1.9 C
Prizren
E martë, 31 Mars, 2020

“The Guardian”: Të mbijetuarit e Srebrenicës ende jetojnë në kampe

Kur boshnjaku Mujo Hrustanoviq u bart në kampin e refugjatëve Jezevac në Bosnjë, më 1997, ai shpresonte se atje do të qëndronte vetëm disa muaj. Kështu, të paktën i kishte thënë qeveria. Por, më shumë se dy dekada më pas, ai është ende atje.

Ky 75-vjeçar e ndan një banesë prej 30 metrash katrorë me bashkëshorten e tij, të birin, nusen dhe dy fëmijët e tyre, në një prej pesëdhjetë shtëpive të kampit, të ndërtuara prej organizatave ndërkombëtare, në afërsi të Tuzllës. Banesat e tilla, që fillimisht parashihej të ishin zgjidhje e përkohshme, megjithatë janë shndërruar në shtëpi të përhershme për qindra të mbijetuarit e gjenocidit në Srebrenicë, krimit më mizor në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, raporton gazeta britanike, “The Guardian”.

“Na kanë braktisur”, thotë i biri i Hrustanoviqit, Avdo (25), që ishte foshnje disamuajshe atëherë kur prindërit e tij u detyruan të largohen prej Srebrenicës. “Këta njerëz kanë ndarë me bashkësinë ndërkombëtare tërë dhimbjen e tyre, por çfarë kanë marrë në shkëmbim? Një shtëpi të rrënuar. Dhe, janë harruar nga të gjithë”.

Më 11 korrik të 1995-tës, forcat nën komandën e gjeneralit serbo-boshnjak, Ratko Mladiq, hynë në Srebrenicë. Ata rrethuan të gjithë burrat dhe i ekzekutuan ata. Më shumë se 8.100 persona u vranë në Srebrenicë.

Në tërësi, lufta e viteve 1992-95 në Bosnjë ka lënë mbi 100.000 të vrarë, përderisa më shumë se dy milion veta u detyruan të largoheshin prej shtëpive të tyre. Sipas agjencisë së OKB-së për Refugjatë, mbi 98.324 persona ende nuk ishin kthyer nëpër shtëpitë e tyre më 2015-tën dhe 7.000 prej tyre vazhdonin të banonin në strehimoret kolektive.

“Nuk ka pasur kurrë një strategji të qartë për kthimin e refugjatëve boshnjakë në fshatrat e bëra rrafsh me tokë”, ka thënë Branka-Antiq Stauber, drejtoreshë e “Women’s Power”, grup që ofron përkrahje psikologjike për refugjatët boshnjakë. “Nganjëherë, madje edhe pas rindërtimit të shtëpive të tyre, ata e kishin të vështirë të ktheheshin”, ka thënë ajo, transmeton Koha.net.

- Advertisement -

Më Shumë

Nuk mbylli lokalin, arrestohet një person në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person në Prizren, pasi nuk kishte zbatuar vendimin për mbyllje të lokaleve. Me vendim të prokurorit,...

Tre persona nga Belgjika hyjnë ilegalisht në Prizren

Stacioni Policisë së Kosovës në Prizren, ka marrë informata nga qytetarët e fshatit Vërmicë të Prizrenit, se tre qytetarë kanë ardhur nga Belgjika dhe...

Nuk respektuan vendimet e Qeverisë, policia arreston dy persona në Rahovec

Dy persona janë arrestuar gjatë ditës së djeshme nga Policia e Kosovës në Rahovec, pasi që të njëjtit nuk kanë respektuar vendimet e Qeverisë...

“Jemi partnerë në krim”, Viky Varga dhe Graziano Pelle po zbaviten në izolim

Bukuroshja hungareze, Viktoria Varga, vazhdon të jetë shumë aktive në Instagram. Partnerja e sulmuesit italian, Graziano Pelle, ka publikuar së fundmi një video të...

Vdes legjenda e Atleticos, Capon

Futbollisti legjendar i Atletico Madridit, Jose Luis Capon ka vdekur të dielën në moshën 72-vjeçare, shkaku i pneumonisë që i është shkaktuar nga koronavirusi,...

Një deputet i Shqipërisë infektohet me koronavirus

Deputeti i PD-së në Kuvendin e Shqipërisë, Adriatik Alimadhi, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur ai vetë në Facebook. “Informoj njerëzit...

Dy Sindikata i drejtojnë kërkesë publike Qeverisë

Dy sindikatat ajo e Shërbimit Civil të Kosovës si dhe Sindikata e Pavarur e Administratës së Kosovës i kanë dërguar kryeministrit në detyrë, Albin...

Zgjatet orari i punës së QMF në fshatin Ratkoc dhe Krushë e Madhe

Përmes një vendimi të marrë nga drejtoria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Komunën e Rahovecit, është marrë vendim që të zgjatet orari i...

Kadare: Eposi ynë evropian

Mrekullisë së “Eposit të Kreshnikëve” nuk do t’i shpëtonte as gjeniu i letërsisë shqipe, Ismail Kadareja. Do të ishin vitet 70-të ato kur në...

Donnarumma: Ky është sulmuesi më i rrezikshëm me të cilin jam përballur

Gianluiggi Donnarumma është gjithmonë në qendër të vëmendjes me deklaratat e tij. Portieri i Milanit së fundmi ka folur për sulmuesin më të rrezikshëm që...

Kurti i kërkon Kushtetueses ta refuzojë kërkesën për masë të përkohshme

Kryeministri Albin Kurti ka njoftuar se ka kërkuar nga Gjykata Kushtetuese që ta refuzojë kërkesën e presidentit Hashim Thaçi për vendosjen e masave të...

Malisheva pa raste të reja me COVID-19

Malisheva është komuna më e prekur nga virusi COVID-19 me 21 raste të konfirmuara deri më tani. Mëngjesin e së mërkurës, përmes një bisede telefonike...

Arrestohet një person në Rahovec për disa vjedhje të rënda

Policia e Kosovës në Rahovec ka arritur të arrestoj një person i cili dyshohet se ka kryer disa vjedhje të rënda që nga muaji...

Vitia thotë se pesë persona të infektuar me koronavirus janë në gjendje të rëndë

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, përmes një video-konference për media ka njoftuar se në mesin e të infektuarve me koronavirus, 31 persona janë duke...

Ngadhënjimtari

Sahit Osmani (Nait Hasanit, me rastin e 18 vjetorit të daljes nga burgjet serbe) Ti o ngadhënjimtar Bir i Qëndresës heroike I këpute kthetrat e robërisë Vet vdekjen e sfidove Dhe...

“Rrimë bashkë, sepse të dy kemi koronavirus”, e dashura Dybalas tregon ditët në karantinë

“Rrimë bashkë, sepse të dy kemi koronavirus”, e dashura Dybalas tregon ditët në karantinë Oriana Sabatini, e dashura e argjentinasit Paolo Dibala, ka folur...

Lajmet e Fundit

Abrashi: Mustafa linçon aktivistët tanë – Thaçi sillet si fëmijë i llastuar

Deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje Artan Abrashi i ka komentuar zhvillimet politike në vend. Në një lidhje direkte në Klan Kosova, ai ka thënë se kryetari...

Plani i Premier League për të mbyllur sezonin, pa tifozë dhe… falas!

Premier League nuk ka ndërmend ta ndërpresë përfundimisht kampionatin dhe është gati të marrë edhe masa drastike. Një plan është draftuar dhe ka shkuar...

Vdes një 82-vjeçare në Shqipëri, viktima e 12 nga koronavirusi

Ka vdekur në spitalin Infektiv pacientja 82-vjeçare L. M., nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19. E moshuara po trajtohej prej 5 ditësh në spitalin infektiv,...

Në këtë ditë fillon Ramazani, kaq orë do të agjëroni

Edhe pak ditë na ndajnë nga muaji i shenjtë i Ramazanit. Bazuar në kalendarin mysliman agjërimi fillon me datën 24 prill, shkruan Insajderi. Të gjithë...

Bella Hadid “sfidon” koronavirusin, me bikini dhe shumë seksi

Modelja Bella Hadid sfidon koronavirusin duke dalë jashtë me bikini për të marrë rrezet e diellit. Modelja e njohur ka zgjedhur të kalojë ditët në...