10.1 C
Prizren
E mërkurë, 8 Korrik, 2020

Turp !

Mytaher Haskuka

Si e shkatërron një të vërtetë historike?
Si e shkatërron shpresën për drejtësi?
20 vite nuk I thua të vërtetat tua.
20 vite nuk kerkon drejtësi për të vrarët, të dhunarit dhe të dëbuarit.

Kombet e Bashkuara kanë dokumantuar mbi 1100 akte që cilësohen si krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ti nuk ndërmer asgjë për ti adresuar ato.
Edhe për masakrat si ajo e Krushës së Vogël ku dihen kriminelët me emra e mbiemra, nuk e qel asnjë rast të vetëm në gjykata.

Nuk ndërmerr asgjë për dëmet e luftës më shumë se 100,000 shtëpi të djegura e të shkatruara, 80% të bagëtisë së vrarë, fabrika të shkatëruara e dyqane të djegura.
I harron të gjitha këto për pushtet.
Për pushtet I kap dhe I bllokon gjykatat.
Për pushtet fillon dialogun pa kushte.
Pranon cdo gjë që Serbia ka kërkuar në Kosovë.

Pranon decentralizim etnik, ndarje teritoriale, shumicën e dyfishtë parlametare.
Voton pakon e Ahtisarit, voton Zajednicën, voton demarkacionin…
Voton për amnestinë e krimineleve në pjesën veriore të Kosovës.
I ndan gjykatat në baza etnike, e ndan policinë në baza etnike.
I jep Serbisë të drejtën për telekom parallel ne Kosovë.

I jep Serbisë të drejtën e përfaqësimit të serbëve të Kosovës me Listën Serbe.
I jep Sebisë të drjtën e kërcënimit dhe përdorimit të serbëve të Kosovës.
Voton kundër njohjes së statusit të grave të dhunuara gjatë luftës.
Voton për formimin e gjykatës specilae në baza etnike, vetëm kundër shqiptarëve.

Vjedh në memorialet e martirëve dhe përmendoret e dëshmorëve.
Publikojnë foto rreme duke dhunuar për së dyti gjithë viktimat e luftës.
Me një foto të rrejshme shkatëron një histori të tanë me vuajtje një shekullore.
Turp për ata që 20 vite pushtet shkatërruan vlerat, na e shkatërruan ekonominë dhe shpresën për një shtet dinjitoz.
Turp për ata që I lanë viktimat pa drejtësi dhe tani degraduan edhe shpresën për drejtësi.

- Advertisement -

Më Shumë

Elita materiale me varfëri shpirtërore

Në një të kaluar të largët të parët tanë na thoshin se duhet shumë punë që njeriu atë që e ka materiale ta ndjejë...

934 persona të pickuar nga rriqrat në Malishevë

Pos pandemisë së COVID-19, Kosova po përballet edhe me situatën epidemiologjike të etheve hemorragjike. Drejtori i IKSHPK-së, Naser Ramadani thotë se këtë vit ende nuk...

LAJMI I FUNDIT: Që nga mesnata edhe katër të vdekur me COVID-19 në Kosovë

Edhe katër persona kanë vdekur në Qendrën Klinikë Universitare të Kosovës që ishin të infektuar me COVID-19. Burime të Express kanë thënë se të...

Prizren: Hapet ekspozita e artistit Shahadin Mejzini në librarinë “Altera”

Dje në librarinë “Altera” në Prizren u hap ekspozita personale e artistit Shahadin Mejzini Ilir Muharremi, kritik i artit Arti është arkeolog i mendjes dhe ndezjes...

Capital T mban orë dore në vlerë prej 12 mijë eurosh

Capital T po bën jetë të shtrenjtë. Reperi njihet si një ndër emrat e estradës i cili shpenzon shumë për pamjen e jashtme. Trimi...

Fernando Pessoa: Epitaf

Nuk jam asgjë E nuk do të jem kurrë asgjë, Nuk dua të jem një hiç, Megjithatë kam brenda vetes tërë ëndërrat e botës! Përktheu: Moikom Zeqo

Barcelona e do, Messi kundër drejtuesve: S’bën, mos e blini këtë lojtar

Merkato e Barcelonës vijon të jetë e përqendruar në Serie A. Të gjithë emrat që përfliten si dëshira të klubit katalanas, duke nisur nga...

Shkëmbimi i projektuar, Tottenham dhe Napoli bëjnë gati propozimin

Napoli dhe Tottenham po mendojnë të bëjnë një shëkmbim të bujshëm. Napolitanët e Gattusos janë gati të lënë të lirë sulmuesin polal Milik, në...

Më në fund ka një datë për kompletimin e trilogjisë Fury – Wilder

Meçi i tretë mes Tyson Fury kundër Deontay Wilder është caktuar për 19 dhjetor të këtij viti në Las Vegas. Bronze Bomber’ do të përballet...

Shehu: Prizreni ka dy aparatura për testim, nëse na lejohet mund të kryejmë numër të madh testimesh

Nënkryetari i Prizren Visar Shehu ankohet për numrin e vogël të testimeve në këtë komunë. Ndërkohë thotë se gjendja e të infektuarve në këtë...

Komisioni Komunal i Aksionarëve në Prizren raporton borxhe milionëshe të ndërmarrjes “Ekoregjioni”

Raportimi i anëtarëve të Komisionit Komunal të Aksionarëve nga Komuna e Prizrenit në ndërmarrjen publike “Ekoregjioni” lidhur me operimin në vitet e shkuara të...

Testi i maturës mbahet më 29 gusht

Ministri i Arsimit dhe Shkencës (MASh), Ramë Likaj ka thënë se kanë krijuar një grup punues për të përgatitur planin për vazhdimin e mënyrës...

Peng i prokurimit, 15 fshatra të Dragashit që pesë vjet pa ujë të pijshëm

Banorët e 15 fshatrave të Komunës së Dragashit po vazhdojnë të kenë sfidë furnizimin me ujë të pijshëm. Përkundër që ka pesë vjet që...

Gjykata turke do të rishikojë statusin e Hagia Sofias

Gjykata më e lartë administrative në Turqi pritet të vendosë nëse Hagia Sofia në Stamboll mund të shndërrohet në xhami. Vendimi i Këshillit Shtetëror mund...

Liberalizimi i vizave, shpresën te Gjermania?

Shteti gjerman sot merr kryesimin e radhës të Këshillit të Bashkimit Evropian, ndërsa qytetarët e Kosovës të cilët vazhdojnë të jenë të izoluar dhe...

Policia e Kosovës rrethon Klinikën Infektive të QKUK-së

Forca të shtuara të Policisë së Kosovës kanë zbarkuar në mëngjesin e së dielës në Klinikën Infektive të QKUK’së. Ende nuk dihet arsyeja e pranisë...

Lajmet e Fundit

Haskuka: Në Prizren ka shumë më shumë raste se që janë raportuar

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, është ankuar për numrin e vogël të testimeve në këtë komunë që aktualisht janë 100 raste aktive – shifër...

Tre të vdekur sot nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 82 numri i viktimave

Gjatë ditës së martë tre persona kanë vdekur nga COVID-19 në Kosovë, duke e çuar në 82 numrin e përgjithshëm të vdekjeve. Në Laboratorin e...

183 raste të reja me koronavirus në Kosovë, 4 në Prizren dhe 2 në Rahovec

57 TË SHËRUAR DHE 183 RASTE ME COVID-19! Sot më 07 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

100 raste aktive me koronavirus në Prizren

Drejtori i Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Prizren, Fadil Kryeziu ka folur për gjendjen me Covid-19 në këtë regjion Ai tha se në Prizren...

Edhe një herë tjetër, ish-inkasanti i “Hidroregjionit Jugor” nuk e pranon fajësinë për përvetësim në detyrë

Ish-inkasanti i “Hidroregjionit Jugor”, Hafir Gallopeni, në seancën e mbajtur të martën, në Gjykatën Themelore në Prizren, përsëri është deklaruar i pafajshëm për veprën...