburgim dhe arrest shtëpiak ndaj dy personave që dyshohet se sulmuan fizikisht punëtorin e një pike të derivateve

Gjykata Themelore në Prizren, të enjten dhe të premten, ka marrë dy vendime të ndara për një rast të njëjtë, ku ishin të përfshirë...

Trump: ShBA nuk do të mbyllet më edhe nëse do të ketë një valë e dytë të COVID-19

Presidenti Donald Trump vazhdon të bëjë presion ndaj shteteve që të rihapin bizneset pavarësisht shqetësimeve të vazhdueshme ndaj koronavirusit. Të 50 shtetet kanë njoftuar plane...

Dy të arrestuar në Prizren për mosrespektim të masave gjatë epidemisë

Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona në Prizren, pasi nuk kanë respektuar masat për parandalimin e shpërndarjes së koronavirusit. Siç është bërë e ditur...

Inspektorati në Prizren asgjëson mall me afat të skaduar në vlerë 1 mijë e 825 euro

Drejtoria e Inspektorateve në Prizren nëpërmjet sektorit të sanitarisë gjatë kontrollit te një operator ekonomik ka hasur mall me afat të skaduar dhe të...

Lajmet e Fundit

Policia ndaloi dy persona në Prizren për mosrespektim të masave

Policia e Kosovës ka ndaluar dy persona në Prizren për mosrespektim të masave të parapara për parandalim të përhapjes së koronavirusit. Në raportin e policisë...

Suharekë, i dehur kanos dhe pengon policët në detyrë

Në fshatin Grejçec të Suharekës është arrestuar një person pasiqë ka kanosur zyrtarët policor, transmeton PrizrenPress. Në raportin 24 orësh të Policisë bëhet e ditur...

Kadri Veseli kujton martirët e Tusuzit

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ka përkujtuar masarkrën e Tusuzit në Prizren. Sipas tij, vrasja e tyre 21 vite më parë ishte hakmarrje e egër...

Prizren, dy nëna sjellin në jetë fëmijë binjakë

Dy nëna kanë sjellë në jetë fëmijë binjakë gjatë ditës së djeshme në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, shkruan PrizrenPress. Njëra lindje gemellare...

Ish-ministri Gashi përkujton 27 martirët e masakrës së Tusuzit

Ish-ministri i Ministrisë së Kulturës dhe Sportit, Kujtim Gashi ka përkujtuar 27 martirët, të cilët kanë rënë në masakrën e Tusuzit të Prizrenit, 21...