14.9 C
Prizren
E mërkurë, 15 Korrik, 2020

Kina po bëhet gati për luftë… por kundër kujt?!

Sado e pazakontë që mund të tingëllojë, Presidenti Kinez Xi Jinping i ka kërkuar Ushtrisë së saj Çlirimtare të Popullit (PLA) të përgatitet për luftë edhe pse kërcënimi nga Covid-19 nuk ka përfunduar.

Xi Jinping, siç citohet nga agjensia shtetërore e lajmeve Xinhua, tha: “Eshtë e nevojshme të mendohen mënyrat e stërvitjes dhe përgatitja për luftë, sepse përpjekjet për kontrollin e epidemisë janë normalizuar”.

“Është e nevojshme të shtohen përgatitjet për luftime të armatosura, të zhvillohet me fleksibilitet trajnimi aktual ushtarak dhe të përmirësohet aftësia e ushtrisë sonë për të kryer misione ushtarake,” tha Xi Jinping në séance javore të Kongresit Popullor (NPC), parlamenti kombëtar i Kinës.

Ky pason një vendim për të rritur buxhetin për ushtrinë kineze me 178 miliardë dollarë, ose 6.6 përqind më shumë se vitin e kaluar.

Kjo thirrje ka ardhur në një kohë kur tensioni po rritet mes Indisë dhe Kinës në sektorët Ladakh dhe Sikkim, dhe gjithashtu në tre-kryqëzimin Lipulekh me Nepalin.

Are China-India Relations Really Improving? – The Diplomat

Tensioni filloi më 5 maj, kur rreth 250 ushtarë nga palët indiane dhe kineze u përfshinë në një konflikt. Gjatë dy ditëve, rreth 100 ushtarë nga të dy palët u lëndan. Raportet sugjerojnë gjithashtu se kinezët kishin “arrestuar” disa ushtarë indianë për disa orë. Kina ka kundërshtuar ndërtimin indian në anën e saj të LAC, duke e quajtur atë një shkelje të marrëveshjes për të ruajtur status quo-në në rajon derisa të zgjidhet çështja kufitare. Kina pretendon pjesë të Ladakh si territorin e saj.

India po ndërmarrë aktivitete për ndërtimin e rrugëve dhe ndërtimin e infrastrukturës në fshatrat afër LAC. Kina ka ndërtuar tashmë një infrastrukturë të rëndë në anën tjetër të LAC.

Kina ka patur gjithashtu probleme me Tajvanin. Kina nuk e njeh atë. Qëllimi i saj i deklaruar është të bashkojë Tajvanin me Kinën, edhe nëse është e nevojshme me forcë.

Tajvani, nga ana tjetër, ka zgjedhur një udhëheqës pro-pavarësisë, Tsai, për të dytën herë radhazi. Nën Tsai, Tajvani është përqëndruar në forcimin e mbrojtjes së tij kundër agresionit të dyshuar kinez.

Për të rritur gatishmërinë e saj ushtarake, Tajvani kreu një provë ambicioze të një rakete në mes të shpërthimit Covid-19 në prill. Ka pasur raporte që Kina po përgatitet të pushtojë me forcë ishujt tajvaneze në Detin e Kinës së Jugut. Kina ka planifikuar një stërvitje detare masive në ujërat e afërta të detit në muajt e ardhshëm. SHBA ka mbështetur Tajvanin. Kjo kundërshton Kinën që thotë se asnjë vend nuk duhet të angazhohet diplomatikisht ose ushtarakisht me vendin ishull.

Marrëdhënia SHBA-Kinë është në nivelin më të ulët në vitet nën udhëheqjen e Presidentin Donald Trump.

Politikat e Trump kanë çuar në një luftë të ashpër tregtare SHBA-Kinë që nga viti 2018. Refuzimi i SHBA për të pranuar pretendimin kinez të Deteve të Kinës Jugore dhe Lindore kanë bërë që Kina të pretendojë se përballet me një kërcënim të sigurisë nga regjimi Trump. Lufta e fjalëve për shpërthimin e Covid-19 ka përkeqësuar më tej tensionin midis SHBA-së dhe Kinës.

Trump e ka akuzuar hapur Kinën për përhapjen e pandemisë në të gjithë botën, dhe mendon se duhet të mbajë përgjegjësi. Kina thotë se përballet me kërcënime të vërteta të sigurisë nga vendet që përfshihen në veprime të njëanshme për të sfiduar interesat e saj sovrane. Ky është i njëjti argument që Kina përdor kundër Indisë dhe SHBA-së për të justifikuar pretendimet e sa.

Këzhtu presidenti kinez ka shkaktuar sërish polemika me mesazhin e tij për ushtrinë kineze për të qenë gati për luftime.

A dëshiron vërtet Kina një luftë? Nëse po, kundër kujt? Dhe, pse nën hijen e pandemisë Covid-19? /Konica.al

- Advertisement -

Më Shumë

Pa zgjidhjen e liberalizimit të vizave, s’ka kuptim as vazhdimi i dialogut

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e BE-së pritet të rifillojë me 12 korrik. Bashkimi Evropian si ndërmjetësues i dialogut Kosovë-Serbi, ka paralajmëruar...

Në Prizren 29 gjoba të shqiptuara ndaj bizneseve të gastronomisë

Zyrtari nga Komuna e Prizrenit, Islam Thaçi për RTV Dukagjinin ka thënë se si pasojë e mosrespektimit të masave nga objektet afariste të gastronomisë...

Gara për vaksinën

Çfarë po bëje në 10 janar 2020? Ishte e premte, kështu që ndoshta ke qenë duke bërë plane takimi me shokë. Ditët e normalitetit...

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Në spitalet e Kosovës, 301 pacientë me coronavirus, 29 në gjendje të rëndë

Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) ka njoftuar se 301 pacientë të konfirmuar me COVID-19, po vazhdojnë të marrin tretman shëndetësor në klinikat e...

Kaos tek Interi: Conte me valixhe në duar, kandidati emër intrigues

Antonio Conte dhe Interi mund të ndahen këtë verë. Javët e fundit kanë sjellë zhgënjim të madh në kampin zikaltër, edhe pse vendi i...

Bizneset kërkojnë shtyrje të kësteve për kredi, BQK-ja thotë se ka bërë një zgjidhje shumë më të mirë

dhe pse komuniteti i biznesit dhe qytetarët në vazhdimësi kanë kërkuar shtyrjen e kësteve për kredi edhe për tre muaj, Banka Qendrore e Kosovës...

103 të shëruar sot nga coronavirusi në Kosovë

Këtë të hënë Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në vend njoftoi për 103 pacientë të shëruar nga koronavirusi. Kështu numri i atyre që e fituan...

Zjarr në Malishevë, digjen dy ara me grurë

Një zjarr ka kapluar dy ara në fshatin Bubavec të Malishevës, transmeton PrizrenPress. Në raportin 24 orësh të policisë thuhet se të premten rreth orës...

Testi i Maturës, në shkollën “Gjon Buzuku” në Prizren janë testuar 42 maturantë

Të premten është organizuar Testi i Maturës për nxënësit kosovarë që janë pranuar në universitetet jashtë Kosovës dhe që kanë pasur nevojë për pikët...

Deputeti i VV për vdekjet e dyshimta në QKUK: Mund t’i quajmë edhe vrasje

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, i ka quajtur “edhe si vrasje” vdekjet e së dielës...

Katër persona të vdekur nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka njoftuar se edhe katër persona të infektuar me koronavirus kanë vdekur në Klinikën Infektive, duke...

Zyra e OKB-së ndihmon Malishevën me mjete mbrojtëse anti Covid-19

Zyra e Misionit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë, sot e ka përkrahur Komunën e Malishevës, me një donacion me maska dhe...

Me kuzime lëshohet për qarkullim rruga Prizen-Prevallë

  Ministria e Infrastrukturës njofton qytetarët e Kosovës se nga nesër(11.07.2020), nga ora 08:00 deri në 20:00, do të lejohet qarkullimi i automjeteve deri në...

ShBA-të kërkojnë nga Beogradi drejtësi për vëllezërit Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd tha të martën se drejtësia për tre vëllezërit Bytyçi, shtetas amerikanë, të vrarë në vitin 1999, është përparësi në marrëdhëniet...

Prizreni me 16 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të premten në Komunën e Prizrenit janë konfirmuar 16 raste të reja...

Lajmet e Fundit

Prizreni mundëson pagesën me këste të taksës administrative për lejet ndërtimore

Kërkesa e komunitetit të biznesit që merret me ndërtim të lartë në Prizren për mundësimin e pagesës me këste të taksës administrative për lëshimin...

Lajm i mirë: Vaksina amerikane rezulton e suksesshme dhe pa efekte anësore në 45 vullnetarë

Vaksina eksperimentale e firmës farmaceutike, Moderna, për COVID-19 tregoi se ishte e sigurt dhe provokoi përgjigje imune në të 45 vullnetarët e shëndetshëm në...

Nusja me alergji nga frutat e thata vdes pasi hëngri ëmbëlsirë në pritjen e dasmës

Një nuse e re ka vdekur në pritjen e martesës së saj pasi pësoi një krizë anafilaktike të shkaktuar nga alergjia prej frutave të...

Prizren, mungon prokurori, shtyhet gjykimi ndaj policit kufitar

Të martën, ka dështuar të mbahet shqyrtimi gjyqësor në Gjykatën Themelore të Prizrenit, në rastin kundër polici kufitar, Avni Ajdini, i akuzuar për keqpërdorim...

“Diçka po më vret”/ Blogerja shtatzënë vdes tragjikisht bashkë me të birin, pasi paralajmëroi fansat

Vlogerja e njohur në Youtube Nicole Thea ka vdekur bashkë me fëmijën që mbante në bark si pasojë e një ataku në zemër, kanë...