0.5 C
Prizren
E enjte, 2 Prill, 2020

Për nëntë muaj policia ka konfiskuar 892 armë pa leje

Policia e Kosovës për nëntë muaj ka konfiskuar 892 armë të cilat janë mbajtur ilegalisht nga qytetarët. Bazuar në statistikat e Policisë, që nga viti 2016 qytetarët kanë mbajtur 4625 armë pa leje.

Eksperti i Sigurisë, Drizan Shala, i tha Ekonomia Online, se iniciativa e Ministrisë së Punëve të Brendshme për legalizimin e armeve është e dështuar, pasi vetëm një numër i vogël i armëve janë legalizuar dhe dorëzuar.

Andaj, siç tha Shala, armët të cilët janë në duart e qytetarëve e cenojnë drejtpërdrejt sigurinë dhe mirëqenien e tyre.

“Një raport nga organizata ndërkombëtare për siguri OSBE e cila vepron në Kosovë ka dalë në përfundim se në duart e qytetarëve të Kosovës ekzistojnë afro 200 mijë armë të vogla në duart e tyre të cilët një pjesë e tyre nuk janë te legalizuara dhe kanë mbetur si mbetje nga pas lufta”.

“Një iniciativë e Ministrisë së Punëve të Brendshme është iniciativë e dështuar nga ana e shtetit, duke pasur parasysh se është një numri i vogël i armeve të legalizuara dhe të dorëzimit”, tha ai.

Ai theksoi se shpeshherë qytetarët mundohen t’i zgjidhin problemet e tyre vet dhe përfundojnë edhe me fatalitet.

“Armët gjinden në duart e qytetarëve ne nuk e dimë se sa janë të trajtuar për të përdorur armët, ne çfarë gjendje gjinden armët. Armët të cilët janë në duart e qytetarëve e cenojnë drejtpërdrejt sigurinë dhe mirëqenien e qytetarit”.

“Kemi pasur raste që për çështje personale kanë përdorur armë dhe kanë shkaktuar fatalitet. Njëkohësisht ka pasur edhe lëndim qytetarë të cilët kanë qenë në raste të caktuar”, ka thënë ai.

Shala kërkojë nga organet kompetente të gjejnë një mënyrë e cila i josh qytetarët të dorëzojnë armët e tyre, ose sipas tij të shkurtohen procedurat për legalizim, raporton EO.

“Shteti duhet të veproj në një mënyrë tjetër që të josh qytetarët që ti dorëzojnë armët e tyre të bëhet legalizimi i tyre, pse jo të jetë shkurtimi i tyre për legalizim për të marr lejen për armëmbajtje. Qytetarët janë duke hezituar pasi është një procedurë e stërzgjatur për tu pajisur me leje”.

“Duhet ta ndryshoj procedurën për tu pajisur me armë, pikërisht në procedurë shteti ka stër ngarkuar procesin që një qytetarë mund të pajiset për të përdor një armë. Nëse ulim procedurën administrative qytetarët do të joshen nga kjo ofertë nga ana e  aparaturës shtetërore dhe mund të vijë deri të legalizimi sa më i madh i armëve që janë në duart e qytetarëve”, u shpreh Shala./eo/

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren/ Hajnat i vjedhin kompjuterat e laptopat

Një person ka raportuar në Policinë e Kosovës se persona të panjohur kanë vjedhur disa kompjuter dhe laptop, transmeton PrizrenPress. "Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar...

Qendrat e mjekësisë familjare në Prizren, do të fillojnë konsultimet me pacientë nëpërmjet telefonit

Nga data 6 prill në Prizren, do të fillojë shërbimin online në kujdesin parësor shëndetësor. Vendimi është marrë nga Drejtoria e Shëndetësisë, me qëllim të...

Letër miqve të mij të Vetëvendosjes: REVOLTOHUNI!

Nga Andi Bushati Që kur koalicioni i maska(renj)ve vendosi të rrëzojë me anë një mocioni absurd, qeverinë e dalë nga zgjedhjet e 6 tetorit, të...

Mjeku i Prizrenit flet nga karantina: Isha te vjehrri i infektuar por mbajtëm distancën, veç unë jam i izoluar jo 45 mjekë

Mjeku i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prizren, përkatësisht urgjencës, ka reaguar pas raportimeve në media se shkaku i tij, rreth 45 punëtorë...

I martuar me miliarderen kineze, modeli shqiptar dhuron 200 mijë maska për Shqipërinë

Rolando Lekaj e nisi karrierën e tij si model pasi fitoi çmimin e parë në “Miss&Mister Lezha”. Më pas ai mori pjesë në spektakle të...

95 vjet nga vdekja e Bajram Currit

Më 29 mars 1925, në shpellën e Dragobisë vdiq heroikisht luftëtari Bajram Curri, Heroi i Kombit. Për këtë humbje të madhe Faik Konica shkruante në...

Kuvendi i Dragashit bart 120 mijë euro për menaxhimin e situatës aktuale

Këshilltarët e Kuvendit të Komunës së Dragashit, të premten, kanë miratuar vendimin për bartjen e 120 mijë eurove me qëllim të menaxhimit të situatës...

Në Retijë të Rahovecit përkujtohen dëshmorët dhe martirët e lirisë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, sot gjatë ditës ka bërë homazhe dhe nderime në fshatin Retijë me bashkëpunëtorë si dhe përfaqësues të...

Furrat në Rahovec obligohen ta ambalazhojnë bukën

Drejtori i Drejtorisë për Punë Inspektuese në Rahovec, Besnik Hoti, ka bërë të ditur se nga nesër, të gjitha furrat dhe operatorët tjerë ekonomikë...

Romët e lagjes “Terzimahallë” të Prizrenit, pastrojnë lagjen e tyre (Foto)

Banorët e lagjes “Terzimahallë” në Prizren, kanë marrë një aksion të pastrimit të rrugës “Nysret Seharoj”. Aksioni është organizuar në kuadër të fshatës së pastrimit...

“Der Spiegel”: Një intrigë e rrëzoi Albin Kurtin, politikanin që deshi të luftonte korrupsionin

Revista e njohur gjermane "Der Spiegel", thekson se politikanët vendorë dëshironin ta hiqnin qafe Albin Kurtin për shkak se ai paralajmëroi një luftë të...

Kuvendi i Komunës së Malishevës, ka ndarë 150 mijë euro për menaxhimin e situatës me COVID-19

Kuvendi i Komunës së Malishevës, i drejtuar nga kryesuesi Rrahim Morina, në marrëveshje me kryetarin e Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe shefat e...

Kurti i shkon në takim Anton Qunit

Kryeministri në detyrë i ka shkuar në takim sot gjatë ditës njërit nga ministrat e LDK-së në qeverinë e tij. Kurti bashkë ministrin në detyrë...

Abrashi: Mustafa linçon aktivistët tanë – Thaçi sillet si fëmijë i llastuar

Deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje Artan Abrashi i ka komentuar zhvillimet politike në vend. Në një lidhje direkte në Klan Kosova, ai ka thënë se kryetari...

1 rast i ri me COVID-19, e infektuara është nga Korisha e Prizrenit

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka konfirmuar edhe një rast të ri me koronavirus, duke bërë që numri i rasteve në gjithë vendin të...

Lamtumira me duartrokitje për aktoren emblematike Leze Qena

Jehona e tingujve të saksofonit kumbonte më shumë sesa që do të kumbonte në rrethana të tjera. Në qetësinë pllakosëse që ka mbërthyer Prishtinën,...

Lajmet e Fundit

Quni: Një pjesëtar i FSK-së me mision jashtë vendit është infektuar me COVID-19

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni ka thënë se asnjë pjesëtarë i FSK-së në Kosovë nuk rezulton i prekur me COVID-19. Megjithatë Quni, në...

Fshati Korishë i Prizrenit futet në karantinë

Pas tri rasteve pozitive me Covid-19 në Prizren, dy prej të cilave ishin nga fshati Korishë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që ky...

Qeveria Kurti emëron deputetin Artan Abrashi në komisionin qeveritar

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen elektronike sot ka emëruar Artan Abrashin anëtar të komisionit qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të...

Pandemia, qeveria dhe buxheti i Kosovës

Faik MIFTARI Në këtë vështrim do të ndalem në efektet e rënduara që do të shkaktojë pandemia e korona virusit buxhetit të Kosovës, të cilin...

Besnik Bislimi tregon se si dhe kush mund të përfitojë nga pakoja e emergjencës

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi, ka treguar se kush dhe si mund të jetë përfitues i kësaj pakoje. Qeveria e Kosovës...