13.8 C
Prizren
E diel, 7 Qershor, 2020

Mbi 450 mësimdhënës padisin Drejtorinë e Arsimit në Prizren 

Mësimdhënësi R.B. ka paditur Drejtorinë e Arsimit në Prizren. Ai kërkon kompensimin e shujtës ditore në punë, siç parashihet në Kontratën Kolektive të Arsimit në Kosovë.

“Po kam bërë padi për kompensim të shujtës, sepse na garanton ligji”, tregon ai, i cili nuk pranon t’i publikohet emri i plotë në publik.

Beson se gjykata, do të vendosë në favor të tij.

“Institucionet është dashur që të respektojnë dhe respektojnë  Kontratën Kolektive, e jo të na detyrojnë të drejtën tonë ta kërkojmë në gjykatë”, shprehet ai.

Në Gjykatën Themelore të Prizrenit, vetëm në periudhën janar-tetor të këtij viti, janë dorëzuar 465 padi nga mësimdhënësit e shkollave të kësaj komune.

Prej tyre, 285 padi janë për  shuajtje ditore, kurse 180 për paga jubilare.

Zëdhënësja e Gjykatës Themelore në Prizren, Afërdita Kicaj, tregon se janë gjykuar  lëndë të kësaj natyre në këtë gjykatë.

“Në Gjykatën Themelore të Prizrenit në periudhën janar-tetor të vitit 2019, në procedurën gjyqësore gjenden në procedim gjithsej 180 lëndë, sa i përket pagave jubilare, ndërsa 285 lëndë kanë ardhur sa i përket shujtës ditore, prej të cilave në procedura kontestimore  janë gjithsej 42 lëndë të pagave jubilare, ndërsa 18 lëndë  të shujtës ditore”, tregon Kicaj për “PrizrenPress”.

“Në procedurën e përmbarimit në procedim e sipër janë 138 lëndë,  sa i përket pagave jubilare, ndërsa sa i përket shujtës ditore kanë arritur në gjykatë 267 lëndë, prej të cilave një pjesë e tyre janë të përfunduara, ndërsa pjesa tjetër është në procedim e sipër”, shprehet ajo.

Juristja Valbonë Morina,  përfaqëson disa lëndë të kësaj natyre. Ajo tha se mësimdhënësit kanë të drejtë t’i  kërkojnë të drejtat e tyre që garantohen në  Kontratën Kolektive të Arsimit në Kosovë.

“I përfaqësoj disa lëndë të kësaj natyre. Këtë të drejt mësimdhënësve jua garanton Kontrata Kolektive”, tha Morina.

Kontratën Kolektive të Arsimit në Kosovë  është nënshkruar në vitin 2014, në mes ish-ministrit  të Arsimit, Ramë Buja dhe kryetarit të Sindikatës së Arsimit, Rrahman  Jashari.

Në këtë kontratë, parashihet  që mësimdhënësve t’ ju sigurohet  edhe kompensimi i ushqimit  gjatë punës.

Vlera e kompensimit të shpenzimit të ushqimit për një ditë pune është 2 euro.

Kontrata ka hyrë në fuqi në vitin 2017.

Zëdhënësi i Komunës  së Prizrenit, Lis Dorambari tha se Qeveria e Kosovës për asnjë komunë  nuk ka ndarë buxhet .

“Lidhur me pagat jubilare dhe shujtat ditore të mësimdhënësve, fillimisht duhet të dijmë se problemi ka rrjedhur nga Kontrata Kolektive mes Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë me Sindikatën e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, e cila parasheh pagesën e tyre, por që për këtë asnjë Komunë në Kosovë nuk ka pasur buxhet të ndarë nga Qeveria për trajtimin e rasteve të tilla”, tha Dorambari,  për “PrizrenPress”.

Sipas tij, Komuna në mungesë të buxhetit ka bërë  prapësim të lëndëve.

“Rrjedhimisht, Komuna për shkak se nuk ka buxhet të ndarë për trajtimin e këtyre çështjeve, të njëjtat i ka prapësuar në procedurë përmbarimore-gjyqësore si dhe ka bërë padi ndaj Inspektoratit të Punës pranë Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, duke e vlerësuar si të arsyeshëm konfliktin administrativ”.

“Rastet po trajtohen veç e veç secila dhe Komuna do të veprojë sipas vendimeve që do të dalin nga ana e gjykatës”, tha Dorambari. /PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Letërsia udhëtuese dhe simbolika e Odiseut

Zëri i shkrimtarit shpesh ngrihet në netët e vona dhe kërkon kohë pa kohë të lexohet nga dikush, qoftë ai edhe një i marrë...

Terapia e mjekëve spanjollë: Plazh për të sëmurët me COVID-19

Mjekët spanjollë kanë gjetur një kurë të veçantë për pacientët e sëmurë me COVID-19. Ata kanë vendosur që pacientët që ndodhen nëpër spitale t’i çojnë...

Pezullohet vendimi për dezinfektimin e mauneve që vijnë në Kosovë

Ministria e Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike prej sot ka pezulluar kontratën për pagesën e tarifës prej 22 eurove për dezinfektim të mauneve...

Rasti i parë në Shqipëri/ Si u riinfektua mjeku me COVID-19 pas 3 muajsh

Në 24 orët e fundit u shënuan 20 raste të reja me koronavirus, mes tyre edhe një personel mjekësor. Mjeku është riinfektuar për herë të...

Deputeti i NISMA-s Haxhi Shala: Për momentin vota ime është kundër Qeverisë Hoti

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka thënë se nuk ka vendosur nëse do të votojë koalicionin e ri që pritet ta ndërtojë qeverinë. Shala...

Begaj dhe zyrtarë të Ministrisë së Tregtisë flasin për projektin e Inkubatorit të Biznesit

Kryetari i Malishevës, Ragip Begaj, priti në takim, zyrtarin e Ministrisë  së Industrisë dhe Tregtisë, Avdi Krasniqin, udhëheqës i  zonave ekonomike me bashkëpunëtorë, dhe ...

Seanca për votimin e Qeverisë Hoti mbahet nesër në ora 11:00

Kryesia e Kuvendit të Kosovës sot do të mbajë mbledhje për të shqyrtuar kërkesën e Lidhjes Demokratike të Kosovës për mbajtjen e seancëes për...

Letra e rrallë e Nolit: “Miku im, këtë do ta sillja kur të vija në Shqipëri, por…”

Publikohet historia e panjohur e Loni Kristos nga Hoçishti i Korçës, i cili pasi u shkollua në Selanik, emigroi në SHBA dhe u vendos...

Limaj përkujton bashkëluftëtarët: Ishin djemtë më të mirë

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka përkujtuar katër bashkëluftëtarët e tij në 21 vjetorin e rënies. Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka vlerësuar...

Vazhdojnë gjysmëfinalet e Kupës së Kosovës, sot Ballkani – Feronikeli

Pritja e gjatë për ndeshje të futbollit të drejtpërdrejta në Kosovë mori fund të martën, kur Prishtina dhe Drenica u takuan në “Fadil Vokrri”....

Vdes një person nga koronavirusi në Klinikën Infektive

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se një pacient i infektuar me koronavirus ka vdekur në Klinikën Infektive. Pacienti është me origjinë nga Vushtrria. 71-vjeçari përveç...

Mustafa gjen fajtorin pse nuk e fituan Prizrenin kur degën e LDK-së e udhëhiqte Haxhi Avdyli

Vjosa Osmani dhe Haxhi Avdyli janë tandemi që kanë kundërshtuar në vazhdimësi vendimet dhe qëndrimet e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Pas zgjedhjeve të 6...

Qeveria e Kosovës me një njoftim për Kartonin e Gjelbër dhe çmimet e biletave të udhëtarëve nga diaspora

Liza Gashi, zëvendësministre në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, me anë të një statusi në Facebook ka bërë të ditur...

Veseli: Qeveria e re do të jetë vazhdim i mashtrimit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë seancën e sotme se Vetëvendosje dhe LDK i mashtruan qytetarët e Kosovës duke ju...

Shtyhet festivali “Bunarfest” në Prizren

Festivali "Bunarfest" sivjet nuk do të mbahet në muajin qershor, transmeton PrizrenPress. Sipas njoftimit, festivali është shtyrë për shkak të pandemisë COVID-19 për një kohë...

Në Prizren vijnë në jetë 20 fëmijë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë dy ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 20 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Lajmet e Fundit

Rreth 50 raste aktive me Covid-19 por Prizreni plot me qytetarë

Qe shtatëdhjetë vite ky është vendi i tij i punës. Nëntëdhjetë vjeçari, Emin Ballakadri stacion e ka këtë shatërvan që nga mëngjesi deri në...

Ish-drejtorët e shkarkuar në Prizren thonë që do jenë opozitë e fortë në asamble

Stuhia e përplasjes së Lëvizjes Vetëvendosje e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka mbërritur edhe në Shtëpinë e Bardhë të Prizrenit. Edhe në komunës e...

Prizren: Prokuroria liron shkelësit e masave anticovid? (VIDEO)

Pikërisht për mos respektimin e vendimeve të qeverisë për parandalimin e përhapjes së virusit, policia e Prizrenit ishte lider në inicimin e rasteve ndaj...

36 raste me COVID-19, asnjë nga Prizreni

TRIDHJETË E GJASHTË RASTE ME COVID-19 DHE TETË TË SHËRUAR! Sot më 06 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR,...

Vdes një person nga koronavirusi në Klinikën Infektive

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se një pacient i infektuar me koronavirus ka vdekur në Klinikën Infektive. Pacienti është me origjinë nga Vushtrria. 71-vjeçari përveç...