19.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

15 romanet më të mira evropiane

Festivali i Librit dhe Artit PamorE përditshmja britanike, “The Telegraph” ka publikuar një listë me titujt e 15 romaneve më të mira evropiane.
E përditshmja britanike, “The Telegraph” ka publikuar një listë me tituj romanesh evropianë, që sipas saj, janë më të mirët.
Fillimisht, kjo e përditshme kishe publikuar një listë anglosaksone me romanet më të mira të Amerikës Veriore dhe një listë tjetër me tituj britanik e irlandez.
Pas kësaj, është publikuar edhe një listë tjetër me romanet më të mirë të Amerikës Jugore të cilat kanë pushtuar botën.
Ndërsa lista e fundit përbëhet nga tituj romanesh evropianë dhe rus.

Sipas “The Telegraph” 15 romanet më të mira evropiane dhe ruse janë këto:
1. “Procesi” (1925) – Franc Kafka,
2. “If This Is a Man” (Nëse ky është njeri) (1947) – Primo Levi,
3. ” Life A User’s Manual” (Jeta: Udhëzime për përdorim) (1978) – Georges Perec,
4. “Don Kishoti i Mançës” (1605, 1615) – Miguel de Servantes,
5. “Confessions” (Rrëfimi) (1782) – Jean-Jacques Rousseau,
6. “In Search of Lost Time” (Në kërkim të kohës së humbur) (1913-1927) – Marcel Proust,
7. ”The Unbearable Lightness of Being” (1984) – (Lehtësia e papërballueshme e të qenurit) (1984) – Milan Kundera,
8. “Ana Karenina” (1877) – Leo Tolstoy,
9. “Zorba the Greek” (Greku Zorba) (1946) – Nikos Kazantzakis,
10. “Dekameroni” (1351 – 1353) – Giovanni Boccaccio,
11. “If on a winter’s night a traveler” (Nëse në një natë dimri një udhëtar) (1979) – Italo Calvino,
12. “Crime and Punishment “ (Krimi dhe dënimi) (1866) – Fyodor Dostoyevsky,
13. “La Princesse de Clèves” (Princesha de Cleves) (1678) – La Fayette,
14. “A Hero of Our Time” (Heroi i kohës sonë) (1839) – Mikhail Lermontov,
15. “Confessions of Felix Krull” (Rrëfimet e Felix Krull) (1954) – Thomas Mann. / Përgatiti KultPlus.com

Më Shumë

Rast tragjik: Një burrë bën vetëvrasje në Dragash

Një ngjarje tragjike ka ndodhur paraditen e sotëm në Dragash, ku një burrë dyshohet se ka bërë vetëvrasje, raporton Gazeta Sinjali. Sinjalizuesit e Sinjalit kanë bërë...

Trepça – Ylli, nesër finalja vendimtare

Pas një rrugëtimi të gjatë, ky edicion do të përfundojë të enjten mbrëma në Mitrovicë. Trepça dhe Golden Eagle Ylli do të ndeshen në sfidën...

Lajmet e Fundit