-5.2 C
Prizren
E shtunë, 16 Janar, 2021

Pesë gjëra që nuk i dinit për Viktor Hygo

I konsideruar si një prej autorëve më të mëdhenj francez, Viktor Hygo ka shkruar emrin e tij me shkronja të arta në historinë e letërsisë me veprat “Katedralja e Parisit” dhe “Të Mjerët”.

I lindur në vitin 1802, tre vjet pasi Napoleoni kishte marrë pushtetin, Viktor Hygo gjeti kohën të studionte për drejtësi, pasi ishte bërë i famshëm me poezitë e novelat e tij qysh në moshën 30 vjeçare.

Ai nuk kujtohet vetëm si një gjeni i letrave, por edhe si një politikan dhe një shenjt. Më poshtë janë pesë fakte për jetën e tij shumëngjyrëshe e cila ngjan si një prej trillimeve të tij letrare.

Ai ishte aktivist për të drejtat e njeriut.
Influenca e Hygoit shtrihej përtej letërsisë që ai bënte. Shumë prej shkrimeve të tij, veçanërisht në veprën “Të Mjerët” shtjellojnë mosrespektimin e të drejtave të njeriut në rrafshet e politikës, varfërisë, mugesës së drejtësisë dhe gjykimit të moralit.

Por jo vetëm kaq! Ai e përdori statusin e tij në shoqëri në dobi të ndryshimeve në të mirë të të drejtave të njeriut.

Pasi u zgjodh në Asamblenë Kombëtare të Francës në vitin 1848, ai u largua nga konservatorët, pasi kërkoi të drejta të barabarta, arsimim falas për të gjithë fëmijët dhe fundin e varfërisë.

Edhe fushata e tij për të shfuqizuar dënimin me vdekje u bë e njohur ndërkombëtarisht.

Romani më i njohur francez është shkruar në Britani.
Si kritik i hapur i Napoleonit, Hygo u largua nga Franca në vitin 1851 për tu kthyer pas grushtit të shtetit i cili rrëzoi Bonapartin.

Pasi shkoi në Belgjikë dhe në Xhersi, ai u vendos në ishullin e vogël Channel të Guernesit, ku jetoi për 15 vitet e ardhshme. Është e faktuar se kjo ishte një ndër periudhat më produktive të Hygoit. Aty, ai shkroi dy vëllimet kryesore me poezi dhe pjesën më të mirë të “Të Mjerët”, shkrimi i së cilës filloi në vitin 1845 dhe mbaroi në 1862. Kjo do të thotë se vepra letrare më e rëndësishme e Francës është shkruar në Britani.

Kura e tij kur nuk kishte frymëzim.
Ndërkohë që po punonte për veprën e tij madhore “Të Mjerët”, Hygo krijoi një strategji unike e cila e detyronte atë të shkruante. Pasi zhvishej, kyçej në një dhomë ku nuk kishte asgjë përveç stilolapsit dhe letrës. Ai urdhëronte shërbyesin e tij që të mos i kthente rrobat deri kur të bënte progres në shkrimin e veprës voluminoze e cila është më shumë se 1500 faqe.

Shën Viktori
Viktor Hygo është shpallur shenjt në besimin Vietnamez të Cao Dai e cila është një përzierje mes Budizmit, Taoismit, Konfucianizmit dhe Krishtërimit.

Besimi është krijuar në vitin 1926, katër dekada pas vdekjes së tij, ku një ndër tempujt e parë i është kushtuar autorit francez.

Një statujë e Hygoit është vendosur në tempullin Cao Dai në Tay Ninh.

Një jetë e kaluar në marrëdhënie të komplikuara dashurie.
Hygoi është martuar me Adele Foucher në tetor të vitit 1822 dhe çifti ka jetuar sëbashku për 46 vjet deri kur ajo vdiq. Por, ai, gjithashtu kishte edhe lidhje të shumta jashtëmartesore.

Lidhja e tij me aktivisten e njohur për të drejtat e grave dhe vajzave, Juliette Drouet ishte më e njohura. Ajo e ndoqi kur u largua nga Franca dhe u vendos në Guernesy pranë shtëpisë së tij dhe jetoi aty deri kur ato u larguan. Ka shkruar mbi 20000 letra në të cilat flet për pasionin dhe xhelozinë e saj.

- Advertisement -

Më Shumë

IHMK: Më së shumti reshje janë regjistruar në Gjakovë e Dragash

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se pas reshjeve të shiut janë shkaktuar vërshime në disa zona në vend, ndërsa situatës së tillë i...

Pirlo: Duam t’i shkojmë deri në fund Kupës

Në vigjilje të sfidës së Kupës së Italisë kundër Genoas, Andrea Pirlo ka sqaruar gjërat që kanë ndryshuar te Juventusi i tij në sfidat...

Nezir Çoçaj propozohet kandidat për deputet

Partia Demokratike e Kosovës në Has ka propozuar Nezir Çoçajn për deputet të Kuvendit, në zgjedhjet e 14 shkurtit të këtij viti. Kryetari i degës...

Emrat e kandidatëve për deputetë, të propozuar nga PDK-ja në Prizren

Partia Demokratike e Kosovës(PDK) në Prizren ka propozuar shtatë kandidatë për deputetë të Kuvendit të Kosovës. Emrat e propozuar dhe që janë dërguar në Kryesi...

Horoskopi i të dielës/ Marrëdhënia në çift e kënaqshme, shenjat që do të ndriçojnë

Dashi Rrugët për të arritur një objektiv mund të jenë disa, por për ta arritur më shpejt nuk është e thënë të zgjidhni atë që...

Kur fillon shpërndarja e 222 milionë eurove?

Qeveria në detyrë e Kosovës, javën e ardhshme do të fillojë së zbatuari masën e parë nga Programi i rimëkëmbjes ekonomike, që u prezantua...

Kim Mehmeti: Anton Pashkun e harruan thuajse të gjithë

“Ishin vite të vështira kur njerëzit si Anton Pashku u lanë në rrugë dhe kur u përballa me një realitet të dhembshëm: që ne...

Roberto Arlt: Nëse doni të bëheni deputet

Nga Roberto Arlt Në qoftë se doni të bëheni deputet, mos përrallisni për shtimin e prodhimit të panxharit të sheqerit, të karburanteve, të grurit; mos...

Armend Muaj i bashkohet Vetëvendosjes

Analisti Armend Muja i bashkohet Vetëvendosjes. Kështu ka bërë të ditur kreu i kësaj parite, Albin Kurti. “Me Armendin njihemi qëmoti, por nga sot, do të...

VV shpallë zgjedhjet e brendshme për deputetë, mund të kandidojnë të gjithë anëtarët

Reshjet shkaktuan dëme në bujqësi dhe ekonomi familjare në Rahovec Subjekti politik VV ka shpallur zgjedhjet e brendshme për kandidatë për deputetë. Kjo është bërë e...

Qeveria e konfirmon: Blerim Kuçi e ka ofruar dorëheqjen te kryeministri

Blerim Kuçi ka ofruar dorëheqjen nga pozita e ministrit të Ekonomisë. Zëdhënësja e Qeverisë, Antigona Baxhaku, ka thënë për Express se kryeministri Avdullah Hoti ka...

Kurti dhe Osmani nënshkruajnë marrëveshje, garojnë në një listë të përbashkët zgjedhore

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe kryetarja e iniciativës “Guxo”, Vjosa Osmani, kanë nënshkruar marrëveshjen në bazë të së cilës do të garojnë...

Reshjet në Kosovë, evakuohen disa familje në Rahovec

Në disa fshatra të Rahovecit janë evakuuar disa familje shkak që reshjet e shiut që po bien pa ndërprerë kanë vërshuat shtëpitë e tyre. Kryetari...

Limaj: Nisma shkon e vetme në zgjedhje

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se partia e tij do të shkojë e vetme në zgjedhjet...

Shyhrete Behluli feston ditëlindjen e 59-të

Këngëtarja e zhanrit popullor, Shyhrete Behluli, është tejet e dashur për audiencën e gjerë. Ajo gjatë ditës së sotme (e diel) feston ditëlindjen e saj...

Posta e Kosovës lidhë marrëveshje me “Prishtina Parking”

U.D. Kryeshefi Ekzekutiv, Xhevdet Smakiqi, ka nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me Kryeshefin Ekzekutiv të NPL “Prishtina Parking” Sh.A., Liridon Restelica për realizimin e shërbimit...

Lajmet e Fundit

Lista e plotë e AAK’së

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka dorëzuar listën e kandidatëve për deputet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ),. Kësaj liste i prin kreu i...

Publikohet lista e plotë e Vetëvendosjes

Lëvizja Vetëvendosje pak minuta pasi ka aplikuar për certifikim në KQZ, ka publikuar edhe listën e plotë të cilës i prinë Albin Kurti dhe...

Ish-kryeprokurori kandidat i LDK-së për deputet nga Prizreni

Ish-kryeprokurori i Prizrenit dhe prokurori i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Sylë Hoxha, është kandidat i LDK’së për deputet. Hoxha është renditur i 100...

Kandidaturat e reja të PDK-së për deputetë

Partia Demokratike e Kosovës, pas aderimeve të analistëve dhe profesorëve, ua ka siguruar nga një numër shumicës së prurjeve të reja në listën e...

Lista e plotë e LDK-së

Lidhja Demokratike e Kosovës, pas përfundimit të afatit për aplikim në Komisionin Qëndror Zgjedhor për zgjedhjet e 14 shkurtit, ka publikuar listën e kandidatëve...