13.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Aderimet s’pritet të sjellin ndryshimin e madh

partite-politikeAderimet e pjesëtarëve të shoqërisë civile në partitë politike analistët politikë i shohin si përpjekje të pasuksesshme për reformimin e partive, që nuk do të mund të sjellin ndryshimin e madh.
Aderuesit e rinj, sipas tyre, nuk do të mund të ndikojnë drejtpërdrejt në formulimin, zbatimin dhe monitorimin e politikave publike, sepse, siç thonë ata, subjektet politike nuk do t’u lejojnë hapësirë për të manifestuar njohuritë e tyre, shkruan Koha Ditore.

Sipas analistëve, nëse pjesëtarët e shoqërisë civile kanë kritikuar partinë në qeverisje për keqqeverisje, atëherë çdo ndryshim i këtyre mendimeve nuk është gjë tjetër pos tentim për legjitimim të hapët të keqqeverisjes në vend.

Por, ata nuk përjashtojnë mundësinë se aderuesit mund t’u sjellin kualitete të reja partive.

Më Shumë

Moti sot i vranët, dhe me intervale me diell

Moti sot parashihet të jetë i vranët dhe dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë ditës në disa vende parashihen të sjellin riga shiu, njofton...

Marina Vjollca rikthehet në ekran për dashurinë e vjetër! Ja ku do ta shohim!

Moderatorja e njohur Marina Vjollca do të rikthehet së shpejti në ekran. Marina pas pauzës në Tv, do të kthehet si moderatore sportive në...

Lajmet e Fundit