8 C
Prizren
E premte, 30 Tetor, 2020

Prova, përgjime e dëshmitarë okular- Pse hoqi shteti dorë në dënimin e të dyshuareve për vrasje të dyfishtë në Malishevë?

Vrasja e dy vëllezërve në oborr të shtëpisë në Plloqicë të Malishevës edhe pas më shumë se dy viteve nuk ka gjetur drejtësisë.

Motra e kësaj familje, Besnike Maloku, thotë që shteti nuk ishte i gatshëm për ta zbardhur rastin e vrasjes së vëllerezve të saj, ani pse ekzistojnë prova dhe dëshmitarë okualrë që kanë qenë prezent. Maloku thotë që shteti i vrau familjen e saj për së dyti.

“Qysh mbas 2-3 orëvë që ka ndodhur vrasja vëllau i ka thënë prokurorit se ka qënë kushëriri Blerim Maloku, pasi e kam njoftur në bazë të zërit dhe lëvizjes. Andaj edhe prokurori ka qenë i bindur se janë ata dhe na ka thënë nuk keni nevojë me kërku askund tjetër, sepse këta persona ja u kanë vrarë vëllezërit. Edhe pse ne për çdo thashetheme kemi hulumtu që me na drejtu me rastin dhe me zbardh këtë rast”, ka shtuar Maloku.

Për këtë krim, fillimisht u akuzuan Besim e Blerim Maloku, ne lidhje gjaku me viktimat. Këtë krim do ta bënte më të rëndë edhe ky fakt.

“Me këta persona jemi bashkëfshatarë, kemi pasur raporte të mira jo shumë të ngushta apo raportë vëllazërore po të mira po nisem nga vetja nëse i kam taku në rrugë i kam përshëndet”, ka shtuar Maloku.

Gjykata Themelore në Gjakovë, vitin e kaluar e ka liruar nga akuza për vrasje të dyfishtë të akuzuarin Besim Maloku, derisa ai është dënuar me 20 muaj burgim për armëmbajtje pa leje.

Sipas aktakuzës së ngritur me 30 nëntor 2018, i akuzuari Besim Maloku, akuzohet se më 9 mars 2018, rreth orës 01:00 në fshatin Plloqicë të Malishevës, me dashje ka privuar nga jeta vëllezërit Shani dhe Bahri Maloku.

Në këtë rast, i akuzuar është edhe Blerim Maloku, por ai në seancën fillestare të mbajtur më 17 dhjetor të vitit 2018, e kishte pranuar fajësinë për armëmbajtje pa leje, kurse i akuzuari për vrasje të rëndë, Besim Maloku, ishte deklaruar i pafajshëm.

Besnike Maloku në rrëfimin e saj ndan edhe momentet më të rëndësishme të procesit gjyqësor, që atë edhe sot e shqetësojnë. Thotë që, siç edhe përmenden në aktakuzë, prova kishte për ti dënuar të akuzuarit, por Prokurori Agron Matjani që në fillim kishte nisur ta zvarriste rastin. Madje edhe bastisjet e vendeve ku dyshohej që ishin hedhur armët e krimit u lanë që të bëheshin shumë muaj pas krimit.

“Mund të thëm se pas 8 muajsh ka ardhur ekipi për kontrollimin e bunarëve që personat e dyshuar i kanë përmendur brenda 48 orëvë që janë arrestuar. Atëhere djali i axhës së tyre Ismet Maloku o dëgju se kanë thënë se në përgjime e kanë përmendur se ku ai ti tregoj familjarëve mshefjen e armëve. Në ditën kritike Ismeti nuk është taku me ta, qysh e ka ditë Ismeti se ku i kanë armët, kjo ngjallë dyshimme”, ka thënë Maloku.

Motra e viktimave thotë që prokuroria edhe pse eksperti i balistkës ka potencuar se gëzhojat përshaten me armën e njëri prej të dyshuarve nuk i ka marrë parasysh. Shton se gjyqtarët ishin shumë të pa interesuar me këtë rast.

“Arma ka qenë e Besimit ai vetë e pranoj, një gezhojë u gjetur në vendngjarje u përshtat 100% më armën e Besimit, është raporti i ekspertit që kjo armë është e Besim Malokut, tre herë e kanë ftuar ekspertin në procese gjyqësore”, ka thënë Maloku.

Përveç provave të ndryshme, lidhur me këtë rast ka pasur edhe dëshmitarë në procese gjyqësore, të cilët ishin në ditën kritike ku mbetën të vrarë vëllezërit Maloku. Ata kishin dëshmuar se i ndjeri në momentet e fundit të jetës së tij e kishte treguar emrin e personit që kishte shtënë drejt tijë.

“Këta persona që ishin futur në oborrin e shtëpis dhe vranë dy vëllezërit, ishin identifikuar nga vëllu dhe djali axhës gjatë momenteve kritike, pas ndjekjes se atyre ai kishte thirrë emrin e tyre. Të gjithë dëshmitarët dëshmuar se kishin dëgjua vëllaun tashmë të ndjerë duke thirrë emrin e të akuzuarit. Po ashtu qysh mbas 2-3 orëvë që ka ndodhur vrasja vëllau i ka thënë prokurorit se ka qënë kushëriri Blerim Maloku, pasi e kam njoftur në bazë të zërit dhe lëvizjes. Andaj edhe prokurori ka qenë i bindur se janë ata dhe na ka thënë nuk keni nevojë me kërku askund tjetër, sepse këta persona ja u kanë vrarë vëllezërit. Edhe pse ne për çdo thashetheme kemi hulumtu që me na drejtu me rastin dhe me zbardh këtë rast”, ka thënë Maloku.

Përderisa për rastin e vrasjes së dy vëllezërve nga fshati Plloqicë e Malishevës, Shani e Bahri Maloku, shteti kosovarë aktualisht nuk e ka askënd të akuzuar e askënd në burg për këtë krim, familja i ka varur shpresat tek Gjykata e apelit, të cilët për shumë muaj janë duke pritur verdiktin përfundimtar/InsajderiInDoks

- Advertisement -

Më Shumë

Presidenti Thaçi: Tani është koha që Kosova të bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara

Presidenti Hashim Thaçi në ditën e Kombeve të Bashkuara ka thënë se është koha që Kosova të bëhet anëtare e OKB’së. Sot është dita e...

Balaj: Javën tjetër do të ketë grevë nëse nuk zhbllokohen llogaritë e Telekomi

Lamih Balaj ka paralajmëruar se nëse nuk do të zhbllokohen llogaritë e Telekomit, përveç protestave para Qeverisë, sindikata do të mbajë edhe greva brenda...

Befason Toni Kroos: Ky është klubi më i mirë në botë

Mesfushori gjerman i Real Madridit, Toni Kroos i cili në të kaluarën ka luajtur edhe për Bayern Munich, ka folur për këta të fundit...

Vdes ish-kryetari i Gjykatës në Prizren

Ka vdekur ish-kryetari i Gjykatës në Prizren, Engjëll Çeta. Ai, punoi gjyqtar dhe avokat. Çeta ka qenë edhe kryetar i Shoqatës ‘’Nëna Terezë’/QendraPress/

Kompleksi i Xhamisë së vjetër në Laskovec merr statusin e monumentit në mbrojte shtetërore

Me propozim të Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, Xhamia e vjetër e fshatit Arbëri (Leskovec) i është shtuar regjistrit të monumenteve në...

Fermerët përiftojnë 40 motokultivatorë nga Komuna e Prizrenit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Agron Limani, sot kanë bërë shpërndarjen e mekanizmave...

Sindikalistët kërcënojnë Qeverinë me protesta nëse nuk zhbllokohen përfundimisht llogaritë e Telekomit

Sindikata Profesionale e Telekomit të Kosovës i bën thirrje Qeverisë së Kosovës, respektivisht Ministrisë së linjës, asaj të Zhvillimit Ekonomik, ministrit Kuçi dhe kryeministrit...

Në Kosovë dy të vdekur e 166 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka konfirmuar se në 24 orët e fundit në Kosovë dy persona kanë vdekur nga COVID-19, derisa...

Ka vdekur në New York aktori Shkëlzen Rraci

Ka vdekur sot në moshën 44 vjeçare aktori i njohur kosovar, Shkëlzen Rraci. Lajmin e ka konfirmuar aktori Xhalal Haliti. Ai ka bërë të...

Nis ndërtimi i objektit të ri të QMF-së në Arbanë të Prizrenit

Me rastin e fillimit të punimeve të Qendrës së re të Mjekësisë Familjare (QMF) në lagjen Arbanë, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka...

Momente intime në vaskë, Brooklyn Beckham dhe Nicola Peltz ndezin rrjetin me fotot

Një ditë më parë, Brooklyn Beckham dhe Nicola Peltz, festuan përvjetorin e tyre të parë të lidhjes. Djali i David dhe Victoria Beckham ndezi rrjetin...

Kongoli: Në vend të demokracisë me D të madhe, ndërtuam një karikaturë në demokraci

Shkrimtari Fatos Kongoli promovoi në Kalanë e Tiranës romanin “Stinë pandemie”. Autori përmes këtij libri të shkruar gjatë 7 muajve izolim u rikthehet ngjarjeve...

Ronaldo ka dalë pozitiv me koronavirus 18 herë

Cristiano Ronaldo ka qenë i dëshpëruar që nuk ka mundur ta ndihmojë Juventusin në ndeshjen e Ligës së Kampionëve kundër Barcelonës, të cilën “Zonja...

Ish hotel “Selaniku” në Prizren bëhet pjesë e listës së monumenteve në mbrojtje të përkohshme

Ndërtesa e ish hotel “Selaniku”, gjendet brenda kufijve të Qendrës Historike të Prizrenit, në Zonën e I-rë, Zona Tradicionale e Dyqaneve. Qasja në ndërtesë...

Hajnat vjedhin para dhe stoli ari në vlerë 100 mijë euro në Krajk të Hasit, familja dyshon në të afërmit e tyre

Vjedhje e rëndë në Krajk të Prizrenit, hajnat vjedhin 50 mijë euro dhe stoli ari në vlerë prej 40 mijë euro. Nga kjo çantë u...

SHBA/ Uragani ‘Zeta’ la pas gjashtë viktima dhe mijëra persona të pastrehë

Deri tani sipas autoriteteve shtetërore të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën deri më tani si pasojë e uraganit Zeta që ka goditur Shtetet...

Lajmet e Fundit

Hajnat vjedhin para dhe stoli ari në vlerë 100 mijë euro në Krajk të Hasit, familja dyshon në të afërmit e tyre

Vjedhje e rëndë në Krajk të Prizrenit, hajnat vjedhin 50 mijë euro dhe stoli ari në vlerë prej 40 mijë euro. Nga kjo çantë u...

Rexhep Smajlaj-mjeshtër i vargut dhe fjalës së bukur shqipe

Besim Muhadri Po bëhen dhjetë vite që kur nga panteoni i letërsisë sonë u shua poeti Rexhep Smajlaj. Dhjetë vjet nga ikja e poetit, mikut...

Rreth 3 mijë punëtorë të Telekomit do të mbesin pa paga

Orarin e punës po e përfundon si zakonisht. Por për punën që po e kryen Arben Hamidi nuk do të paguhet. Pagën mujore nuk do ta...

Berisha: Transferi prej 2 milionë eurove nuk ka mundur të bëhet vetëm nga një person

Koordinatori nacional për siguri kibernetike, Zafir Berisha ka qenë pjesë e dokumentarit “Expose”. Tema kryesore ka qenë skandali i vjedhjes së dy milionë eurove, që...

Policia siguroi faljen e Xhumasë në Bllacë të Suharekës

Banorët e fshatit Bllacë të Suharekës sot e falën namazin e Xhumasë nën përcjelljen e policisë. Gjithçka u bë për të parandaluar ndonjë incident...