8.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

17 vjeçarja rrihet për vdekje nga familjarët, veshi xhinse në ritualin fetar në Indi

Një vajzë adoleshente është rrahur për vdekje nga familjarët e saj në Indi, pasi sipas raportimeve erdhi e veshur me xhinse në një ritual fetar.

17 vjeçarja Neha Paswan, u masakrua nga anëtarët e familjes së saj të madhe në shtetin verior indian Uttar Pradesh, njoftonin mediat vendase.

Nëna e saj Shakuntala Devi Paswan tha se bija ishte goditur me shkopinj nga gjyshërit e xhaxhallarët pas një konflikti mbi veshjen e saj, në fshatin e tyre Savreji Kharg.

Nëna e Neha tha për rrjetin britanik BBC: “Ajo kishte mbajtur regjimin e ritualit dhe agjerimit gjatë gjithë ditës. Në mbrëmje veshi një palë xhinse dhe kreu ritualet e rastit. Por kur gjyshërit e saj kundërshtuan veshjen, ajo ua ktheu përgjigjen duke thënë se xhinset janë bërë për t’u veshur”.

Ajo shton se argumenti ishte përshkallëzuar në dhunë. Kur bija e saj kishte mbetur e shtrirë pa ndjenja, nje taksi u thirr per ta derguar ne spital.

“Ata nuk më lanë ta shoqërojë kështu që unë thirra të afërmit e mi. Shkuam në spital por nuk arritëm ta gjenin.”

Por mizoria nuk mbaronte këtu.

Mëngjesin tjetër nëna e Nehas dëgjoi se trupi i një vajze ishte varur nga një urë mbi lumin Gandak.

Kur familja shkoi të shikonte, zbuluan se trupi ishte i Nehas.

Policia ka hapur një hetim vrasjeje dhe fshehje të provave për 10 persona.

Të akuzuarit janë gjyshërit e Nehas, xhaxhallarët, tezet, kushërirët dhe drejtuesi i mjetit që e transportoi.

Shriyash Tripathi, zyrtar i lartë vendas i policisë, konfirmoi se të arrestuarit po merreshin në pyetje dhe të tjerë ishin në kërkim për çështjen.

Babai i Neha, Amarnath Paswan, punonjës sezonal ndërtimi në Ludhiana, u kthye në shtëpi për të dëshmuar tragjedinë. Ai thotë se ka punuar pa u lodhur që të mund të dërgojë në shkollë fëmijët e tij.

Në fotot e Neha adoleshentja shihet që preferon veshjet moderne si fustanet apo xhinset.

Dhuna ndaj grave e vajzave në Indi është shumë e thelluar në shoqërinë patriarkale të vendit.

Situata është më e rëndë në zonat rurale ku gratë detyrohen të jetojnë nën kufizime të ashpra të caktuara nga të vjetrit e fshatit apo krerët e familjes, të cilët vendosin se ku ato mund të shkojnë, me kë mund të flasin apo çfarë të veshin.

Dënime të rënda jepen për shkeljet e perceptuara të rregullave.

Muajin e kaluar një video e rëndë u publikua nga fshati indian Alirajpur ku një 20-vjeçare u rrah për vdekje nga babai i saj dhe disa kushërirë.

Më Shumë

Sot fillon votimi përmes postës për zgjedhjet e 17 tetorit

Sot fillon votimi përmes postës për votuesit jashtë Kosovës të cilët janë regjistruar suksesshëm për zgjedhjet e 17 tetorit, shkruan Gazeta Sinjali. Sipas afateve të...

974 milionë euro u lëshuan kredi të reja nga bankat komerciale

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti tha se vetëm gjatë vitit 2021, bankat komerciale kanë lëshuar kredi të reja 974 milionë euro. “Nëse...

Prizren/ Tentuan ta grabisnin nën kërcënimin e armës, viktima e godet të dyshuarin

Një person ka raportuar në Polici se përderisa ishte në duke punuar, dy persona nën kërcënimin e armës i kishin kërkuar para, raporton PrizrenPress Mirëpo,...

Duda Balje, serbëve: Provokimet tuaja për ne janë frymëzim

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, ka shpërndarë në llogarinë e saj në Facebook pamje të pjesëtarëve të Policisë së Kosovës nga pikat...

Aksident në Prizren, ka të lënduar rëndë

Një aksident trafiku  i rëndë ka ndodhur para disa minutash në rrugën Prizren-Reqan. Sipas informacioneve, nga ky aksident kanë mbetur disa persona të lënduar rëndë. Të...

Votohet qeveria “Rama 3”

Me 77 vota pro, 53 kundër dhe 1 abstenim, Kuvendi miratoi qeverinë “Rama 3”. Pas një seance maratonë që zgjati deri në orën 6:40...

Ja sa para do të fitojë Anthony Joshua për meçin ndaj Usyk

Joshua do të marrë 15 milionë funte nga meçi i tij me Usyk, që është 85 milionë funte më pak se shuma e madhe...

Kandidatja e LDK-së,Afërdita Morina-Biffar: Jam kthyer nga Gjermania për Prizrenin

Afërdita Morina-Biffar, është pjesë e listës zgjedhore e Lidhjes Demokratike të Kosovës për kuvendare të Prizrenit. Ajo në këtë listë mban numrin 8, kurse LDK-ja...

Sot takohen Ballkani – Llapi dhe Malisheva – Feronikeli

BKT Superliga në futboll rikthehet me ndeshjet e javës së pestë. Sot (e shtunë) zhvillohet derbi në mes të Ballkanit dhe Llapit në Suharekë. Vendasit,...

Digjen varrezat në Bratotin të Rahovecit

Në fshatin Bratotin të Rahovecit, një pjesë e varrezave dhe një sipërfaqe rreth dy hektar hamullore është përfshirë nga zjarri, raporton PrizrenPress. Në vendin e...

Oriola Marashi, ikonë e modës

Modelja e popullarizuar shqiptare, Oriola Marashi, merr vëmendje për thuajse çdo postim që ndan në rrjete sociale. Duke qenë se vetëm në Instagram numëron 600...

“Vëllezërit e Bashkuar” ndihmoi ekipin e femrave të “Lirisë” së Prizrenit

Ndërmarrja “Vëllezërit e Bashkuar” ndihmoi sot Klubin Futbollistik të femrave “Liria” e Prizrenit. Kjo ndërmarrje dhuroi pajisje të ndryshme sportive. Kryetari i KF “Liria” e Prizrenit,...

Jasharaj i SBAShK-ut i vendosur: Të hënën duhet të nis procesi mësimor

Sindikata e Bashkuar e Asimit dhe Shkencë së Kosovës është kundër çdo shtyrje të mëtejme të procesit mësimor. Kështu tha për “Gazeta Blic” kryetari i SBSHK-ut, Rrahman...

Gjashtë vdekje dhe 48 raste pozitive me COVID gjatë 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit gjashtë persona kanë humbur betejën me COVID, ndërkaq pozitivë kanë rezultuar 48 qytetarë

Haradinaj në Suharekë: Bali Muharremaj, adresë e dëshmuar

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, përmes një video deklarate nga Suhareka, ka thënë se Bali Muharremaj është adresa e dëshmuar...

Orët e humbura do të kompensohen

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci për lirimin nga pagesa për vijimin e mësimit në arsimin e lartë, tha se kjo...

Lajmet e Fundit