9.8 C
Prizren
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

23 vjet që nga protestat studentore të Lëvizjes së Lirisë

Sot u bënë 23 vjet që nga protestat e Lëvizjes Studentore të vitit 1997.

Lëvizja Studentore atëkohë organizoi protestat për ta kundërshtuar pushtimin e Kosovës nga Serbia dhe kthimin e studentëve në objektet universitare, nga ku studentët ishin dëbuar nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit në fillim të viteve ’90.

Përpos masave të dhunshëm që regjimi kishte vendosur vite më parë në universitet, dëboi studentë dhe profesorë nga universiteti dhe imponoi plan-programin serb për mësim.

Këto protesta konsiderohen si një ndër aktet më të rëndësishme të asaj kohe. Për ta shpërndarë protestën paqësore, policia serbe përdori dhunë ndaj studentëve dhe profesorëve.

Më Shumë

Moti për sot

Me vransira dhe intervale me diell parashihet moti edhe për ditën e mërkurë, me mundësi për riga lokale shiu. Temperaturat mbesin të larta ndërmjet...

Zvicra e shqiptarëve për herë të dytë e fundos Serbinës

Zvicra ka shënuar fitore ndaj Serbisë, duke u kualifikuar në fazën e nokautit. LIVE: Zvicër-Serbi 3-2 90? Shtatë minuta 70? Loja vazhdon me ritëm të lartë. Rezultati akoma...

Moti për sot

Lajmet e Fundit