1.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Kuvendi voton KUNDËR tërheqjes së parave nga Trusti Pensional

Kuvendi i Kosovës ka votuar kundër për tërheqjen nga qytetarët të 30 për qind të parave nga Trusti Pensional.

 

Në sallë ishin të pranishëm 101 deputetë, prej të cilëve 97 kanë votuar. Nga ta, 42 kanë votuar pro, 55 kanë votuar kundër kurse abstenim nuk pati.

Me këtë rast, qytetarët e Kosovës nuk mund të tërheqin nga 30 % të parave nga kursimet pensionale.

Nëse do të votohej për, kjo ishte hera e dytë që qytetarët do të mund të bënin tërheqjen e një përqindjeje të parave nga kursimet e tyre në Trustin Pensional.

Tërheqja e parë është bërë në kohën e pandemisë.

Më Shumë

“Mbaroi, kam arritur gjithçka” – Messi flet për herë të parë pas triumfit në Kupën e Botës

Lionel Messi i ka bërë të gjitha. Përveç Kupës së Ligës dhe Kupës së Francës, Lionel Messi ka fituar çdo garë në të cilën...

Gërxhaliu: Kosova po rrëshqet në shtet social, Qeveria s’duhet të jetë selektive

Njohësi i çështjeve ekonomike, Safet Gërxhaliu, ka ngritur shqetësimin duke thënë se si është e mundur që sektori privat që e mbush buxhetin e...

Lajmet e Fundit