17.9 C
Prizren
E martë, 7 Korrik, 2020

Mullirit të Hoxhajve në Rahovec i cenohet autenticiteti në emër të restaurimit

Nuk mbrohet si monument, por besohet të jetë nja 300 vjet i vjetër. Ngrehina njëkatëshe me gurë tradicionalë, e njohur për rahovecasit si Mulliri i Hoxhajve, u është nënshtruar prej javësh punimeve në emër të restaurimit, të mbështetur nga Komuna e Rahovecit.

E rezultati është humbja e autenticitetit veçmas në enterier. Deri më tash pjesa e jashtme nuk është prekur. Kanë qenë ankesat e dy qytetarëve rahovecas, të cilat kanë bërë që Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport e kësaj komune të enjten të urdhërojë ndërprerjen e përkohshme të punimeve.

Gjithçka ka nisur me një njoftim të gjeodezistit rahovecas, Suad Çmaga, i cili ka kritikuar projektin rreth Mullirit të Hoxhajve me pretendimin se aty po ndodh e “kundërta e restaurimit”.

“Në emër të restaurimit të trashëgimisë kulturore është duke ndodhur më e keqja, ku kemi fasadim të mullirit të vjetër afro 300 vjet, me pllaka të cilat nuk korrespondojnë me materialet rrethanore, madje në këtë rast kemi mbulim të gurëve të vjetër që u kanë mbijetuar tre shekujve”, kishte shkruar të mërkurën Çmega.

Teksa ka kërkuar që të respektohen kriteret e restaurimit nga institucionet përgjegjëse, ai u ka bërë thirrje institucioneve lokale që t’i ndërpresin urgjentisht punimet.

“Komuna e Rahovecit gjatë implementimit të projekteve të tilla duhet patjetër të konsultohet me ekspertë të trashëgimisë kulturore, arkitektë, inxhinierë, topografë, artistë, e të tjerë”, ka shtuar gjeodezisti rahovecas.

Në të vërtetë Mulliri i Hoxhajve është vetëm njëri prej tetëmbëdhjetë monumenteve kulturore e historike në projektin e Komunës së Rahovecit për riparimin e tyre.

Sipas kontratës në vlerë prej 78.846 eurosh, të nënshkruar më 15 nëntor të vitit 2018, në listë për riparim janë edhe: Kroni në Sheshin e Republikës, Kroni në Lagjen e Epërme, Kroni te Sahat Kulla, Kroni në Sheshin e Republikës II, Kroni i Haxhiajve, Kroni në rrugën ‘Elmaze Kadiri’, Kroni Pllaska, Kroni në qendër të qytetit, Kroni te Xhamia Kadiri, Kroni Eminazeri, Shtëpia e Kulturës, Bibliotekës dhe Salla e Qendrës Rinore në Krushë të Madhe, Biblioteka e Muzeut të Qytetit, Kroni në fshatin Nashpall, Vrella në fshatin Apterushë, Kulla e Mahmut Pashës, Kroni në fshatin Zaqisht, si dhe Bunari i Madh në fshatin Ratkoc.

Po sipas së njëjtës kontratë, punimet i janë besuar grupit të operatorëve ekonomikë “AGE group” SH.P.K dhe N.P.T “Bamirs”.

Por arkitekti nga Rahoveci, Qëndrim Gashi, ka vërejtje edhe për restaurimin e krojeve. Sipas tij, gjatë vitit të kaluar janë mbuluar me rrasa, pllaka e beton gjashtë kroje.

“Tash po bëhet problematikë edhe çështja e Mullirit, tek i cili janë përdorur materiale të palejueshme në një restaurim”, ka thënë Gashi për KOHËN, teksa gjatë ditës ka pasur një takim me zyrtarët e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport./Koha Ditore

- Advertisement -

Më Shumë

Qeveria kërkon përshpejtimin e procesit për tërheqjen e 10 për qind të kontributeve nga Trusti

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka kërkuar nga Banka Qendrore e Kosovës dhe TRUST-i që të përshpejtojnë nismën që qytetarëve t’u mundësohet tërheqje e...

Mbyllet gastronomia nga ora 21:00 deri 5:00 të mëngjesit

Në takimin që pati kryeministri Avdullah Hoti me krerët e institucioneve shëndetësore ka marrë disa vendime. Ndër to është edhe mbyllja e lokaleve të gastronomisë...

IKSHPK: Virusi është kudo, ju lutemi përmbajuni rekomandimeve

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës përmes një postimi në Facebook u ka bërë thirrje qytetarëve që t’u përmbahen rekomandimeve, sepse virusi është...

Prizren: Hapet ekspozita e artistit Shahadin Mejzini në librarinë “Altera”

Dje në librarinë “Altera” në Prizren u hap ekspozita personale e artistit Shahadin Mejzini Ilir Muharremi, kritik i artit Arti është arkeolog i mendjes dhe ndezjes...

Mamushë: Babai mbyt aksidentalisht fëmijën me traktor

Një fëmijë 10-vjeçar ka vdekur si pasojë e një aksidenti. Ngjarja tragjike ka ndodhur në komunën e Mamushës. Lajmin për Klan Kosova e ka konfirmuar zëdhënësi...

Një grup i muzikës popullore gjatë viteve ’30 në Rahovec (FOTO)

Muzika në hapësirat ku flitet shqip i ka rrënjët e thella. Shqiptarët që moti janë dhënë pas tingujve të bukur dhe ndijesive të këndshme...

Tentim vrasje në Suharekë

Një tentim vrasje ka ndodhur dje në Suharekë. Ngjarja ka ndodhur për shkak një borxhi. Njoftimi i policisë Viktima mashkull kosovar se bashku me një dëshmitar ka...

Ishin në vijën e parë të luftës ndaj Covid-19, mjekët kërkojnë paga shtesë pasi u rrëzua Ligji i Pagave

Kryetari i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla ka folur për situatën e re në këtë sektorë pas anulimit të Ligjit...

Problemi i ri i Trumpit me Rusinë

Zbulimet e Inteligjencës se Rusia ka paguar për marrjen e jetëve të ushtarëve amerikanë në Afganistan, kanë nxitur një heshtje të çuditshme nga presidenti...

Arrestohet suharekasi pasi kapet me marihuanë

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se të hënën në Suharekë është arrestuar një person pasi që i janë gjetur substanca të dyshuara...

Horror! Vajza vret veten për t’u ringjallur, nëna e motra e mbanin kufomën në shtëpi prej 5 muajsh

Një ngjarje horrori është zbuluar sot në Tiranë në zonën e Kombinatit ku nëna me dy vajzat, besimtare të sektit të Jehovait, kanë vetëflijuar...

Era Istrefi mahnit sërish, bën ndryshimin drastik në pamje (Foto)

Përveçse një këngëtare e suksesshme, Era Istrefi ka rënë në sy gjithmonë për stilin e veçantë që ka. Ajo eksperimenton shpesh me pamjen e...

Camaj dhe Koliqi agjentë të shumëfishtë?! Apo Tare një konspiracionist manipulator?

Ermal Mulosmani Në blogun letrar “Peizazhe të fjalës” sot u publikua një material mjaft voluminoz me dokumenta arkivore dhe plot arsyetime nëntekstuale që përpiqeshin të implikonin...

Shënohet rasti i parë i vdekjes nga pickimi i rriqrave në Malishevë

Një person i moshës 44-vjeçare ka ndërruar jetë mbrëmë si pasojë e infektimit nga pickimi i rriqrave. Lajmi u bë i ditur nga vet...

Adelina Berisha zgjedh resortin luksoz ‘Grande Blue Fafa’ për të kaluar pushimet

Këngëtarja e njohur shqiptare, Adelina Berisha, ka nisur pushimet këto ditë në Shqipëri. Si destinacion të pushimeve të saj, artistja ka zgjedhur resortin luksoz ‘Grande...

“Një mrekulli shkodrane”, Angela Martini i la të gjithë pa fjalë me foton e fundit

Është konsideruar si një nga modelet më të bukura shqiptare. Angela Martini herë pas here ka marrë vëmendje për foton shum provokative, që ndan...

Lajmet e Fundit

Deri me 5 korrik, 13 persona vdiqën në Prizren nga COVID-19

Bazuar në të dhënat e Agjencisë së Menaxhimit Emergjent, prej 75 vdekjeve sa kanë qen të regjistruara deri me datën 5 korrik më së...

Arrestohet hajni i lopës në Restelicë të Dragashit

Në Restelicë të Dragashit, dje është arrestuar një person pasi që i njëjti në mëngjesin e të shtunës kishte vjedhur një lopë, transmeton PrizrenPress. Sipas...

Malishevë: Gruja denoncon burrin dhe vjehrrin në polici për dhunë fizike dhe psikike

Policia e Kosovës njofton se viktima femër kosovare ka raportuar se dy të dyshuarit bashkëshorti dhe vjehrri i saj në vazhdimësi kanë ushtruar dhunë...

Prizren: Ushtroi dhunë psikike vazhdimisht ndaj bashkëshortes dhe të bijës, arrestohet

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Prizren pasi që i njëjti në vazhdimësi ka ushtuar dhunë psikike ndaj bashkëshortes dhe të bijës...

Në Prizren të raportuara janë 100 raste aktive me COVID-19

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka ka thënë se për momentin në këtë komunë janë 100 raste aktive me virusin COVID-19. Haskuka tha se...