15.6 C
Prizren
E enjte, 24 Shtator, 2020

Sa shumë premtime bëri BE-ja! A ka mbajtur ndonjë prej tyre?

Bashkimi Evropian dëshiron të jetë superfuqia pandemike Covid-19 në botë, por aktivistët e shëndetit thonë se veprimet e saj nuk janë përputhur ende me premtimet e tij madhështore.

Komisioni Evropian pretendon kredi për mbledhjen e rreth 18.9 miliardë dollarëve që nga maji për të ndihmuar në fondet e vaksinave, trajtimeve dhe testeve Covid-19.

Duke e paraqitur veten si një shpëtimtar global, BE po  tregon qartë kontrastin me Shtetet e Bashkuara, që njoftuan tërheqjen e saj nga Organizata Botërore e Shëndetit në Qershor.

Por shtatë muaj pasi bota mësoi për herë të parë për Covid-19, BE ka disa rezultate konkrete për të treguar.

COVAX, një skemë e drejtuar nga aleanca ndërkombëtare e vaksinave GAVI dhe Koalicioni për Inovacione të Përgatitjes Epidemike (CEPI), tashmë ka mbështetjen e tetë qeverive të BE-së, dhe ka shqetësime që ato vende mund të përfundojnë duke negociuar dy herë për të njëjtat vaksina.

COVAX është duke u përpjekur të nxisë një treg vaksinash përmes investimeve nga vendet e pasura, dhe puna e tij është më e avancuar se sa Komisioni.

Komisioni nuk pranoi të komentojë mbi tensionet e COVAX: “Ne nuk bëjmë komente për negociatat në vazhdim,” tha zëdhënësi.

Përpjekjet e BE-së janë plotësuese, jo në konkurrencë me COVAX, të cilën BE-ja e mbështet, shtoi ai.

Gjermania, Franca, Hollanda dhe Italia nënshkruan një marrëveshje me AstraZeneca në mes të qershorit për 400 milion doza të vaksinës që po zhvillon me Universitetin e Oksfordit. Aleanca me katër shtete më vonë shkriu aktivitetet e saj të vaksinave me ato të Komisionit, i cili po negocion marrëveshje me prodhuesit e vaksinave në emër të 27 vendeve të BE-së.

Komisioni tha në korrik se kishte bërë një marrëveshje me Sanofi dhe GSK, të cilat së bashku po zhvillojnë një vaksinë, për të marrë 300 milion doza nëse provohet efektive.

Organizata Botërore e Shëndetit, e cila gjithashtu ishte e përfshirë në mbledhjen e fondeve të organizuar nga Komisioni, “mirëpret angazhimin”, tha Bruce Aylward, këshilltar i lartë i drejtorit të përgjithshëm, për POLITICO.

BE po pretendon gjithashtu se ka ndihmuar në mbledhjen e 1.3 miliardë dollarëve për testime dhe trajtim më të mirë, së bashku me 5 miliardë dollarë për forcimin e sistemeve shëndetësore.

Në realitet, BE duket se është më shumë një ndërmjetës midis atyre që dëshirojnë të japin para dhe atyre që kanë nevojë për të, dhe lan duart e  përgjegjësisë.

Cecile Vernant, i cili drejton zyrën e Brukselit të DSW në Bruksel, një organizatë globale joqeveritare e zhvillimit, tha se “angazhimi politik” i Komisionit mbetet i rëndësishëm dhe se mund të jetë shumë herët për të gjykuar rezultatet. “Por si gjithmonë, gjithçka varet nga gjërat e vogla.”

Përkthyer dhe përshtatur ng Politico.com/ Konica.al

- Advertisement -

Më Shumë

Rrëfimi nga Elinda Musliu, idhulli i fëmijërisë, ndeshja e paharrueshme dhe trofeu më i veçantë

Një nga lojtaret më të dalluara në basketbollin e femrave ishte Elinda Musliu. Ish-basketbollistja e Bashkimit në një intervistë për faqen zyrtare të FBK-së,...

IKSHPK sqaron tri vdekjet e raportuara në 24 orët e fundit, thotë se pacientët ishin negativ me COVID-19

IKSHPK-ja ka dalë me një sqarim për sa i përket bilancit të 24-orëshit të fundit me vdekjet nga COVID-19. IKSHPK thotë në se 3 rastet...

Ballkani fiton derbin ndaj Feronikelit

Ballkani është treguar skuadër e fortë në duel me Feronikelin, duke e mposhtur me rezultat 3-2, sot në Suharekë, në kuadër të javës së...

Dragash: Dënohet me 300 euro i pandehuri pasi që pranojë fajësinë për rrezikim të trafikut publik

Gjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, të enjten, ka shpallur aktgjykim dënues, ndaj të pandehurit Dardan Sinani, i cili akuzohej për veprën penale...

Për çka marrin kredi kosovarët?

Do të befasoheni por kosovarët në kredi hyjnë edhe për gjëra luksi, siç është blerja e veturës apo kredi për udhëtim. Sipas një ankete të...

Pronarët e shtëpive tradicionale brenda Qendrës Historike të Prizrenit të përkrahen me investime

  Javëve të fundit janë raportuar punë ndërtimore të paligjshme në Qendrën Historike të Prizrenit (QHP). Disa nga këto ndërhyrje janë bërë edhe nga pronarët...

Marrëveshja sekrete e Nishit në mes Nikolla Pashiqit dhe Esat Toptanit

Me 17 shtator 1914 në Nish të Serbisë Nikolla Pashiqi dhe Esat pashë Toptani kanë nënshkruar marrëveshjen sekrete të ashtuquajtur”Marrëveshja e Nishit” në mes...

Kur do t’i marrin shtesat zyrtarët policorë?

Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ka treguar se zyrtarët e Policisë së Kosovës do t’i marrin paratë shtesë brenda këtij muaji. Ai...

Abdixhiku reagon kundër emërimit të Zafir Berishës

Ish-ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku ka reaguar kundër emërimit të Zafir Berishës si Koordinator Shtetëror për Siguri Kibernetike. Duke shpërndarë njoftimin se i është thyer...

Flet Zafir Berisha, i ka dy fjalë për pozitën e re si Koordinator i sulmeve kibernetike

Zv.ministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha, ka konfirmuar se ka marrë pozitën e Koordinatorit Nacional për sulme kibernetike, shkruan GazetaBlic. Në një shkrim në...

Shokuese: Boksieri dhunon për vdekje të dashurën, ishte shtatzënë

Një boksier argjentinas është arrestuar me akuzën se goditi për vdekje të dashurën e tij, 5 muajshe shtatzënë. Renzo Pancera po merret në pyetje në...

Dy shtëpi banimi përfshihen nga zjarri në Malishevë, lëndohet një zjarrfikës

Dy shtëpi banimi në fshatin Carrallukë të Malishevës janë përfshirë sot nga zjarri. Në përpjekje për të shuar zjarrin, lëndime të lehta trupore ka...

PDK: Prizreni po qeveriset keq, këtë e dëshmon edhe vlerësimi i MAPL-së

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren, ka thënë se kjo komunë po qeveriset keq, nga Mytaher Haskuka i Vetëvendosjes. Sipas tyre, këtë e dëshmon...

Studentët e rinj, nuk nisin vitin akademik më 1 tetor

Viti i ri akademik 2020/2021, do të fillojë më 1 tetor, për studentët e vitit të dytë dhe të tretë, kurse për studentët e rinj të...

De Boer favorit për të marrë drejtimin e Holandës

Frank De Boer është favorit për ta marrë drejtimin e Holandës. De Boer pritet ta zëvendësojë Ronald Koemanin, që është larguar pasi ka marrë...

Restaurohet një hambar i vjetër në Senik të Malishevës

Qendra Rajonale e Trashëgimisë Kulturore në Prizren ka përfunduar punimet për restaurimin e hambarit të familjes Jonuzaj në fshatin Senik të Komunës së Malishevës. Ndërtimi i...

Lajmet e Fundit

Komuna e Prizrenit vazhdon ta injorojë Bekim Fehmiun

Shkruan: Fahri Musliu Po vërtetohet për të satën herë, që nga shuarja (15.06.2010), se pushtetarët e Komunës së Prizrenit (ish PDK dhe tash LVV) po...

OVL e Hasit padit familjen e kryetarit të ndjerë, Safet Gashi (VIDEO)

Veteranët e Hasit po pretendojnë se një kompani përfitoi në emër të tyre. Madje edhe kanë bërë padi ndaj familjes së ish-kryetarit të veteranëve të...

I riu që u vra nga policia në Prizren flinte në varreza derisa ishte në arrati

Një 32 vjeçar është vrarë nga Polica e Kosovës, familjarët thonë që viktima është dashur të ishte në burg e jo i vdekur. Besnik Shala,...

Prizren/ E vrau policia me plumb në kokë, familja: Djali ynë e meritonte burgun, por jo varrin

Besnik Shala, i njohur me nofkën “Qorri”, u vra të martën në mbrëmje nga ana e zyrtarëve të Policisë së Kosovës në “Lagjen e...

Avokati i të akuzuarit për vrasjen e bashkëshortes në Prizren përsëri propozon që klientit të tij t’i bëhet ekzaminim psikiatrik

Mbrojtësi i të akuzuarit për vrasje të rëndë dhe armëmbajtje pa leje, Bajram Velija, avokati Orhan Rekathati ka propozuar që klientit të tij t’i...