18.4 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Prizreni ndër komunat më të prekura me COVID-19, sot dalin testet edhe për 32 persona

Në komunën e Prizrenit deri më tani janë identifikuar 134 raste me Covid-19, ku 54 prej tyre janë raste aktive, 75 të shëruar kurse 3 kanë përfunduar me fatalitet, derisa theksoi se sot janë bërë edhe 32 testime.

Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prizrenit, Visar Shehu, thotë se përjashtuar 3 rasteve të gjitha rastet tjera janë në shtëpi në vetë izolim.

“Aktualisht janë 134 raste të infektuar në komunën e Prizrenit, nga ta 75 raste tash më janë të shëruar, ndërkohë që 3 fatkeqësisht kanë humbur jetë. Raste që vazhdojnë të jenë të hapura janë 54, që vazhdojnë të jenë të hapura apo pozitiv me virusin Covid-19”, thotë Shehu.

Ai në një intervistë ka theksuar se gjendja e të prekurve me virusin korona është stabile.

“Pjesa dërmuese, përjashtuar 3 rasteve që të gjithë janë në shtëpi në vetë izolim pa pasur nevojë për hospitalizim, përveç 3 rasteve të cilat janë në klinikën infektive në Prishtinë, megjithatë sipas informacioneve që kemi edhe gjendja e tyre shëndetësore është e mirë, nuk kanë nevojë për ndonjë tretman po themi intensive apo tretman tjetër për veç se oksigjeno terapi”, deklaroi ai.

Shehu ndër të tjerash, thotë se në Komunën e Prizrenit, sot janë testuar edhe 32 persona për Covid-19, 28 prej tyre punonjës në rajonin Policor të Kosovës, kurse 4 të tjerë janë kontakte të të infektuarve ditë më parë.

“Sipas informacioneve që kemi nga qendra rajonale e shëndetit publik këtu në Prizren sot janë bërë gjithsej 32 testime, nga ta të gjithë janë gjurmime të kontakteve 28 janë punonjës të rajonit Policor të Kosovës, ndërsa 4 të tjerë janë kontakte të të infektuarve ditë më parë me virusin COVID 19”, thotë Shehu.

Shehu thotë se me lehtësimin e masave në fazën e dytë, qytetarët nuk i kanë përfillur rekomandimet e IKSHPK-së.

“Me fazën e dytë të lehtësimeve të masave që është bërë është vërejtur jo vetëm në komunën e Prizrenit por gjithandej, po themi një mos respektim i kufizimit të lëvizjeve dhe grumbullimeve të caktuara. Megjithatë që nga 1 qershori do të fillojë edhe faza e tretë e lehtësimeve sipas të gjitha gjasave…Në përgjithësi komuna e Prizrenit i ka respektuar masat por në kohen kur ka filluar lehtësimi i fazës së dytë kanë filluar të mos i respektojnë sa duhet”, thotë Shehu.

Kujtojmë se nga data 8 shkurt deri më 29 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 14.635 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 1.064 raste, me gjithsej 30 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese./Gazeta Express/

- Advertisement -

Më Shumë

Gjendet një person i vdekur në Rahovec

Një person është gjetur pa shenja jete në Rahovec. “Raportohet se ne shtëpinë e tij është gjetur pa shenja jete viktima mashkull kosovar”, njofton Policia...

Pa zgjidhjen e liberalizimit të vizave, s’ka kuptim as vazhdimi i dialogut

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e BE-së pritet të rifillojë me 12 korrik. Bashkimi Evropian si ndërmjetësues i dialogut Kosovë-Serbi, ka paralajmëruar...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 22 pacientë me COVID-19

Në Spitalin e Prizrenit janë duke u trajtuar 22 pacientë me COVID-19, shkruan “PrizrenPress”. 270 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në QKUK dhe...

Kadare bën bujë, me dy romanet “tipike”

“Droit et Liberté” ka botuar, më 1 prill 1979, në faqen n°23, një shkrim në lidhje me dy romanet e Ismail Kadaresë, botuar asokohe...

Adelina Berisha zgjedh resortin luksoz ‘Grande Blue Fafa’ për të kaluar pushimet

Këngëtarja e njohur shqiptare, Adelina Berisha, ka nisur pushimet këto ditë në Shqipëri. Si destinacion të pushimeve të saj, artistja ka zgjedhur resortin luksoz ‘Grande...

Kosova ka histori të shenjtëruar, asgjë nuk e zbeh atë

Shkruan: Kudusi Lama Shqiptarët në gjithë jetën e tyre nën pushtimin serb e jugosllav janë ndeshur me pushtuesin pa ndërprerje për ta fituar lirinë. Nuk...

Juventusi ndryshon ngjyrën e fanellës së dytë për sezonin e ardhshëm

Me përfundimin e sezonit aktual, tani fillojnë të zbulohen edhe uniformat e ekipeve për sezonin e ardhshëm, kjo edhe për faktin se duhet të...

Dyshoi se ishte prekur nga koronavirus, Afërdita Dreshaj publikon rezultatet e testit

Afërdita i është nënshtruar testit për koronavirus. Modelja dhe këngëtarja Afërdita Dreshaj ka rezultuar negative në testin për koronavirus. Këtë gjë ajo e bëri të ditur...

Prizreni zë vendin e parë për kurorëzime në Kosovë

Rreth 20 mijë persona janë kurorëzuar gjatë vitit 2019 në Kosovë. 95% e tyre kanë vendbanim të përhershëm Kosovën, ndërsa 5% e tyre jetojnë jashtë...

Këto janë rastet e vetme kur mund të dilni nga shtëpia në Prizren, pas orës 21:00

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim, që nga mbrëmë, duke filluar nga ora 21:00 deri në orën 05:00, të ndalohet çfarëdo qarkullimi i personave...

Opozita akuzon ekzekutivin e Prizrenit për shpenzime të luksit

Partitë politike opozitare në Prizren nuk janë pajtuar me mënyrën e shpenzimit të parasë publike nga qeveria komunale gjatë vitit të shkuar. Sipas opozitarëve, ekzekutivi...

Hidhet shorti deri në finalen e Champions, rruga e ‘ferrit’ për në Lisbonë

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti për fazën më të rëndësishme të sezonit 2019-2020 të Champions League. Aktualisht janë 4 skuadra që e kanë...

I dashuri biznesmen mbulon me dhurata Genta Ismajlin (Foto)

Këngëtarja e njohur Genta Ismajli prej disa muajsh po shijon lidhje e dashurisë me biznesmenin turk Hysen Usta. Çifti duken shumë të lumtur me njëri-tjetrin,...

24 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Prizrenit

Në Spitalin e Prizrenit janë duke u trajtuar 24 pacientë me COVID-19, shkruan PrizrenPress. 268 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në QKUK dhe...

Berati Unik

Vlera historike, arkitektonike dhe kulturore: Berati – një ndër qytetet më të veçanta në Shqipëri dhe në botë! Sot qyteti i “Një mbi një dritareve”,...

Spitali i Prizrenit po trajton 18 pacientë me COVID-19

Në Spitalin Rajonal në Prizren janë hospitalizuar 44 pacientë, 18 prej të cilëve janë me COVID-19, kurse 26 të tjerë me simptoma, duke i...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...