30.9 C
Prizren
E hënë, 3 Gusht, 2020

Pas këtyre zgjedhjeve ka do të shkojë Kosova?!

Shkruan :Qazim THAÇI

Rrethanat e krijuara në Kosovë, në skenën politike edhe pse mandati katërvjeçar kishte edhe dy vite tjera, kryeministri duke ofruar dorëheqjen e tij dërgon vendin në zgjedhje të reja.

Ku presidenti i vendit dekreton 6 tetorin 2019, datë zgjedhore. Mirëpo, ajo që kësaj radhe mund të thuhet ishte e veçantë ishte fakti se fillimi i para-fushatës dhe fillimi i koalicioneve parazgjedhore të thuash për ata që janë herët në skenën kosovare qoftë edhe jashtë politikës , kuptuan një gjë shumë të rëndësishme, se ata që frikësoheshin të dalin e të maten me “kaçikun” e tyre nuk lanë gjë pa ofruar që të bëjnë në koalicion parazgjedhor.

Por, siç duket edhe kësaj here subjektet me traditë shtetësie , ose më të hershme nuk e gëlltiten një karamel të tillë dhe vendosën të maten secili me forcën e tij. Tani ajo që është e ditur janë subjektet e mëdha që garojnë si të vetme PDK-ja, e cila kësaj here as nuk insistoi për koalicion, LDK-ja e cila pat oferta të shumta nga LVV por, së fundi nuk e pranoi atë ofertë dhe LVV e cila edhe pse deshi të bëjnë parakoalicion zgjedhor , shkon e vetme, kurse AAK me PSD dhe Nisma me AKR tashmë I kishin zyrtarizuar koalicionet.

Gjuha, forma e parafushatës edhe pse në shumë momente po tejkalohet edhe po bëhet saktë një fushatë elektorale, megjithatë ka dhënë sinjale të shumta. Në njërin anë brenda PDK- së tashmë po thuhet se janë afër me LDK dhe se këto dy subjekte politike po garojnë për vendin e parë, në anën tjetër LVV dhe LDK po thonë se janë këto dy subjekte në garë për vendin e e parë.

Po harrojnë se edhe AAK- PSD tashmë jo në heshtje po deklamohen se janë në garë për vend të parë.
Nisma – AKR janë më të heshtur në skenë , por realisht kanë një besim të shtuar brenda vetvetes.

E gjithë kjo tashmë të thuash se është bërë një fushatë e tjetërsuar bile në studiot televizive është bërë arenë e fyerjeve të shumta e së fundi edhe përleshjeve fizike pas debateve të “vala”.

Kjo tregon se fushata ka marrë hov para kohe dhe secili nga subjektet politike tashmë ose e di saktë se ku gjendet , ose në fakt e bënë këtë për të pasur mundësi marrje së paku edhe të atij pak elektorati që i ka mbetur synim.

Ajo që është tipike e një fushate bie fjala kandidatja e LDK-së Vjosa Osmani edhe pse është në para-fushatë proklamon se partneri më i mirë i LDK-së shtë LVV. Kjo jo se ashtu sakte mendon, por e vetëdijshme se në zgjedhjet e fundit një numër I votueseve të kësaj partie e votuan në moment të caktuar LVV , tani ajo me këtë po mundohet ta riantarsonë atë pjesë elektoratit.

Kurse sa i përket vijave të kuqe ndaj PDK -së secili kosovarë që merret pak me politikë e di se në rrethanat e këtilla nuk e largon larg angazhimin në një qeveri të përbashkët. Kjo pastaj do të arsyetohet se ishin momente të rëndësishme të shtetësisë, e shumë e shumë arsyetime tjera.

Kjo është edhe një fakt në anën tjetër sepse tashmë janë disa procese shumë të rëndësishme që do të kryhen dhe kjo nuk e mënjanon mundësie e një qeverisje LDK.

PDK. AAK, dhe Nisma, të ribashkohen PAN me një ndarje tjetër të qeverisë sigurisht të ministrive sepse tani LDK s’do të mbetet assesi jashtë qeverie.

Pse mund të ndodhë kjo?!.

Kosova ka edhe tri vendime të mëdha ,demarkim e kufijve, rastin e Asociacionit të komunave dhe faktin apo “kancerin” që s’mundet pa të, dialogun me Serbinë.

Këto tashmë jo kërkesa, por edhe domosdoshmëri për Qeverinë, si vendime këto padyshim se vrasin secilin nga shqiptarët e kjo jo që nuk e vetëm edhe secilin poltikanë shqiptar, por asesi këta nuk do të kenë guximin që fleta ti pengojë për ta pa malin. Por, këto vendime janë aq të rënda saqë secili liderë e ka brengë të tijën. Lista e kandidatëve edhe kësaj here të thuash se janë bërë ashtu siç dikush mund ti quajë klienteliste .

Apo edhe sipas shijes së liderëve.

Por, një e vërtetë është se dihet me fakte se shumë njerëz të cilët edhe kanë reputacion , nuk kanë pranuar të hyjnë në këtë garë.

Jo se janë frikësuar për votë, por se legjislaturat e deritashme vërtetë e kanë degraduar dëshirën për të qenë një deputet i kërkesave të qytetarëve.

Prandaj , është ajo dilema Hamletiane se këto zjedhje janë saktë më të rëndësishme të pasluftës në Kosovë, janë tri katër arsyet pse jan ëtë këtilla.

Rinia e diasporës ende një lloj idoli e mbajnë Albin Kurtin për kryeministër. Por duke pa këtë poentë të diasporës tashmë edhe katër subjektet e mëdha politike janë “vërsulur” drejtë kësaj diaspore. Sepse deri më tani ata mendonin se ajo më shumë ishte e LDK-së.

Por, duke pa ndryshimet tani secili ka filluar ”gjuetinë “ e diasporës dhe shifrat nga atje do të ndryshojnë esencialisht.

Të gjtha këto e vendosin pikëpyetjen e madhe ku pas këtyre zgjedhjeve do të jetë Kosova, A do të jetë Kosova një vend ku do të luftohet korrupsioni e nepotizmi?! A do të jetë një Kosovë ku të rinjt nuk, do të mendojë ikjen nga këtu?! A do jetë Kosova një shtet me sigurim shëndetësor e me shkollim normal në baza ligjore?!” Këto e shumë tjera pikëpyetje tashmë janë në kombinim të lojës së “shahut” politik. Nuk është shumë e rëndësishme kush do të fitojë . Por se çka do të ofrojë realisht për Kosovën. Nuk jemi larg dhe këto pikëpyetje, këto sugjerime, dyshime edhe mund ti vërtetojmë në lëkurën tonë. Kosovë urime zgjedhjet!. Por, së pari me gishtin në tamth, çka pas zgjedhjeve?!!!

- Advertisement -

Më Shumë

107 vjet nga Konferenca e Londrës

107 vjet më parë përfundoi punimet Konferenca e Londrës, në të cilën u vendos përgjysmimi i trojeve shqiptare dhe fati i saj. Konferenca e Ambasadorëve...

Ballkani tregohet skuadër Evropiane, uron Prishtinën për titullin

Ballkani dje humbi në finalen e Kupës së Kosovës pasi u mposht nga Prishtina me rezultat minimal 1-0. Skuadra nga Suhareka është treguar skuadër e...

Nënshkruhet marrëveshja e bashkëfinancimit për hartimin e hartës zonale të Komunës së Malishevës

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, priti në takim përfaqësuesin e GIZ-it, Shkelqim Dacin. Begaj dhe Daci, nënshkruan marrëveshje bashkëfinancimi për hartimin e hartës...

U martuan të mitur, pas dy vjetësh burri nga Malisheva ia merr vajzën gruas

Një grua ka raportuar në polici se burri i saj, me të cilin u martua para moshës 16 vjeçare, ia ka marrë vajzën e...

Ujëvara e Sotirës një kryevepër natyrore

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit i Shqipërisë, Blendi Klosi solli së fundi pamje fantastike të Ujëvarës së Sotirës dhe bukuritë natyrore që ka parku i...

Muriqi: Dua të bëhem legjendë e Fenerbahces

Vedat Muriqi i ka hedhur poshtë thashethemet rreth të ardhmes së vet, duke thënë se shpreson se karrierën do ta përfundojë në Fenerbahce duke...

Vendbanimet e personave të infektuar me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të premten, se në 24 orët e fundit në komunën e Prizrenit kanë rezultuar 18 persona...

Një person me COVID-19 në Suharekë nuk e respekton vetizolimin

Një person në Suharekë i infektuar me COVID-19 ka thyer rregullin e vetizolimit duke dal nga shtëpia, transmeton PrizrenPress. Sipas policisë, rasti ka ndodhur të...

“Edhe nëse votohet buxheti, 170 eurot nuk mund të paguhen pa u krijuar baza ligjore”

Në Kuvendin e Kosovës po mbahet seanca e Kuvendit të Kosovës ku pritet të miratohet në lexim të dytë rishikimi i buxhetit. Vëmendja kryesore e...

Hoti: Kemi hyrë në valën e dytë të pandemisë COVID-19, të aktivizohet Plani i reagimit kombëtar

Kryeministri, Avdullah Hoti në mbledhjen e Qeverisë ka thënë se kemi hyrë në valën e dytë të pandemisë COVID-19. Sipas Hotit, ndonëse kemi parashikuar që...

“Nuk do ketë më luftë falë armëve bërthamore të Koresë së Veriut”

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un tha se vendi i tij nuk do të ketë më nevojë për të luftuar, sepse arsenali...

Me 8 000 vetura e me 50 autobusë, 30 mijë shtetas të Kosovës në fundjavë në Shqipëri

Gjatë fundjavës rreth 30 mijë qytetarë të Kosovës zgjodhën ta vizitojnë bregdetin e Shqipërisë. Atje të gjithë këta vajtën me 8 000 vetura dhe...

Suharekë, hajnat vjedhin rreth 40 shtylla metalike

Një vjedhje është raportuar të martën në fshatin Gjinoc të Suharekës, transmeton PrizrenPress. Sipas raportit 24 orësh të policisë të martën rreth orës 09:25 ankuesi...

Në drejtim të detit, fluks i lartë lëvizjesh në Morinë, mungon kontrolli mjeksor

Edhe sot, ditë e dielë, në doganën e Morinit në orët e mëngjesit ka patur fluks të ngjeshur të lëvizjes.  Efektivët e Pikës së Kalimit...

Masat e reja anti-Covid: Ndalohen ceremonitë e varrimeve?

Qeveria e Kosovës ka marrë disa vendime të reja sonte për shkak të përhapjes së madhe të koronavirusit. Në njërën nga pikat e propozim-vendimeve, thuhet...

Qeveria nga sot mbulon shpenzimet e Kartonit të Gjelbër për bashkatdhetarët

Ministrja Financave, Hykmete Bajrami, ka bërë të ditur se nga sot (1 gusht 2020), e deri në fund të këtij viti, Qeveria e Kosovës...

Lajmet e Fundit

Vendbanimet e personave të infektuar me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të premten, se në 24 orët e fundit në komunën e Prizrenit kanë rezultuar 18 persona...

Shtatë të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Shtatë vdekje nga koronavirusi janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend. Me këto raste, numri i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë ka...

18 raste me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 454 mostra të marra nga ShSKUK...

Gjermania i dhuron IKSHPK-së 17 mijë maska, 5 mijë e 500 pako doreza dhe 37 mijë litra dezinfektues

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj dhe Ambasadori i ri i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde morën pjesë sot në ceremoninë e dorëzimit në Institutit...

Reuters sjell pamje nga Meka, si u krye Haxhi në distancë

Agjencia ndërkombëtare e lajmeve Reutres ka publikuar pamje nga qyteti i Mekës, ku besimtarët myslimanë shkojnë ta kryejnë Haxhin, që është një nga obligimet...