29.3 C
Prizren
E martë, 11 Gusht, 2020

Martin Camaj agjent? Flet kryetarja e AIDSSH: Dosja e tij nuk është dosje bashkëpunëtori…

“Një dokument i krijuar nga ish-Sigurimi i Shtetit është një dokument i një policie politike militare që funksiononte mbi ligjin, pa ligj. Edhe ka vrarë, ka bërë çdo gjë, ka pasur jetën e njerëzve në dorë, natyrisht që çdo dokument që e ka krijuar sigurimi e ka bërë këtë me një qëllim. Sigurisht për qëllime përpunimi. Edhe kjo e Martin Camajt ka një qëllim, që ta manipulojë, që ta drejtojë. Kështu që duhet parë me shumë kujdes”, u shpreh Gentiana Sula, kryetare e Autoritetit për Informimin për Dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit (AIDSSH).

Kryetarja e Autoritetit për Dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit, Gentiana Sula ka folur edhe për atë që është kthyer në debatin e ditës, nëse Martin Camaj figuron apo ajo ne dosjen e krijuar për të nga ish-Sigurimi i Shtetit, si bashkëpunëtor i tij.

Në një intervistë për “Çim Peka Live”, Sula ka paraqitur në emision një fashikull pune me emrin e Martin Camaj, për të cilën thotë që se nuk është dosja e një bashkëpunëtori, por e ajo e survejimit që Sigurimi i Shtetit ka bërë ndaj Martin Camajt.

“Nuk bëhet fjalë për një dosje pune bashkëpunëtori. Bëhet fjalë për një fashikull dhe po të shikoni brenda se unë e kam parë. Ka qenë dosja e dytë që kam parë që në fillim kur kam hyrë në arkivë për herën e parë dhe po ta shikoni aty nuk bëhet fjalë për dosje bashkëpunëtori, por aty mes rreshtave lexohet vazhdimisht që subjekti është i klasifikuar 2A. Për ata që nuk e dinë, 2A, do të thotë që sigurimi e kishte përgatitur për arrest” – u shpreh ajo.

Pyetjes nëse ishte një dosje e përgatitur nga regjimi, Sula iu përgjigj duke thënë se dosja ishte për survejim dhe jo dosje pune duke ritheksuar se: “Nuk është një dosje bashkëpunëtori. Në përgjithësi dosjet e bashkëpunëtorit janë dosje pune. Kjo është një dosje survejimi. Ka rreth 200 faqe dhe duhet lexuar me shumë kujdes”, ka arsyetuar ajo.

Gjate intervistës, Kryetarja e AIDSSH-së, Gentiana Sula ka theksuar se një dokument nuk tregon se kush është personi.

“Ajo që dua t’i përcjell publikut është kjo që një dokument i krijuar nga ish-Sigurimi i Shtetit është një dokument i një policie politike militare dhe e kemi publikuar, deklasifikuar platformat në vite që kanë ata. Ishte një forcë që funksiononte mbi ligjin, pa ligj, edhe ka vrarë, ka bërë çdo gjë. D.m.th, ka pasur jetën e njerëzve në dorë, natyrisht që çdo dokument që e ka krijuar sigurimi e ka bërë këtë me një qëllim. Sigurisht për qëllime përpunimi. Edhe kjo e Martin Camajt ka një qëllim që ta manipulojë që ta drejtojë. Kështu që duhet parë me shumë kujdes” – ka thënë ajo duke treguar se dhe për Ernest Koliqin është kërkuar të shqyrtohen faktet dhe ende nuk dihet gjë, pasi dosjet janë ende të padeklasifikuara.

Sula tha, se dosje ka, por këto mund të jenë dosje survejimi, pasi ata, si Camaj dhe Koliqi kanë qenë persona me ndikim.

Sula u shpreh se debati i bën mire vendit, pasi kështu dalin në pah figurat e personazheve me rëndësi në histori dhe kështu bëhet e mundur edhe shqyrtimi i fakteve ndaj tyre.

“Kemi bërë një kod të praktikave të mira. Akoma nuk jemi si shoqëri të themi si media është aty ku duhet. Këto histori duhet të kenë patjetër procese të plota të rishikimit të supervizimit. Sepse pak figura me rëndësi kombëtare kemi, vend i vogël jemi dhe kjo është një energji e madhe e harxhuar” – u shpreh ajo.

Sula shprehet se Sigurimi i Shtetit është përpjekur t’i përbalti figurat (si Camaj) dhe figura të tjera të rëndësishme edhe në komunitetin e shqiptarëve dhe të profesionistëve ndaj çdo dokument i krijuar nga ish-Sigurimi i Shtetit duhet parë me shumë rezervë.
“Për të evituar faktin që një dokument i Sigurimit të Shtetit e redukton një subjekt në formën që i shkon për shtat më herët ne kemi bërë një studim mbi “10 figurat e para të shkencës”, që vijnë nga Instituti i Shkencës, i cili për antologji është krijuar Ernest Koliqi kur ishte ministër i Kulturës.

Në këtë studim bëhet fjalë për shumë figura me rëndësi si Arshi Pipa, Sabiha Kasimati Kol Kamsi, Aleks Buda, etj.

Dosjet e ish-Sigurimit për këto figura, sipas Gentiana Sulës janë punuar “nga një historian i periudhës që njeh mirë komunizmin, funksionimin e tij dhe një historian i kohës”

“Të njëjtën gjë bëmë edhe për Sabiha Kasimatin. U mor me studimin e figurës së saj, një historian i kohës dhe një historian i fushës së shkencës. Për inxhinierin polak, Stanislav Zuber, që është vetëvrarë apo vrarë në hetuesi, dosja është studiuar nga ne edhe nga inxhinieri i naftës që është në gjendje të gjykojë në kontekstin profesional dhe historian i kohës që është në gjendje të gjykojë komunizmin, kështu e njëjta gjë edhe për inxhinierët e naftës.”

- Advertisement -

Më Shumë

Champions dhe Europa League “flasin shqip”, Drita e Xhaka në fushë

Drita e Gjilanit do të kërkojë kualifikimin në fazën eliminatorë të Champions League dhe për këtë duhet të mposhtë skuadrën e Linfield, kampione e...

City dhe United shihen si favoritë për t’i fituar garat evropiane

Dy klubet e mëdha nga Manchesteri janë favoritë për t’i fituar dy garat më të mëdha në botë. Skuadra e Pep Guardiolës shihet si favoriti...

Prizren: Dënohet i akuzuari për dhënie të 20 eurove ryshfet

Gjykata Themelore në Prizren, të premten, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuari për dhënie të ryshfetit, Adem Curra. Ai është dënuar me 1 vit...

Turqia, mesazh Greqisë: “Aleanca juaj e ligë. Ja pse iu kthyem kërkimeve në Mesdhe!”

Turqia ka aftësi dhe aftësi për të shkatërruar aleancat e liga të formuara kundër saj në Mesdhe, tha Ministria e Jashtme turke në një...

Arrestohen dy pronarë të lokaleve në Landovicë të Prizrenit

Dy pronarë të lokaleve janë arrestuar në fshatin Landovicë të Prizrenit. Ata dyshohen për mosrespektim të dispozitave shëndetësore gjatë pandemisë. Sipas policisë, të dyshuarit janë zënë...

DokuFest me filma falas për studentët e filmit

DokuFest ka kënaqësinë t’ju njoftojë për bashkëpunimin me Fakultetin e Arteve në Universitetin e Prishtinës, programi Regji Filmi për edicionin e 19 të festivalit...

I jep fund aventurës me Chelsean, Willian zyrtarisht e konfirmon largimin

Willian i ka dhënë fund aventurës me Chelsean. Lajmin e ka konfirmuar vet lojtari përmes rrjeteve sociale, duke mos treguar destinacionin e mundshëm. 32-vjeçari ka zhvilluar...

Nataliee i ngre këmbët

Nataliee ka disa ditë që nuk ka hedhur fotografi të reja. Por, fotoja e fundit që ajo ka hedhur, është shumë unike. Kjo se, Nataliee shihet...

Era Istrefi në përgatitje për këngën e re, fotografohet në një studio muzikore

Era Istrefi është ndër këngëtaret shqiptare që ka arritur të thyej kufijt shqiptar, duke u bërë kështu pjesë e skenës ndërkombëtare. Ajo së fundmi nuk...

Sa shumë premtime bëri BE-ja! A ka mbajtur ndonjë prej tyre?

Bashkimi Evropian dëshiron të jetë superfuqia pandemike Covid-19 në botë, por aktivistët e shëndetit thonë se veprimet e saj nuk janë përputhur ende me...

Për 24 orë/ Prokuroria në Prizren ka ngritur tri aktakuza, kundër tre personave

Prokurori i Shtetit ju njofton se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë ngritur njëzetedy (22) aktakuza, kundër njëzetekatër (24) personave. Gjithashtu, me...

Prizren/ Gjuajtje me armë zjarri në aheng familjar

Policia në Prizren ka marrë informacion për të shtëna me armë zjarri në një aheng familjar. Ngjarja ka ndodhur dje rreth orës 16:00, raporton PrizrenPress. Në...

Për katër javë, 608 kosovarë shkuan të infektuar në Gjermani

608 kosovarë të infektuar me Coronavirus shkuan në Gjermani për katër javë. Kjo u bë e ditur me anë të një njoftimi nga Ambasada...

Policia ndërhyn në një aheng familjar në Suharekë

Pavarësisht situatës alarmante me pandeminë, kosovarët po vazhdojnë të mblidhen nëpër ahengje. Policia e Kosovës, të martën rreth orës 23:10, ka ndërhyrë në një aheng...

Këta janë dy laboratorët e licencuar në Prizren për testime të COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se Bordi për Licencim të Institucioneve Private Shëndetësore ka licencuar 29 laboratorë për të kryer testime për COVID-19. Në Prizren...

Lirohet veterani i UÇK’së që u ndalua në aeroport nga autoritetet turke

Ish Gjenerali i FSK-së, Imri Ilazi, është liruar pas ndalimit nga autoritetet e Turqisë në Aeroportin e Antaliasë, raporton Express. Lajmin e ka bërë të...

Lajmet e Fundit

6 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 463 mostra të marra nga ShSKUK...

Prizren, 30 ditë paraburgim për burrin që rrahu gruan dhe vajzën e mitur

Gjykata Themelore e Prizrenit, Departamenti i Përgjithshëm Penal, duke vendosur sipas kërkesës së Prokurorisë Themelore të Prizrenit, ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje...

Champions dhe Europa League “flasin shqip”, Drita e Xhaka në fushë

Drita e Gjilanit do të kërkojë kualifikimin në fazën eliminatorë të Champions League dhe për këtë duhet të mposhtë skuadrën e Linfield, kampione e...

Kryetari Begaj dhe ministrja Dumoshi biseduan për investime në Malishevë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka pritur sot në takim pune, ministren e Ministrisë për Kulturë, Rini dhe Sport, Vlora Dumoshi, me...

Elena Ora e ‘sfidon’ Ritën, ekspozon gjoksin gjigant

Elena Ora, tashmë për të gjithë ne është bërë e njohur si motra e yllit botëror, Rita Ora, e cila njëherësh është edhe menaxherja...