6.6 C
Prizren
E hënë, 8 Mars, 2021

1525 persona vdiqën gjatë vitit të kaluar në Prizren

Numri i rasteve të vdekjes në Prizren gjatë vitit 2020 pothuajse është dyfishuar në krahasim me vitin 2019. Sipas të dhënave zyrtare nga Drejtoria Komunale e Administratës, Këshilli i Bashkësisë Islame dhe Kisha Katolike, numri i përgjithshëm i rasteve të vdekjes në Prizren gjatë vitit që e lam pas ka qenë 1525 apo 638 më shumë sesa vitin 2019 ku ishin të regjistruara 887 raste.

Kjo rritje drastike e numrit të rasteve të vdekjes në këtë komunë, po vlerësohet si pasojë e situatës së pandemisë Covid-19.

Drejtuesit e Drejtorisë së Administratës, Këshillit të Bashkësisë Islame dhe Kishës Katolike në Prizren, njoftojnë se në bazë të të dhënave që posedojnë këto institucione, gjatë vitit 2020 numri i rasteve të vdekjes në këtë komunë ka shënuar rritje të madhe. Drejtori i Administratës, Osman Hajdari, thotë se në bazë të statistikave gjatë vitit që e lam pas janë të regjistruara 1332 vdekje, një rritje kjo e ndjeshme me vitin 2019 ku kishim të regjistruara 907 raste të vdekjes dhe 1020 sa ishin gjatë vitit 2018-të, njofton drejtori Hajdari. Për rritje edhe më të lartë të numrit të personave që ndërruan jetë në këtë komunë gjatë 2020-es, na njoftoi kryetari i KBI-së, Besim Berisha.

Ai tha se gjatë 2020-es kemi të regjistruara 1502 raste të vdekjes, pothuajse dyfish më shumë në krahasim me vitin 2019 ku kemi të regjistruara 874 raste dhe 947 të regjistruara gjatë vitit 2018-të.

Muajt më të frikshëm të rasteve të vdekjes, ishin korriku dhe nëntori, thekson ai, kur gjatë ditëve kishte 10 – 12 raste të varrimit.

Ndërkaq, për rritje të numrit të rasteve të vdekjes, jep të dhëna edhe kancelari i Kishës Katolike të Kosoës, Don Shan Zefi, i cili thotë se në Prizren gjatë vitit 2020 janë regjistruar 23 raste, 10 më shumë sesa vitin 2019 dhe 8 më shumë se vitin 2018. Një rritje kaq e madhe e këtyre rasteve nuk është regjistruar gjatë 25 viteve të fundit, njofton kancelari Zefi.

I shqetësuar rreth kësaj gjendje ndjehet kryetari i KBI-së, Besim Berisha, i cili thotë se trendi i rritjes drastike të numrit të rasteve të vdekjes në Prizren, ka vazhduar edhe në fillim të muajit të parë të këtij viti. Ai me këtë rast, apelon tek qytetarët që mos të neglizhojnë me situatën e pandemisë së Covid-19. Ndryshe, lidhur me këtë temë, ne kemi kontaktuar edhe autoritetet shëndetësore në Prizren, të cilët na kanë thënë se së shpejti do të dalin me njoftim për numrin e saktë të personave të cilët kanë humbur jetën si pasojë e infektimit nga virusi Covid-19./TV Prizreni/

Më Shumë

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar. Një javë më parë rreth 500 banorët...

Ymeri paralajmëron Ballkanin: Udhëtojmë për rezultat pozitiv

Në fundjavë zhvillohet xhiron e 23-të e Superligës së Kosovës në futboll, që pritet të jetë shumë interesante duke i parë çiftet e skuadrave...

Rifat Jashari: Po qe nevoja, me këta meshkuj që i kam prapë i përgjigjemi Serbisë në çdo aspekt

Njëri prej anëtarëve të familjes legjendare Jashari, Rifati, ka treguar se si e kishin përjetuar momentin e gjetjes së trupave të pajetë të familjarëve...

Prizreni në zonën e verdhë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga sot deri më 12 mars, 14 komuna do renditen në zonë të kuqe. Komunat janë: Zveçani, Mitrovica e...

Sot derbi Ylli – Ponte Prizreni

Në fundjavë do të zhvillohet xhiroja e 22-të në FIVE STAR Superligën e Kosovës në basketboll. Takimi më interesant i kësaj xhiro do të jetë...

Kur do të krijohet Qeveria e re? Kurti flet pas takimit me Vjosa Osmanin

Shefi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka deklaruar për T7 se konstituimi i institucioneve do të bëhet sa më shpejtë që të jetë e...

Japonia kërkon nga Kina që ta ndërpresë testin anal për Covid-19 ndaj qytetarëve të saj

Japonia i ka kërkuar Kinës që të mos u marrë mostra nga zorra e trashë qytetarëve të saj, kur ata të futen në shtetin...

Ka ndërruar jetë në moshën 29 vjeçare, aktori kanadez Jahmil French

Është ndarë nga jeta aktori i famshëm kanadezm Jahmil French. Miku i tij, agjenti francez i “The Gersh Agency”, Gabrielle Kachman, ka thënë se pas...

Ngritja e një legjende: Meçi i parë i Tyson si 13 vjeçar kur u desh të gënjenin se është 18 vjeç

Mike Tyson kishte shkaktuar reagime të shumta te ekipi kundërshtar kur zhvilloi meçin e tij të parë të regjistruar teksa ishte vetëm 13 vjeçar. Asokohe,...

Mario Rui përjashtohet nga stërvitja

Mario Rui është përjashtuar nga stërvitja për shkak të sjelljeve jo të mira. Mediat e mëdha italiane kanë shkruar se trajneri Gennaro Gattuso e...

Përleshen tre persona në Malishevë

Tre persona janë përfshirë në një rrahje në Malishevë. Dy prej tyre kanë pësuar lëndime trupore. “Janë arrestuar tre të dyshuar meshkuj kosovarë, pasi që të...

Prizren, testet për Covid-19 bëhen edhe në Gjonaj, Reçan, Korishë dhe Zhur

Drejtoria e Shëndetësisë njofton se për shkak të rritjes së numrit të pacientëve, realizimi i testeve të shpejta (rapide) për COV?D-19, përveç në Qendrën...

Zhduket një vajzë në Prizren

Një person nga Prizreni ka raportuar se vajza e tij viktima femër kosovare është larguar nga shtëpia dhe nuk dihet asgjë për vendndodhjen e...

Barcelona nuk mund ta përballojë financiarisht blerjen e Traores

Barcelona nuk ka mundësi të nënshkruajë me Adam Traore nga Wolves këtë verë, sipas Mundo Deportivo. Gjigantët spanjollë dëshirojnë të sjellin në Camp Nou 25-vjeçarin...

Arrihet marrëveshja mes Joshua dhe Fury, për luftën për titullin e kampionit të padiskutueshëm

Anthony Joshua dhe Tyson Fury kanë arritur marrëveshje për të luftuar për titullin e kampionit të padiskutueshëm të botës në kategorinë e rëndë dhe...

Konjusha i bashkohet Bashkimit

Fundorja Irma Konjusha do të jetë pjesë e Bashkimit për pjesën e mbetur të sezonit në Superligën e femrave në basketboll. Konjusha te Bashkimi është...

Lajmet e Fundit