7.9 C
Prizren
E mërkurë, 30 Shtator, 2020

Vlerësohet lartë figura e ish-kryetarit të Rahovecit, Esat Haxhijaha

Në sallën e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në prani të kryetarit, Smajl Latifi, kryesuesi i kuvendit Afrim Dina, familjar, deputet të kuvendit të Kosovës, drejtor të drejtorive komunale, kuvendar dhe qytetarë është mbajtur mbledhje komemorative me rastin e vdekjes së ish -kryetarin të Kuvendit të Komunës së Rahovecit, Esat Haxhijaha.

Afrim Dina, kryesues i Kuvendit Komunal tha se me hidhërim të thellë pritëm lajmin e vdekjes së më të dashurit tuaj, ju humbët një baba, vëlla, gjysh, por edhe ne humbëm një profesor të shkëlqyer i cili gëzon një respekt nga të gjithë, prijës i mençur, intelektual i mirëfilltë ashtu siç ishte i ndieri Esat Haxhijaha.

“Ishte kryetar i Kuvendit të Komunës së Rahovecit ne vitet 2000-2007, vite këto që ai barti mbi supe përgjegjësi dhe kreu shumë detyra në shërbim të komunës e popullit të kësaj treve. Në cilësinë time publike mund të them vetëm fjalë miradie për të. Ai ishte i gatshëm të trajtoj me shumë kujdes interesat e komunitetit që përfaqësonte, të trajtoj me vëmendjen e duhur interesin publik dhe të jetë i gatshëm të ndërhyjë për të ndërmjetësuar për rregullim e punëve në skenën shoqërore e politike. Ai do të mbahet gjatë në mend për kontributin e tij në zhvillimin dhe përparimin e komunës së Rahovecit, arsimimin dhe edukimin e brezave si dhe një sportist i zoti i kohës së tij. Komuna jonë dhe qytetarët tanë sot dhe në të ardhmen shprehin vlerësimin, mirënjohjen dhe respektin më të lartë ndaj z. Esad Haxhijaha. Në këtë moment dhembjeje e pikëllimi, në këtë mbledhje komemorative me rastin e vdekjes së Esad Haxhijahës, në emër të të gjithë qytetarëve të komunës së Rahovecit dhe në emër timin, familjes Haxhijaha, farefisit, miqve dhe bashkëpunëtorëve, ju shpreh ngushëllimet më të sinqerta. Qoftë i përjetshëm kujtimi për shokun, bashkëluftëtarin, mikun e kolegun e nderuar, z. Esad Haxhijaha”, tha në fjalimin e tij kryetari Latifi

Në emër të familjes foli Jeton Haxhijaha, i cili u shpreh falënderues për mbajtjen e mbledhjes komemorative, në nderim të jetës dhe veprës së babit të tij, duke thënë se me këtë na lehtësuat dhimbjen që kemi për tani më ish prindin tonë dhe bashkëpunëtorin tuaj.

- Advertisement -

Më Shumë

Mustafa thotë se kanë hequr vijat e kuqe për PDK’në

Ndonëse nuk është biseduar për një qeveri gjithëpërfshirëse, Lidhja Demokratike e Kosovës tashmë ka hequr të gjitha vijat e kuqe për Partinë Demokratike të...

Gashi i PDK’së: Nuk votojmë një ligj që varfëron ekonominë e vendit

Kujtim Gashi nga Partia Demokratike e Kosovës, ka thënë se subjekti që ai përfaqëson, nuk do ta votojnë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonimike të propozuar...

PDK: Prizreni po qeveriset keq, këtë e dëshmon edhe vlerësimi i MAPL-së

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren, ka thënë se kjo komunë po qeveriset keq, nga Mytaher Haskuka i Vetëvendosjes. Sipas tyre, këtë e dëshmon...

Ndryshon vendi i mbajtjes së mbledhjes së qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës

Mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës do të mbahet në Tiranë dhe jo në Shkodër. Në një njoftim të Qeverisë...

47 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar se nga 525 testimet e kryera gjatë 24 orëve të fundit, 47 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Zafiri e pranon se e ka ndërruar passwordin e Facebook-ut, thotë se “nëntoka” deshi ta denigrojë

Koordinatori nacional për siguri kibernetike, Zafir Berisha, tha se e ka ndryshuar passwordin në Facebook. Hakimi i llogarisë së tij u bë siç thotë ai...

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës pezullon protestën e së premtes

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës e ka pezulluar protestën e paraparë të mbahej këtë të premte deri në marrjen e vendimit nga Qeveria e...

Një rast me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 560 mostra të...

E nis ditën në terren, kryetari Bali Muharremaj: Puna për rregullimin e ambientit nis herët

Ai ësht një nga kryetarët më aktiv të komunave. Përherë afër qytetarit e në shërbim të tyre, është ky Bali Muharremaj, i pari i Suharekës. E...

Papa Françesku: Mos dëgjoni vetëm kompanitë farmaceutike për koronavirusin

Shpeshherë Papa Françesku ka reaguar në lidhje me zhvillimet e situatës së koronavirusit, ku ka kërkuar solidaritet dhe shpërndarje të vaksinës falas dhe për...

Prizren: Babai shpërthen në lot në seancën kur vrasësit të djalit të tij i shqiptohet dënimi me burgim të përjetshëm

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është dënuar sot me burgim të përjetshëm nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir...

800 qytetarë u gjobitën dje pasi nuk i respektuan masat ndaj COVID-19

Përveç gjobave për shkelësit e trafikut që ka shqiptuar dje Policia e Kosovës, janë shqiptuar gjoba edhe për qytetarët që nuk i respektuan masat...

Alarmojnë ekspertët: Vala e dytë po vjen më shpejt seç e kishim menduar

Ekspertët parashikojnë se vala e dytë po vjen më shpejt seç e kishim menduar. Numri i përgjithshëm i viktimave nga pandemia e koronavirusit, në mbarë...

Aktivizimi i Speciales heq “vijat e kuqe” të LDK-së ndaj PDK-së

Shenjat e dukshme të Gjykatës Speciale, e cila realizoi arrestimet e para javën e kaluar në Prishtinë, ka bërë që partneri kryesor në Qeveri-...

Kujtim Gashi: Lufta e UÇK-së ka qenë e drejtë, pastër dhe mbrojtëse

Deputeti i PDK-së nga Prizreni, Kujtim Gashi ka reaguar pas arrestimeve të djeshme nga ana e EULEX-it. Ai thotë se secili pjesëtar i UÇK-së, që...

Ka filluar rregullimi i shkallëve të stacionit policor në Malishevë

Investimet e Komunës së Malishevës, përkatësisht projektet e planifikuara nga Drejtoria e Urbanizmit, që një ndër to është edhe rregullimi i infrastrukturës së shkallëve...

Lajmet e Fundit

Për të dytën herë në radhë, dështon të mbahet seanca për sulm ndaj një personi në Suharekë

Në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Suharekë, të martën për të dytën herë në radhë ka dështuar të nis gjykimi ndaj të akuzuarit...

Qumështarët: Nuk jemi marrë seriozisht, sërish do të dalim në rrugë

Kryetari i Këshillit Koordinues të Shoqatave të Qumështit, Ramadan Memaj, ka paralajmëruar protesta të fermerëve ditëve në vijim, ku mund të bllokohen edhe rrugët...

Çka pritet të ndodhë sot në Prizren

Ngjarjet e datës 30 shtator 2020. Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ceremoninë e nënshkrimit të memorandumit të bashkëpunimit për procesin zgjedhor. (Hotel ‘Swiss Diamond’ Prishtinë,...

Berisha: Jam pro hyrjes së PDK-së në Qeveri, me Vetëvendosjen as në xhenet nuk shkojmë

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme nga radhët e Nismës Social-demokrate, Zafir Berisha, në “Prime Time” të Kanal 10, ka thënë se e mirëpret hyrjen...

Këto janë shenjat e horoskopit më besnike në dashuri

Astrologët kanë treguar se cilat janë shenjat më besnike të horoskopit. Sipas tyre këto shenja kanë më shumë të ngjarë të kenë një lidhje...