27.6 C
Prizren
E enjte, 13 Gusht, 2020

Me pi kafe në Gjermani ka rregulla

Abdullah  Thaçi

Nuk ki gjasa me hy në lokal brenda pa maskë! Hynë me maskë e merr kafen, kiflen, lemenken ose jupin, e del jasht, ku e ke të lejume ulesh dhe e pinë/hanë pa maskë!
Nuk ki gjasa me pi kafen pa e mbush kuponin me emër mbiemer, numër telefoni, adresën ku banon, kohën kur je ulë e kohen kur je largu nga lokali….!

Nuk ki gjasa me hy në supermarket pa maskë e pa kolicë, koftë kjo edhe veç për një smoki. Maska për arsyje që dihen e kolica për arsyje të distancës!
Nuk ki gjasa me hypë në transport publik, tren, tranvaj, autobus, taxi, etj., pa maskë. Karrigat me etiketë s’bon mu ulë!

Nuk ke gjasa me shku në bazen e me hy pa maskë…!

Nuk ke gjasa me shku me regjistru kerrin pa maskë e termin. Nuk ka mundësi me shku me u shty si delet para qendrës së regjistrimit. Sigurimin e veturës dhe terminin i merr online!
Nuk ki edhe shumë gjasa tjera me vepru pa iu nënshtru rregullave!

Me punu në sherbim publik, obligative prej muajit Maj 2020 janë maskat dhe dorezat!
Edhe këtu ka raste. Po kush se shanë kryetarin e komunës e qeverisë pse ai është i një partie tjetër por veç i nënshtrohet ligjit dhe udhëzimeve!

Ju në Kosovë, izolimin si masa efektive e patet disa muaj më herët, ato masa ishin efikase sa i përket numrave, aman, në anën tjetër, me të drejt, ketë duke pësu nga ngarkesa psiqike!

Tani kur ja niset me u zgjidh nga zingjiri, vepruat me instikt dhe nuk deshet ne dëgju për pasojat. Filluat me Bajramin e Madh, vazhduat me protesta politike, tash spo ju ndal as deti as mali.

Ju e dini, por pe shoh që pe keni me inat këtë punë. Ata që po ju nxisin, vetë nuk janë në vijen e frontit!

Nuk e di ku janë, por, kur po ndodh e keqja ata as mesazhe ngushllimi nuk ju dërgojnë. Për ata jeni numra, sa ma shumë viktima aq ma i favorshëm aduti, për mu kthy n’pushtet.
Edhe këta që janë sot n’pushtet, nuk e kanë qëllimin hyjnor, por të paktën kishin mirkuptimin për të respektu rregullat dhe rekomandimet e qeverisë dhe IKSHP-së!

Në fund janë dy rrugë. Ose izolohuni ose respektoni masat. S’ka dyjat kapak!

P.S. për shkak të papërgjegjsisë tuaj kolegtive, tre javë pushim po më shkojn kot sivjet.
Për vitin e ardhshëm lutemi të jemi shëndosh e të takohemi me ju dhe familjet tona./Facebook/ 

 

- Advertisement -

Më Shumë

Vetaksident në hyrje të Malishevës

Para më pak se një orë në hyrje të Malishevës një shofer i një automjeti është vetaksidentuar duke rënë në kanalin e ujërave atmosferike,...

Votohet rezoluta për të drejtat e pensionistëve kontributdhënës

Sot në seancën e Kuvendit është votuar kaloi Rezoluta për të drejtat e pensionistëve kontributdhënës. Kjo rezolutë kaloj me 53 vota për e 11 abstenime. “Kjo...

Dhunë familjare në Prizren – një mashkull rreh dy femra

Një rast i dhunës në familje është raportuar brenda 24 orëshit të fundit në Prizren. Sipas raportit të policisë, përcjell PrizrenPress, të shtunën rreth orës...

Sulmohet fizikisht tekniku mjekësor i Spitalit të Prizrenit

Është sulmuar fizikisht një teknik mjekësor i Spitalit të Prizrenit. Rrahja ka ndodhur dje. Rasti është raportuar nga Policia e Kosovës. Burimet e “PrizrenPress”-it bëjnë të ditur...

Latifi numëron pasojat nga pandemia në komunën e Rahovecit

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ishte i ftuar në emisionin e mëngjesit në Kanal10 ku ka treguar se si po qëndron kjo...

Prizren, 593 të infektuar me koronavirus, 25 të vdekur

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se gjatë numri total i rasteve pozitive është 10.247 raste nga 40.646 persona të dyshimtë në...

Xhavit Ukaj: Nuk pendohem për Vjosën – Partia më mbështetë!

Deputeti i LDK-së Xhavit Ukaj e thotë me mburrje se është deputeti më i votuar nga radhët e LDK-së në Prizren, sic shprehet: “në...

Policia ndërpret një dasmë në Atmaxhë të Prizrenit, iniciohet rast ndaj organizatorit

Një personi i cili dyshohet se ka organizuar aheng familjar në fshatin Atmaxhë të Prizrenit, i është inicuar rasti në Polici, raporton PrizrenPress. Sipas raportit...

MSh-ja ia ndalon Prizrenit të kryejë testimet serologjike

Ministria e Shëndetësisë nuk i ka lejuar Komunës së Prizrenit që të nisë testimin serologjik te qytetarët. Nënkryetari i kësaj komune, Visar Shehu, ka...

Era Istrefi në përgatitje për këngën e re, fotografohet në një studio muzikore

Era Istrefi është ndër këngëtaret shqiptare që ka arritur të thyej kufijt shqiptar, duke u bërë kështu pjesë e skenës ndërkombëtare. Ajo së fundmi nuk...

Vdes një person nga Prizreni në QKUK

Një person ka vdekur në Prizren si pasojë e lëndimeve trupore që kishte pësuar gjatë kontrollimit të një objekti. Viktima ka ndërruar jetë në QKUK,...

SHBA-ja i përgjigjet Rusisë: Qëllimi është të kemi vaksinë të sigurt, jo kush i pari

Sekretari amerikan për Shëndetësi, Alex Azar, ka reaguar ndaj njoftimit të Rusisë pas aprovimit të “vaksinës së parë në botë” kundër koronavirusit. “Qëllimi s'është të...

5 raste të reja me koronavirus në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit,në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej443mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i...

Ngasësi nën ndikim të alkoolit kanos policët në Prizren

Në Prizren mbrëmë është arrestuar një person, i cili derisa kishte qenë duke e drejtuar veturën, ishte ndalë nga njësiti policor, por gjatë identifikimit...

Pas pesë muajve, Ronaldinho afër lirimit nga burgu në Paraguaj

Ikona e futbollit është afër që të fitojë lirinë e tij. Legjenda braziliane e futbollit, Ronaldinho, është afër që të lirohet nga burgu në Paraguaj,...

Nuk respektuan vendimet e Qeverisë, ndalohen 11 persona në Prizren

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka ndaluar 11 persona në Prizren, të cilët nuk kanë respektuar vendimet e qeverisë për luftimin...

Lajmet e Fundit

Nis asfaltimi i katër rrugëve në Kërvasari

Në kuadër të rregullimit të infrastrukturës së përgjithshme në Komunën e Malishevës, sot ka filluar asfaltimi i katër rrugëve në fshatin Kërvasari. Rrugët që...

Zyrtare: Matuidi kalon te Inter Miami i David Beckham

Inter Miami e ka zyrtarizuar Blaise Matuidi, si lojtar të tyre, me francezin që do të fillojë një aventurë të re në MLS. Matudi ditë...

“The Sun” me artikull të veçantë për prejardhjen e Rita Orës: Ajo është shqiptare e Kosovës

Prestigjiozja The Sun i ka kushtuar një artikull të veçantë për prejardhjen e saj shqiptare Rita Oras. Rita lindi më 26 nëntor të vitit 1990...

Vijnë në jetë dhjetë fëmijë në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë ditës së djeshme kanë ardhur në jetë 10 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit,...

Vjedhin para në një pompë derivatesh në Pllavë të Dragashit

Një person ka raportuar se në objektin e pompës me derivat, persona të panjohur me forcë kanë depërtuar dhe nga aty kanë vjedhur një...